Reklama

Czy naprawdę pamiętamy, że Bóg jest Miłością?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry
W życiu człowieka są punkty odniesienia, tworzące fundament myślowy i hierarchię wartości, w oparciu o którą człowiek ukierunkowuje swoje życie. Nasz wewnętrzny system intelektualny, duchowy czy moralny można by zamknąć w kilku najważniejszych słowach. Warto, aby każdy z nas zastanowił się nad najważniejszymi słowami i treściami swego życia.
Dla ludzi wierzących ważnymi słowami są: Bóg, wiara i sumienie, ukierunkowujące relacje z innymi ludźmi. Dla każdego chyba człowieka ważne jest szczęście, zdrowie, pomyślność, sukces. Pragniemy też dobrobytu i spokoju w rodzinie oraz dobrego miejsca pracy.
Żyjemy dziś w czasach poważnych przemian, bo wszystkie czasy wiążą się z postępem, zmianami i nowością. Są jednak sprawy, które trzeba pogłębiać, a nie zmieniać, aby postęp nie wnosił nieporządku, aby był rozwojem, a nie rozkładem. Trzeba w życiu znać i szanować hierarchię wartości. Uznać pewne stałe punkty, które nigdy nie zawodzą i cele, do których warto konsekwentnie zmierzać, aby danych nam życiowych szans nie zmarnować.
Rozpoczęliśmy Adwent, okres przygotowania przed Bożym Narodzeniem i św. Paweł w liście do Filipian przypomniał dziś, że to sam Bóg „zapoczątkował w nas dobre dzieło i że dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa” (Flp 1, 6). To dobre dzieło zostało zapoczątkowane w każdym z nas przez chrzest, kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi i trzeba rozwijać je z dnia na dzień, stale, i z ufnością aż do końca, do dnia Chrystusa Jezusa. W ten sposób całe życie staje się współpracą z łaską i dojrzewaniem do pełni, jakiej sam Bóg od nas oczekuje” (Jan Paweł II, 9. XII. 1979).
Św. Paweł wyjaśnił Filipianom i nam, że w tym rozwoju potrzebna jest pomoc Boża i stąd modli się o to, aby miłość nasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu (Flp 1, 9). A zatem coraz większa wiedza jest potrzebna w rozwoju i doskonaleniu wszystkiego na tym świecie. Także wiedza na temat miłości i jej doskonalenia.

Reklama

Nowy rok duszpasterski

W I niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok duszpasterski, którego hasłem jest zachęta: „Bądźmy świadkami Miłości”. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby człowiek wierzący uznał i dawał świadectwo, że Bóg jest Miłością. To św. Jan Apostoł określając Boga, wymienił tylko jedną Jego cechę, ale za to niezwykłą, powiedział, że BÓG JEST MIŁOŚCIĄ i kto nie miłuje nie zna Boga (1 J 4, 8. 16).
A zatem chrześcijanin powinien nieustannie troszczyć się o to, aby kochać Boga, a następnie darzyć prawdziwą miłością ludzi i świat, aby przez miłość coraz głębiej poznawać Boga.
Zauważyliście, że obecny Papież już kolejną encyklikę poświęcił Miłości, którą jest Bóg, co wskazuje na potrzebę zrozumienia i praktykowania codziennej miłości w naszym życiu.
Współczesny świat w mistrzowski sposób kradnie treść najważniejszych słów, nadając im często zupełnie inny sens, a czyni to, aby siać zamęt, anarchię myślową a w konsekwencji, aby narzucić swoisty system antywartości. Tak jest ze słowami rodzina i małżeństwo, którymi próbuje się nazywać związek dwóch ludzi tej samej płci, kradzież nazywa się defraudacją, a zabójstwo poczętego dziecka zabiegiem przerwania ciąży. Podobnie miłością próbuje się nazwać wyłącznie biologiczny akt, który bez zaangażowania całej osoby ludzkiej, jej całkowitego oddania, bez wierności i gotowości do ponoszenia ofiar na rzecz kochanej osoby staje się pusty.
Trzeba zatem odkłamać miłość, aby zrozumieć treść tego wielkiego i ważnego słowa, aby umieć ją przyjąć i innych obdarzać miłością.
Kolejnym zadaniem pełnego człowieczeństwa jest uczyć się miłości do Pana Boga i ludzi, aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu (Flp 1, 9).
Pan Jezus przez trzy lata uczył ludzi o Bogu, który jest Miłością i Ojcem, pragnącym nas uznać za swoje dzieci: tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy kto w Niego wierzy miał życie wieczne (J 3, 16). Wiemy więc, że to nie człowiek pierwszy umiłował Boga, ale Bóg umiłował człowieka i dał nam konkretny dowód miłości.
Pan Jezus za największe przykazanie uznał miłość Boga i bliźniego: To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem (J 15, 12).
Miłość prawdziwa nie boi się pięknych słów, obietnic czy nadziei, ale bez czynów nie byłaby prawdziwa, autentyczna. Nie byłaby twórcza, ponieważ nie pobudzałaby do wzajemności. A zatem: nie miłujmy słowem tylko, ale uczynkiem i prawdą (por. 1 J 3, 18).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kierować się miłością zawsze i wszędzie

Prawdziwi chrześcijanie starają się być dziećmi i uczniami Boga Miłości. A zatem szukajmy okazji, aby przez wiarę pogłębiać poznanie jedynego, prawdziwego Boga. Odkrywajmy Go na kartach Biblii i na modlitwie. Zwłaszcza Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu we wszystkie czwartki i w pierwsze piątki miesiąca niech staje się okazją wyznawania Jezusowi wzajemnej miłości. W czasie adoracji trzeba wyciszyć się wewnętrznie, trwać przed Tym, który zawsze jest nam bliski, po to, aby i w nas zaistniał choć okruch Miłości, którą On jest.
Dobre uczestnictwo we Mszy św. i owocna adoracja Chrystusa w Eucharystii wiąże się z potrzebą naszej ofiary. Pokażmy czynem, że kochamy Boga a w czasie modlitwy powiedzmy Mu o tym, że żałujemy za grzechy i spróbujemy z nich powstać, że przebaczamy ludziom doznane od nich krzywdy, albo, że prosimy o serce skruszone, gotowe przebaczać, skoro Chrystus przebaczył nam nasze grzechy.
Drogi Bracie i Siostro, w tym roku częściej mów o Twojej miłości w rodzinie, powiedz mężowi i żonie, ale do słów dołącz znak pamięci, gest uczucia i jakiś dar (najpiękniejsze są te duchowe, mówiące żeś zrozumiał drugą osobę, że widzisz jej wartość i potrzebę w Twoim życiu, że przepraszasz za to, co było niewłaściwe w Twojej relacji).
Doświadczenie mówi, że na kroplę miodu więcej złowi się much niż na beczkę octu (św. Franciszek Salezy) czyli, że dobroć przyciąga, imponuje i jednoczy, a co dopiero miłość. Ona przemienia człowieka od wewnątrz. Wszyscy potrzebujemy tej przemiany, aby pogłębić nasze kapłaństwo, nasze ojcostwo i macierzyństwo, aby świadomie uczyć się miłości w naszych rodzinach i uczyć tej wiernej miłości nasze dzieci. Niech uczą się przyjmować i dawać miłość wobec dziadków i nauczycieli, wobec dorosłych i rówieśników. Zwłaszcza wobec słabszych, niepełnosprawnych i pokrzywdzonych przez los.
Nie wiem czy potrafimy pokazać innym ludziom - wszystkim ludziom - że miłość jest obecna w Kościele, że Bóg miłości żyje i działa w Kościele wśród nas. Drogi i sposoby okazania tej miłości mogą być różne. Osobiste świadectwa są ważne, ale potrzebne też są świadectwa wspólnot, aby miłość przenikała także życie społeczne i polityczne, bo miłość nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje (1 Kor 13, 6).
W ostatnim czasie byliśmy świadkami kolejnego, ważnego wydarzenia, mającego aspirację do wytyczania dróg europejskiej przyszłości. Trybunał Międzynarodowy w Strasburgu nakazał usunięcie Krzyża w szkołach we Włoszech. Łatwo sobie wyobrazić jakie mogą być kolejne zalecenia europejskich liberałów wobec Polski czy innych krajów. Walka z Krzyżem jako świętym symbolem wiary stała się bolesnym faktem. Przecież cywilizacja europejska, cała nasza kultura, także postawa miłości wobec nieprzyjaciół, życzliwej tolerancji wobec innych wyznań, czy niewierzących liberałów, masonów lub walczących z Kościołem ateistów wyrosła z Krzyża, na którym umierający Zbawiciel modlił się o odpuszczenie wielu sprawcom Jego śmierci, bo nie wiedzą co czynią (Łk 23, 34).
Jak odpowiedzą europosłowie na czekającą nas drogę agresywnej laicyzacji - nie wiemy, ale wiemy, że każdy z nas powinien się poczuć do lepszego poznania treści Krzyża - świętego symbolu zbawienia, na którym zawisł Ten, który uczył, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15, 13).

Zalecenia na najbliższy rok duszpasterski

Bracia i Siostry, nie wstydźmy się Krzyża - tego zawieszonego na ścianie naszego domu i tego, który czynimy przy pacierzu, przed podróżą, przy pracy czy przed jedzeniem. Niech każdy stara się czynić znak krzyża z wiarą, dokładnie i z szacunkiem. Uwrażliwiajmy z godnością na Krzyż nasze dzieci i młodzież. Miłość, której uczy nas Chrystus niech będzie główną zasadą naszego życia.
Jako konkretne zadania tegorocznego programu duszpasterskiego widzę:
1. Potrzebę upowszechnienia poradnictwa rodzinnego, w tym solidne przygotowanie młodych do małżeństwa. Każda większa parafia powinna wysłać na szkolenie doradców w Przemyślu jedną lub dwie osoby, które przydadzą się w kontaktach duszpasterskich. Miłość do każdego dziecka niech przenika serca rodzin, a wyrazem konkretnym tej miłości niech będzie gotowość adopcji dzieci pozbawionych rodziców. Adopcja w małżeństwie, gdzie panuje miłość stanie się dowodem otwarcia na życie i okazją do wyświadczenia naprawdę wielkiego dobra.
2. Zachęcam do odnowienia i pogłębienia pięknej tradycji Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą podejmowałyby rodziny ofiarowujące wspólną, godzinną adorację Serca Pana Jezusa.
3. W każdej parafii powinien działać Zespół Charytatywny, realizujący konkretne zadania w ścisłej współpracy z Księdzem Proboszczem. Zachęcam też do zakładania Kół Caritas w szkołach.
4. Chrześcijańskie rozumienie i praktykowanie miłości wiąże się ze wzrostem i praktykowaniem wiary. Szczególnie zachęcam Koła Biblijne, Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia i Wspólnoty duchowości, aby w oparciu o kontakt z Pismem Świętym starały się w tym roku poznać Chrystusowe rozumienie miłości.
Drodzy Bracia i Siostry, „Bądźmy świadkami Miłości”, bo „Bóg jest Miłością” a każdy kto z Boga pochodzi daje świadectwo wiary owocującej przez miłość.
Na tę drogę całym sercem Wszystkim błogosławię.

Wasz arcybiskup
Józef Michalik

Przemyśl, 6 grudnia 2009 r.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek: dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach

2024-05-23 11:18

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

Karol Porwich

Dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach. Dzięki temu może się ona poczuć zaopiekowania, ma świadomość naszej obecności. W każdej chwili może do nas zadzwonić i otrzyma potrzebną pomoc - zapewnia Anna Piotrowska. Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek w rozmowie z KAI wyliczyła na jaką pomoc może liczyć kobieta w trudnej sytuacji życiowej, która zgłosi się do fundacji. Odniosła się także do toczącej się obecnie debaty na temat liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.

Anna Rasińska (KAI) Na jaką pomoc liczyć kobieta w trudnej sytuacji życiowej, która zgłosi się do Fundacji Małych Stópek?

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

2024-05-23 18:14

[ TEMATY ]

arcybiskup

Mediolan

bł. Carlo Acutis

carloacutis.com

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

„Jest to znak, który ma zachęcać młodzież do posiadania poczucia własnej wartości, pielęgnowania śmiałych nadziei i zaprzeczania smutkowi świata. Carlo Acutis, ogłoszony świętym z powodu cudów dokonujących się za jego wstawiennictwem, wysłuchuje wszystkich naszych modlitw” - podkreślił metropolita mediolański.

CZYTAJ DALEJ

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

2024-05-24 09:41

[ TEMATY ]

wiara

red.

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w łonie Matki – Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nieskończonego majestatu, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, świątynio Boga, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przybytku Najwyższego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło życia i świętości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zelżywością napełnione, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, włócznią przebite, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych, zmiłuj się nad nami
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami
P.: Jezu cichy i pokornego Serca.
W.: Uczyń serca nasze według Serca Twego.
P.: Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj na Serce najmilszego Syna swego i na chwałę, i zadośćuczynienie, jakie w imieniu grzeszników Ci składa; daj się przebłagać tym, którzy żebrzą Twego miłosierdzia i racz udzielić przebaczenia w imię tegoż Syna swego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W.: Amen.
Antyfona
Do Serca Twojego uciekamy się, Jezu, Boski Zbawicielu! Naszymi grzechami racz się nie zrażać, o Panie święty! Ale od wszelakich złych czynów racz nas zawsze zachować, Boże łaskawy i najlitościwszy!
O Jezu dobry, Zbawicielu słodki, Pośredniku Boski, jedyna ucieczko nasza!
W Sercu Twoim racz nas obmyć, do Serca Twojego racz nas przytulić, w Twym Sercu na wieki racz nas zachować.
Akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu
O Jezu Najsłodszy, któremu za miłość bez granic ludzie w niewdzięczny sposób odpłacają wielkim zapomnieniem, opuszczeniem i wzgardą, oto my rzucając się do stóp Twoich ołtarzy, pragniemy szczególnym hołdem czci wynagrodzić Ci tę oziębłość i krzywdy, jakie ze wszech stron ranią Najmiłościwsze Twoje Serce.
Świadomi jednak, że my sami nie zawsze byliśmy wolni od różnych przewinień, a przejęci najgłębszą skruchą, jesteśmy gotowi dobrowolnym zadośćuczynieniem wynagrodzić Ci nie tylko za swoje grzechy, ale i za grzechy tych, co błąkają się z daleka od drogi zbawienia, nie chcą iść za Tobą, Pasterzem i Wodzem.
A jakże liczne i straszne są te grzechy, które chcielibyśmy wynagrodzić. Oto brak skromności, bezwstyd w życiu i strojach, liczne sidła zastawiane na niewinne dusze, gwałcenie dni świątecznych, ohydne bluźnierstwa miotane przeciw Tobie i Świętym Twoim. A któż policzy obelgi rzucane na Twego namiestnika i stan kapłański! Kto nie zadrży na bezczeszczenie samego Sakramentu Boskiej miłości, okropne świętokradztwa i publiczne wykroczenia narodów, wyłamujących się spod praw i kierownictwa, ustanowionego przez Ciebie Świętego Kościoła!
O Panie! jesteśmy gotowi nie oszczędzać nawet krwi własnej dla zmycia tych wszystkich zbrodni. Aby zaś choć w części naprawić zniewagi wyrządzone Tobie, o Jezu, składamy Ci zadośćuczynienie, jakie Ty sam Bogu Ojcu ofiarowałeś na krzyżu i które ponawiasz co dzień na ołtarzu. W połączeniu z zadośćuczynieniem Bogarodzicy Dziewicy, Wszystkich Świętych i pobożnych dusz wiernych, z głębi serca przyrzekamy Ci, o Jezu, oddać się na Twoją służbę, okazując mocną wiarę, czyste życie oraz dokładne zachowanie ewangelicznego prawa miłości. Wreszcie postanawiamy nie dopuścić wedle sił do nowych zniewag i pociągnąć jak najwięcej dusz w Twoje święte ślady.
Przeto błagamy Cię, o Najłaskawszy Jezu, przyjmij za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, ten akt dobrowolnego zadośćuczynienia i racz nas zachować aż do śmierci w wierności obowiązkom Twojej świętej służby przez wielki dar wytrwania, dzięki któremu wszyscy doszlibyśmy w końcu do tej ojczyzny, gdzie Ty z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję