Reklama

Góry są piękne, ale wymagające

Niedziela legnicka 35/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Wesołowski: - Każdego roku, już od 28 lat, 10 sierpnia na szczycie Śnieżki przeżywacie swoje patronalne święto ku czci św. Wawrzyńca - patrona ludzi gór. Jakie znaczenie ma to wydarzenie dla was - ratowników i przewodników górskich?

Maciej Abramowicz: - Jest to już kolejna uroczystość z wieloletnią tradycją. Św. Wawrzyniec jest patronem ludzi wędrujących. Dalego spotykamy się na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy. Dlaczego akurat tutaj? Jest to miejsce graniczne i przez wiele lat było miejscem spornym. Bardzo dobrym posunięciem było wybudowanie przed wiekami kaplicy, miejsca kultu. Teraz, dzięki temu, ludzie, którzy tu przychodzą, którzy wędrują po górach nie zastanawiają się nad tym, czy szczyt Śnieżki jest po naszej, czy po czeskiej stronie. Św. Wawrzyniec oraz ta kaplica, dla nas ratowników i przewodników oraz dla wszystkich wędrujących to takie znaki symbolizujące więź z górami, z Panem Bogiem. Więc wszyscy, którzy czują taką potrzebę, na Śnieżkę wędrują i odwiedzają to miejsce.

- Tuż pod szczytem Śnieżki znajduje się ważne dla was miejsce, które odwiedzacie co roku po Mszy św. odpustowej. Co to za miejsce i dlaczego jest ono ważne?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Z inicjatywy Szkoły Górskiej, której swego czasu przewodniczył Jerzy Pokój, zrodziła się myśl, aby w Kotle Łomniczki założyć taki symboliczny cmentarz ludzi gór, poświęcony tym, którzy zginęli w Karkonoszach, ale też i w innych górach. Obecnie na tym cmentarzu jest ponad 30 tablic upamiętniających tragedie ludzi, którzy zginęli w górach. Tradycją już jest, że po Mszy na szczycie Śnieżki schodzimy właśnie tam, aby się pomodlić za tych, którzy oddali życie za działalność w górach, często ratując życie innych ludzi.

- Góry są piękne, ale bywają niebezpieczne. Czy macie dużo pracy w górach?

- No właśnie, góry są piękne, dlatego zachęcają do wędrowanie po nich. My jako ratownicy zawsze prosimy, apelujemy, aby ci, którzy w góry się wybierają, robili to rozsądnie. A więc najpierw trzeba się dobrze do tego przygotować. Trzeba dobrze przeczytać mapę, należy zawsze orientować się, w jakim kierunku idziemy. Nigdy nie należy przeceniać swoich sił. Trzeba oceniać siły na zamiary. Konieczny jest odpowiedni ubiór. Jeśli my musimy interweniować w górach, to najczęściej z powodu nieostrożności ludzi. Niestety, wielu ludzi nie przywiązuje wagi do tego, aby do wycieczki w góry dobrze się przygotować, albo nie wiedzą, jak po tych górach wędrować.

- Jakie błędy najczęściej popełniają turyści w górach?

Reklama

- Największy problem to taka ludzka niefrasobliwość, brak przygotowania. Trzeba pamiętać, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Wydawać się może, że pogoda jest piękna i że szybko dojdzie się do celu. Po drodze okazuje się jednak, że to nie takie proste. Dlatego konieczny jest odpowiedni ubiór. Szlaki górskie są kamieniste, czasem są bardzo trudne. To, co czasem widzimy u ludzi, to przechodzi ludzkie pojęcie. Na przykład wróciła moda na klapki, na tzw. japonki, które są przekleństwem. Takie obuwie w ogóle nie powinno funkcjonować w górach. Porządne byty do górskich wędrówek muszą mieć twardą podeszwę i muszą chronić staw skokowy. Wtedy mamy zapewnione dobre wędrowanie. W każdym plecaku wędrującego po górach musi być coś od deszczu, coś od wiatru i słońca, a więc nakrycie głowy. Oczywiście musimy też włożyć do plecaka coś do picia i do zjedzenia.

- Czy w tym roku mieliście dużo pracy?

- Właściwie codziennie mamy zgłoszenia o udzielenie pomocy. Zdecydowanie zima jest okresem, kiedy mamy więcej pracy, ze względu na ruch narciarski. Tutaj w Karkonoszach mamy teren lawinowy, a więc jest wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza zimą. Co roku mamy około 30 obsunięć czy lawin. W tym roku na szczęście nic groźnego, tragicznego się nie wydarzyło. Natomiast sezon letni to turyści wędrujący, również po trudnych szlakach, dlatego nieraz musimy używać sprzętu specjalistycznego, zwłaszcza tam, gdzie dojazd jest niemożliwy. Turyści często są zaskoczeni, bo nie spodziewali się takich trudności, ale są nam wdzięczni.

- Goprowcom można chyba życzyć, aby mieli jak najmniej pracy?

- Chyba tak. Jednak problemów w górach nie unikniemy i właśnie jesteśmy powołani po to, aby takiej pomocy w górach udzielać. Oprócz naszej pracy ratowniczej prowadzimy również działania profilaktyczne. Chcemy, aby ludzie wybierający się w góry byli do tego jak najlepiej przygotowani. Jeżeli już coś się zdarzy to warto zapamiętać numery alarmowe. Numer 985 działa we wszystkich górach Polski. Drugi numer to: 0601 100 300. Pamiętajmy jednak, że są to numery alarmowe, a więc korzystamy z nich tylko wtedy, kiedy potrzebujemy pomocy lub kiedy chcemy zgłosić jakiś wypadek.

„Dekalog” turysty:

- Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.
- Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki, najlepiej udają się improwizacje... dobrze przygotowane. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, miejscowej ludności.
- W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędną jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.
- Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinę powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.
- Szybkość poruszania dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. „Pożeranie kilometrów” prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.
- Uważaj na każdy krok - upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku - jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.
- Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.
- Decyzja o zawróceniu z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.
- Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.
- Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką. Przyjętym w górach sygnałem wezwij pomoc GOPR.

(za: www.gopr.karkonosze.net.pl)

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można zabrać do Kaplicy Sykstyńskiej?

2025-05-04 06:27

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Trzask zamykanych drzwi będzie początkiem jednego z najbardziej tajemniczych i symbolicznych dni Kościoła katolickiego: w przyszłą środę, 7 maja, 133 kardynałów elektorów, zebranych na konklawe, zostanie odizolowanych od świata zewnętrznego w Kaplicy Sykstyńskiej, pod przysięgą zachowania absolutnej tajemnicy, aby wybrać nowego papieża.

Po złożeniu przysięgi Mistrz Ceremonii Liturgicznych, Monsignor Diego Ravelli, wypowie łacińskie słowa Extra omnes (Wszyscy wychodźcie!), a następnie wszyscy niebiorący udziału w konklawe zostaną natychmiast proszeni o wyjście.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Już w średniowieczu w na naszych ziemiach żywy był silny kult maryjny, a Matka Boża była traktowana jako szczególna opiekunka Królestwa Polskiego. Jan Długosz nazwał Maryję „Panią świata i naszą”, a maryjna pieśń Bogurodzica od XV wieku pełniła rolę nieoficjalnego hymnu państwowego.
CZYTAJ DALEJ

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

2025-05-04 14:57

[ TEMATY ]

Tanzania

pobicie kapłana

Vatican Media

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

W Dar es Salaam brutalnie zaatakowano ks. Charlesa Kitimę, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Tanzanii. Sprawa wywołała oburzenie w całym kraju i uwypukliła narastający konflikt między Kościołem, a władzami przed zbliżającymi się wyborami.

Do napaści doszło wieczorem 30 kwietnia na terenie siedziby Konferencji Episkopatu Tanzanii w Dar es Salaam. Ks. Chrles Kitima, po spotkaniu z innymi liderami religijnymi, udał się do kantyny znajdującej się na terenie sekretariatu. Około godziny 22:00 został zaatakowany w łazience przez dwóch nieznanych sprawców przy użyciu tępego narzędzia. Duchowny z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala Aga Khan. Policja zatrzymała jedną osobę podejrzaną o atak, ale pojawiają się wątpliwości związane z brakiem transparentności w działaniach władz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję