Reklama

„Papieska rodzina”

- Mając na uwadze zachowanie i owocne korzystanie z dziedzictwa sługi Bożego Jana Pawła II Wielkiego, powołuję niniejszym Diecezjalną Rodzinę Szkół Jego Imienia - napisał w specjalnym dekrecie z 12 października 2008 r. biskup świdnicki Ignacy Dec. Dziś ta rodzina liczy już 19 członków i wciąż się rozrasta.

Niedziela świdnicka 41/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 11 października 2009 r. już po raz dziewiąty obchodzimy Dzień Papieski. To dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę przed 16 października - rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Jest to szczególna forma wdzięczności Janowi Pawłowi II za katechezę jego życia i nauczania, za chrześcijańską miłość, odwagę, pokorę i mądrość, którymi dzielił się z ludźmi. W tym roku Dzień Papieski jest organizowany pod hasłem „Jan Paweł II - papież wolności”.
- Hasło nie jest przypadkowe. Rok, który przeżywamy, budzi bolesne wspomnienia sprzed 70 lat, gdy 1 września 1939 r. rozpoczynała się najtragiczniejsza z wojen - II wojna światowa. To właśnie o niej 50 lat później pisał do naszego narodu Jan Paweł II: „Mamy obowiązek przypominać sobie w obliczu Boga te tragiczne fakty, by uczcić pamięć zmarłych i okazać współczucie wszystkim, którym ów bezmiar okrucieństwa zadał rany na duszy i na ciele i aby całkowicie przebaczyć krzywdy” (26 sierpnia 1989 r.) - przypominają w liście pasterskim kardynałowie, arcybiskupi i biskupi obecni na 348. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. - Opatrzność Boża pozwoliła, że posługę Piotra naszych czasów, czasów przełomów, pełnił człowiek, który w wieku dojrzałym przeżył okres II wojny światowej i trudny czas powojenny. W przesłaniu z okazji 50. rocznicy zakończenia w Europie II wojny światowej pisał: „Zakończenie wojny nie doprowadziło do zakończenia praktyk politycznych i ideologii, które ją zrodziły lub jej sprzyjały. Reżimy totalitarne przetrwały pod inną postacią, a nawet rozszerzyły swoje władanie, zwłaszcza w Europie Wschodniej… Nie zrozumiano, że społeczeństwa godnego człowieka nie można budować na niszczeniu osoby, na ucisku i dyskryminacji” (8 maja 1995 r.).
O nauczaniu Papieża Polaka przypominają codziennie nauczyciele i wychowawcy w szkołach noszących imię Jana Pawła II. Do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zaproszone zostały społeczności szkolne, które nabyły prawo do tego imienia za zgodą i z błogosławieństwem Biskupa Świdnickiego.
- Dobrze chodzić do szkoły, która ma fajnego patrona - opowiada z przejęciem 8-letnia Weronika. - Dużo uczymy się o Janie Pawle II, wiem, że był bardzo dobrym człowiekiem. No i lubił ciastka, zupełnie tak jak ja - śmieje się dziewczynka.
- Nasza placówka, której patronem jest papież Jan Paweł II, celowo promuje to, co dobre - podkreśla Urszula Karnasiewicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. - Dobry uczynek to nie tylko otwarcie się na ludzi, ale przede wszystkim budowanie w sobie i rozsiewanie wokół pozytywnej energii, która jest zalążkiem wszystkiego, co dobre.
Celem „diecezjalnej rodziny” jest m.in. upowszechnianie nauczania Jana Pawła II, poznawanie siebie, dzielenie osiągnięciami w zakresie nauczania, podejmowanie wspólnych działań, także na płaszczyźnie diecezjalnej, i podejmowanie duchowych zobowiązań - wspólna modlitwa za Ojca Świętego.
Dniem wspólnoty dla Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II jest właśnie Dzień Papieski obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Ojca Świętego.
- Dziś wiemy, że to, co się wydarzyło w Rzymie trzydzieści jeden lat temu, 16 października 1978 r., przekroczyło najśmielsze wyobrażenia. Biskupem Rzymu, namiestnikiem Chrystusa na ziemi i następcą św. Piotra został pasterz pochodzący „z dalekiego kraju”. Z tego kraju, który ponad tysiąc lat wcześniej przyjął chrzest i został wprowadony w nurt życia Kościoła powszechnego - mówi ordynariusz świdnicki Ignacy Dec. - Wybór Karola Wojtyły na papieża był głębokim przeżyciem, wstrząsem duchowym. Oznaczał, że całe nasze trudne polskie doświadczenie nabrało nowego, głębszego sensu i wymiaru. Nabrało sensu nasze zmaganie się o Boga w życiu osobistym i społecznym. Pogłębiła się świadomość, że mimo żelaznej kurtyny należymy do wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego. Jan Paweł II swoje polskie doświadczenie wiary wniósł w życie całego Kościoła. Na horyzoncie naszego doświadczenia pojawiła się na nowo nadzieja na wolność. Pojawiła się wola godnego życia w zgodzie z sumieniem.
- Chcę naśladować Papieża, brać z niego przykład - mówi dziś z przejęciem 8-letni Patryk Ostafin, uczeń wałbrzyskiej podstawówki.
- Jan Paweł II bardzo lubił dzieci, dlatego ja też go lubię - dodaje 10-letnia Paulina Wojnowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu. Szkoły niezwyczajnej, bo noszącej imię Papieża Polaka. Jej uczniowie - podobnie jak w wielu innych szkołach - przygotowali się szczególnie starannie do obchodów Dnia Papieskiego.
- Kiedy przyjmowaliśmy Jana Pawła II jako patrona szkoły, nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie nam towarzyszył niemal w każdym miejscu - mówi Urszula Karnasiewicz. - Ciągle nas zaskakuje, jak bardzo był wszechstronny. Bo czy robimy zawody sportowe, uczymy się języków obcych, czy gramy w teatrze, w każdym z tych miejsc nasze działania wspiera papieski autorytet.
W tym roku w szkole nie tylko przygotowano konkurs papieski (tym razem poświęcony 2. i 3. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski).
- Wielkim wydarzeniem dla naszych uczniów będzie wyjazd na pielgrzymkę do Częstochowy, na Jasną Górę - mówi dyrektor placówki. - A 16 października weźmiemy, oczywiście, udział w Mszy św., a po niej zaprosimy gości na spotkanie do naszej szkoły, by mogli obejrzeć program poświęcony tym razem tematowi wolności.
- Wolność to wielka wartość, z której Polacy nigdy nie zrezygnowali. Trudne były dla nas zwłaszcza dwa minione wieki. Traciliśmy wolność polityczną i ponownie ją odzyskiwaliśmy. Polska znikała z mapy Europy i ponownie stawała się suwerennym państwem - podkreślają biskupi.
Dzień Papieski w wałbrzyskiej podstawówce jest też okazją do podsumowania działań papieskich podjętych w ubiegłym roku szkolnym. - Oprócz Dnia Dobrych Uczynków, Galerii Dobroci, obchodów różnych rocznic z życia Jana Pawła II, konkursów papieskich, organizujemy też zbiórkę artykułów szkolnych, które przekażemy do Centrum Dziecka w Warszawie - dodaje Urszula Karnasiewicz.
Podobne przedsięwzięcia mają miejsce także w innych placówkach należących do „papieskiej rodziny”.
- Wychowujemy człowieka dobrego, wrażliwego na piękno kraju ojczystego, uczulonego na cierpienie innej istoty, odpowiedzialnego za siebie i innych, żyjącego zgodnie z chrześcijańskimi wartościami, potrafiącego stosować w życiu codziennym idee człowieka postępującego godnie - podkreślają nauczyciele z Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. Jana Pawła II w Wirach. - Przyświecają nam w tym słowa Jana Pawła II: „Żaden człowiek nie ma ścieżek gotowych. Rodzimy się jak gąszcz, który może zapłonąć podobnie jak krzak Mojżesza lub może uschnąć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

W nocy z czwartku 20 na piątek 21 czerwca br. w wieku 85 lat odszedł do domu Ojca o. Manuel Blanco Rodríguez OFM. Był między innymi definitorem generalnym, ministrem prowincjalnym, wizytatorem w różnych jednostkach Zakonu, a także prorektorem, dziekanem i profesorem filozofii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum, a ostatnio jako spowiednikiem papieża Franciszka. Ojciec Święty przypomniał jego osobę podczas dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański”, a wcześniej modlił się przy jego ciele.

„Dziękujemy Dawcy wszelkiego dobra za wszystko, czym nas obdarzył w życiu o. Manuela, łącznie z nieuniknionymi słabościami, które powierzamy niewyczerpanemu miłosierdziu Bożemu”, napisał generał franciszkanów o. Massimo Fusarelli do o. Joaquína Zurery Ribó, ministra prowincjalnego, i do wszystkich braci z Prowincji Niepokalanego Poczęcia w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: były sekretarz Benedykta XVI nuncjuszem w krajach bałtyckich

2024-06-24 12:11

[ TEMATY ]

abp Georg Ganswein

@VaticanNewsPL

Papież Franciszek mianował abp Georga Gänsweina, arcybiskupa tytularnego Urbs Salvia nuncjuszem apostolskim na Litwie, w Łotwie i Estonii, podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w Riedern am Wald w południowym Schwarzwaldzie. W 1976 r. wstąpił do Collegium Borromaeum - wyższego seminarium duchownego swej rodzinnej diecezji we Fryburgu Bryzgowijskim. Studiował teologię katolicką i filozofię w latach 1976-1979 na tamtejszym uniwersytecie oraz w latach 1979-1980 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1984 r. Następnie spędził dwa lata jako wikariusz w Oberkirch (Badenia).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Czech: płeć jest człowiekowi dana i nie zależy od jego wyboru. Nie można zmienić swojej płci!

2024-06-24 11:58

[ TEMATY ]

płeć

Adobe Stock

Kościół chce pomóc osobom, które cierpią na dysforię płciową. Identyfikacja z odmienną płcią często jest krzykiem młodej osoby, która woła o pomoc. Nie można jednak dawać fałszywej nadziei, że zmiana płci jest możliwa i że rozwiąże jej problemy - pisze przewodniczący Episkopatu Czech w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która zobowiązuje parlament do nowego zdefiniowania warunków zmiany płci. Uchylił on dotychczasowe rozporządzenia, które jako warunek stawiały chirurgiczną operację.

Abp Jan Graubner przyznaje, że osoby, które mają poczucie, że płeć z którą się identyfikują różni się od płci ich ciała nierzadko doświadczają prawdziwego cierpienia i szczerze poszukują odpowiedzi na poważny problem, z którym się borykają. Jest to przejaw globalnego kryzysu w rozumieniu osoby ludzkiej. W takich okolicznościach trzeba jednak przypominać, że płeć jest człowiekowi dana i nie zależy ona od jego wyboru. Innymi słowy nie można zmienić swojej płci. Można jedynie decydować o sposobie, w jaki przeżywamy swą męskość czy kobiecość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję