Reklama

Z życia Archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Ks. Krzysztof Prus, dyrektor Prymasowskiego Wydawnictwa "Gaudentinum", został wybrany po raz kolejny na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

(red.)

Misjonarze werbiści z Pieniężna: brat Davor (Chorwat) i brat Artur, przebywający w parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie, w czasie Mszy św., spotkań z młodzieżą i dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 8 dzielili się świadectwem swojej pracy. Pomagają oni ludziom różnych warstw społecznych w Nikaragui, Hiszpanii i Austrii. Zajmują się głodnymi, bezdomnymi, "dziećmi ulicy", którzy nie znają Boga lub o Nim zapomnieli. Uświadomili uczniom, że można również w swoim środowisku włączyć się w dzieło misyjne Kościoła poprzez dowolne ofiary, modlitwę w intencji misji oraz nowe powołania kapłańskie i misyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grażyna Stanisławska

Reklama

W niedzielę 17 listopada br. w hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie odbył się Parafialny Turniej Piłki Nożnej Halowej pod patronatem Niedzieli Gnieźnieńskiej. Organizatorami turnieju byli: Parafialny Klub Sportowy "Bogumił" i dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Zawody odbywały się w trzech kategoriach: podstawówki, gimnazjaliści, seniorzy. W Turnieju wzięły udział drużyny z dwunastu parafii gnieźnieńskich oraz parafii z Żydowa, a także dwie drużyny nieparafialne: Dream Team, Jagoda Sam.
W kategorii podstawówek wygrała drużyna istniejąca przy parafii pw. Świętej Trójcy, drugie miejsce zajęła drużyna z gnieźnieńskiej katedry, a trzecie drużyna z parafii pw. św. Stanisława z Żydowa.
Turniej gimnazjalistów zakończył się na wyłonieniu czterech drużyn do półfinału, który odbędzie się 30 listopada br. Do półfinału zakwalifikowały się drużyny z parafii: pw. św. Wawrzyńca, pw. bł. Radzyma Gaudentego, Ojców Franciszkanów i bł. Jolenty.
Również 30 listopada br. po zakończeniu turnieju gimnazjalistów odbędzie się turniej seniorów. Mecz towarzyski księży z dekanatu Gniezno I i dekanatu Gniezno II zakończył się wynikiem 2: 1.

PKS "Bogumił"

Wyrzysk

16 października br. ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie z okazji Dnia Papieskiego i 24. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego. Uczniowie klas I-III wykonali prace plastyczne techniką dowolną na plakat i portret pt. Ojciec Święty Jan Paweł II w oczach gimnazjalistów podczas trwającego 24 lata pontyfikatu. Do 15 października złożono 17 prac. Komisja w składzie: Lidia Troczyńska, Małgorzata Brzezińska, Renata Gryniewicz wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach:
na plakat - I miejsce - Anna Śmigaj i Kamila Wachowska, II miejsce - Ewelina Kowalska, III miejsce - Katarzyna Tomasz;
na portret - I miejsce - Anna i Maria Patuła, II miejsce - Iga Peplińska, III miejsce - Danuta Onoszko.
Oprócz konkursu uczniowie klas I i II a, f, g na katechezie opracowali z internetu referaty pt. Ojciec Święty Jan Paweł II - największy autorytet moralności XXI wieku, pisali listy, układali wiersze.

Renata Gryniewicz

Białośliwie

Reklama

16 października br. dzieci należące do Ogniska Misyjnego w Białośliwiu zaprezentowały w kościele przedstawienie pt. Dzieci u Ojca Świętego. Celem inscenizacji było wskazanie na konieczność modlitwy w Papieskich Intencjach Misyjnych, które codziennie zanoszą do Boga dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego. 20 października br. Ognisko Misyjne powiększyło się o 16 osób, które podczas Mszy św. wyraziły chęć niesienia pomocy misjonarzom i ludziom z krajów misyjnych. W czasie ofiarowania dzieci w strojach przedstawiających mieszkańców różnych krajów świata przyniosły do ołtarza m. in. bukiet z różnokolorowych liści, które miały przypominać, że na świecie żyją ludzie o różnym kolorze skóry, którzy bardzo kochają Pana Jezusa.

Karol Ramusiewicz

Do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu przybył ks. Andrzej Kościukiewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, który przez kilka lat pracował w Norwegii. Misjonarz spotkał się z dziećmi należącymi do Ogniska Misyjnego, przewodniczył modlitwie różańcowej i wygłosił homilię podczas Mszy św.

Karol Ramusiewicz

Szaradowo

3 listopada br., we wspomnienie św. Huberta - patrona myśliwych i leśników, w kościele pw. św. Mikołaja w Szaradowie odprawiona została Msza św. w intencji wszystkich miłośników lasu i zwierząt. Przewodniczył jej ks. Piotr Renkel, który również jest myśliwym. W Liturgii uczestniczyli sympatycy łowiectwa, ich rodziny oraz parafianie, a także dzieci, które z zachwytem przyglądały się urządzonej na tę okazję dekoracji w kościele.

Henryk Sowa

Bydgoszcz

Chór Fordonia z Bydgoszczy świętuje 10-lecie istnienia. Powstał on 12 lutego 1992 r. z inicjatywy ks. Tomasza Cyla oraz Mariana Wiśniewskiego - dyrygenta. Poza występami w kościele parafialnym zespół koncertował w większości bydgoskich parafii, jak również poza granicami regionu kujawsko-pomorskiego. Szczególnym wyróżnieniem dla członków chóru był udział we Mszach św. z okazji wizyty Jana Pawła II w 1997 r., w gnieźnieńskich uroczystościach 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz w 1999 r., podczas kolejnej wizyty Ojca Świętego w Polsce. Istotnym osiągnięciem chóru było zdobycie Pucharu w kategorii chórów mieszanych podczas XIII Konkursu O Puchar Wojewody Bydgoskiego w 1997 r. oraz w 1999 r. I miejsca w konkursie chórów O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od początku swojej działalności, ugruntowanej kilkoma znaczącymi wyróżnieniami, chór z Nowego Fordonu włącza się aktywnie do obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W swoim repertuarze ma głównie utwory o tematyce sakralnej autorstwa J. S. Bacha, H. M. Góreckiego, W. Gomółki, F. Nowowiejskiego czy Wacława z Szamotuł. Zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Marcin Jarzembowski

Wągrowiec

8 listopada br. w Wągrowieckim Ośrodku Wypoczynkowym "Wielspin" marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak wyróżnił honorową odznaką "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" Jana Maćkowiaka - korespondenta "Niedzieli Gnieźnieńskiej" i członka Zarządu Głównego Towarzystwa św. Wojciecha za działalność humanitarną i kulturalno-sportową na rzecz środowiska.
W imieniu Redakcji i Czytelników panu Janowi składamy najserdeczniejsze życzenia.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

100 lat temu urodził się prof. Jérôme Lejeune. Gorliwy obrońca życia

2026-06-26 12:00

[ TEMATY ]

100. rocznica urodzin

prof. Jérôme Lejeune

Vatican Media

Są rocznice, które świat chce celowo przemilczeć lub zapomnieć. Taką rocznicą jest niewątpliwie setna rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego Jérôme Lejeune, francuskiego lekarza, genetyka, który odkrył, że dzieci z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów (stąd określenie tego zespołu jako „trisomia 21”).

Po tym wstępnym odkryciu zidentyfikował inne zaburzenia chromosomowe zyskując dużą sławę w środowisku naukowym. Jednak w tym właśnie środowisku, był często źle postrzegany – jego „grzech” polegał na tym, że był praktykującym katolikiem, udowadniał, że nauka nie jest sprzeczna z wiarą oraz sprzeciwiał się aborcji eugenicznej. W 1969 r., kiedy otrzymał nagrodę Allen Memorial w San Francisco, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie wezwał swoich kolegów do odrzucenia eugeniki i do obrony życia. Od tego przemówienia był izolowany przez międzynarodową społeczność naukową. W latach 80. XX wieku ograniczono finansowanie jego badań, a jego współpracownicy zostali zwolnieni.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję