Reklama

Kierunek - Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Już po raz 32. pójdzie drogami, lasami i polami, przejdzie przez wsie i miasta. A po 10 dniach - po pokonaniu ponad 300 km - z radością i pokorą pochyli się do stóp Jasnogórskiej Madonny. 32. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska do Częstochowy wyruszy w drogę 4 sierpnia pod hasłem „Matko żyjących chroń - otoczmy troską życie” oraz w intencji ogólnej - „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Stanisław Wujak.
Pielgrzymowanie to jedna z metod oddziaływania duszpasterskiego Kościoła, która zawsze cieszyła się olbrzymią popularnością. Pielgrzymowanie ma długą i niezwykle bogatą historię, sięgającą początków chrześcijaństwa. Te rekolekcje w drodze przypominają człowiekowi o najważniejszym celu jego życia oraz, że życie jest nieustanną drogą, czyli pielgrzymowaniem. W Polsce przez lata miały też silny wydźwięk patriotyczny i były symbolem wewnętrznej i duchowej wolności narodu.
Rzeszowską Pielgrzymkę na Jasną Górę zainicjował duszpasterz akademicki ks. Franciszek Rząsa, który 1973 r. po raz pierwszy wyruszył na pątniczy szlak w Pielgrzymce Warszawskiej. W 1977 r. wytyczył wraz z jednym ze studentów trasę rzeszowskiej pielgrzymki. Jednak jeszcze wiele trudności trzeba było pokonać, zanim w sierpniu 1978 r. na trasę wyruszyła I Piesza Pielgrzymka Rzeszowska. To pierwsze rzeszowskie pielgrzymowanie łączyło się jednak nadal z pielgrzymką warszawską, co powodowało zacieranie odrębności, więc pątnicy rzeszowscy z czasem wchodzili na Jasną Górę oddzielnie. Tymczasem liczba pielgrzymów rosła, dochodząc do kilku tysięcy. Najmniejsza liczebnie była oczywiście pierwsza pielgrzymka - 186 osób, największą czternasta z 1991 r. - ok. 5600 osób. Zazwyczaj ok. 3000 pielgrzymom towarzyszy ok. 50 kapłanów, 50 alumnów i 20 sióstr zakonnych.
Z biegiem lat wzrastała liczba pielgrzymów, coraz więcej ludzi szło z Tarnowa, dołączali się pielgrzymi z diecezji kieleckiej i potem też częstochowskiej. W tej sytuacji musiano wprowadzić zmiany organizacyjne, dokonując podziału według kryterium terytorialnego, czyli według większych ośrodków duszpasterskich diecezji przemyskiej. Po reorganizacji administracyjnej diecezji polskich w 1992 r. wszystkie pielgrzymki z południowo-wschodniej Polski skupiają i reprezentują trzy diecezje: rzeszowska, przemyska i sandomierska. Trasa Pielgrzymki Rzeszowskiej wiedzie przez cztery diecezje: rzeszowską, tarnowską, kielecką i częstochowską.
Tradycyjnie pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. koncelebrowaną 4 sierpnia o 6.30 na palcu przy kościele Farnym. Potem na pielgrzymi szlak wyruszy 13 grup wraz z przewodnikami:
Św. Józef-Sebastian - ks. Marek Kiełbasa
Św. Kinga - ks. Marek Mijal
Św. Stanisław - ks. Jacek Gorzelany MS
Św. Jan z Dukli - ks. Mariusz Wawrzynek
Św. Albert - ks. Stanisław Szcząchor
Św. Kazimierz - ks. Tomasz Kozicki
Św. Barbara - ks. Jacek Piróg
Św. Jadwiga - ks. Paweł Ciba
Św. Andrzej - ks. Piotr Szot
Św. Wojciech - ks. Cz. Goraj, ks. P. Fortuna
Św. Urszula - ks. Piotr Mucha
Bł. Karolina - ks. Ryszard Tokarz
Św. Maksymilian - ks. Marek Marchut
Pielgrzymka to przedsięwzięcie religijne, rekolekcje w drodze, uczta duchowa. Ma program duszpasterski, na który składa się codzienna Eucharystia, Różaniec, Anioł Pański, czas ciszy i osobistej refleksji, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólne modlitwy, śpiewy, Droga Krzyżowa, konferencje. Ważny jest drugi człowiek, rozmowa, podanie ręki. Pielgrzymka to pozostawienie codziennego życia i wsłuchanie się w Chrystusa. Ta wędrówka to pielgrzymka do sanktuarium własnego sumienia, aby pobyć tam sam na sam z Bogiem.

Wskazówki dla pielgrzymów

1. Pielgrzymka ma charakter pokutny dlatego:
a) zakazuje się palenia papierosów, picia wszelkich napojów alkoholowych oraz odłączania się od grupy w czasie marszu,
b) zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu,
c) obowiązuje bezwzględnie strój skromny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Na noclegi przychodzimy razem. Po kolacji zachowujemy ciszę, aby nie przeszkadzać innym w wypoczynku. Cisza nocna od godz. 22. Wobec gospodarzy nie mamy wymagań i swoim zachowaniem dajemy dobre świadectwo o pielgrzymach.

3. Uczestnicy pielgrzymki poniżej 18 roku życia powinni uzyskać zgodę rodziców i pielgrzymować pod okiem dorosłych opiekunów (innych pielgrzymów) oraz posiadać pisemną zgodę rodziców na podjęcie leczenia w razie stwierdzenia takiej konieczności przez lekarza.

4. Pielgrzym ma obowiązek w czasie pielgrzymki posiadać widoczny identyfikator odpowiadający danej grupie.

5. Każdy pielgrzym przed wyruszeniem w drogę zgłasza swój udział w pielgrzymce swojemu ks. proboszczowi i przedstawia organizującemu dokument takiego zgłoszenia.

6. Służbę porządkowych w czasie pielgrzymki mogą pełnić osoby, które ukończyły 18 lat i przeszły szkolenie z uzyskaniem zaświadczenia.

8. Wszelkich innych informacji na temat pielgrzymki udzielają organizujący poszczególne grupy.

Zabieramy ze sobą:

Reklama

1. Dokumenty tożsamości: dowód osobisty, legitymacja szkolna, identyfikator pielgrzyma.

2. Strój praktyczny (wygodne, rozchodzone buty, coś od deszczu, bielizna, skarpetki w kilku kompletach, czapeczka lub kapelusz od słońca).

3. Chlebak, albo torba na ramię z prowiantem na cały dzień, bidon lub termos, nóż, łyżka, kubek.

4. Śpiwór lub gruby koc (każda sztuka bagażu musi być dobrze zapakowana, zabezpieczona przed deszczem).

5. Każdy pielgrzym powinien posiadać karimatę.

Wyżywienie:

1. Przestrzegamy przed nabywaniem żywności z przypadkowych źródeł i picia wody bez upewnienia się o jej zdatności.

2. Nie należy jeść lodów - są one bowiem najczęstszą przyczyną zatruć żołądkowych.

3. Bezinteresowna gościnność musi być traktowana ze szczególną wdzięcznością.

4. Należy zaopatrzyć się w trwałe kaloryczne produkty spożywcze (konserwy).

5. Organizatorzy zapewniają chleb i herbatę na trasie pielgrzymki.

Wskazania Służby Zdrowia:

Zabieramy ze sobą bandaże, talk, spirytus salicylowy, krem oraz stale używane leki i nosimy je w czasie drogi.
Każdy pątnik w miarę możliwości opatruje sam siebie i pomaga najbliższym. W ciężkich przypadkach należy zgłosić się do punktu sanitarnego. W przypadkach niedyspozycji fizycznej można uzyskać zgodę od ks. Przewodnika lub lekarza na opuszczenie grupy i jazdę samochodem. Samowolne opuszczanie grupy może pozbawić pielgrzyma oznak pielgrzymkowych i wyłączenia ze wspólnoty pielgrzymkowej.
Każdy pielgrzym powinien posiadać odpowiednie dokumenty potrzebne w razie korzystania ze szpitala poza naszym województwem (pesel, a małoletni zgodę rodziców na podjęcie leczenia). Każda grupa posiada do dyspozycji samochód ciężarowy przewożący bagaże. Samochody prywatne nie będą mogły towarzyszyć pielgrzymce (wyjątek - samochody zgłoszone i pozostające do dyspozycji kierownictwa).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję