Reklama

IV Karkonoska Wigilia Literacka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karkonoska Wigilia Literacka już po raz czwarty odbyła się 4 grudnia br. w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmana” w Jeleniej Górze Jagniątkowie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze, Warsztatów Terapii Zajęciowej Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze, a także jeleniogórscy literaci. Zabrakło w tym roku gości ze Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane, bowiem w tym właśnie dniu obchodzili swoją własną opłatkową uroczystość. Uroczystego otwarcia i powitania gości dokonała Julita Zaprucka - dyrektor Muzeum Gerharta Hauptmana oraz wiceprezes Stowarzyszenia „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej” dr Józef Zaprucki.
Szczególną bohaterką dnia była Ewa Oliwkowska z Kowar - niesłysząca od urodzenia autorka obrazów, które zostały zaprezentowane na wystawie, towarzyszącej temu integracyjnemu spotkaniu. Jej uroczystego otwarcia dokonał Józef Zaprucki, po czym z naszym kolegą - poetą Lesławem Wolakiem przeprowadzili wywiad „na żywo” z artystką, wielokrotną laureatką konkursów na ogólnopolskich warsztatach plastycznych. Przez cały czas trwania uroczystości towarzyszyły nam tłumaczki języka migowego - Helena Łuczycka i Monika Adamkiewicz.
Następnym punktem programu była promocja almanachu „Magia dźwięków, smutek ciszy”, który był owocem konferencji, warsztatów i konkursu literackiego „Terapia dźwiękiem” w Borowicach, w czerwcu tego roku. Magdalena Świderska - Siemieniec przeczytała kilka wybranych tekstów z tomiku, zachęcając gości do dalszego tworzenia.
Jak na każdym naszym spotkaniu ogłoszono turniej poetycki, którego plon oceniany był przez jury w osobach Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak (przewodnicząca), Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej, Krystyny Susabowskiej, Lesława Wolaka i Józefa Zapruckiego. Komisja poddała ocenie 41utworów złożonych przez 28 autorów. Po południu przybyli oczekiwani goście, ks. dr Józef Stec, Hubert Papaj - przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze i Anna Ragiel - wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Jeleniej Górze. Ks. prał. dr Józef Stec wprowadził nas we wspaniały, świąteczny już nastrój wzajemnej życzliwości, przychylności i zrozumienia. Nawiązał do dawnej tradycji chrześcijańskiej wieczerzy wigilijnej, przypomniał słowa ks. Jana Twardowskiego: „Boże Narodzenie jest po to, żeby się nauczyć miłości, żeby sobie przebaczyć, żeby podać sobie ręce, uśmiechnąć się do siebie i powiedzieć słowa najlepszych życzeń”. W atmosferze serdeczności dzieliliśmy się opłatkiem, wszyscy ze wszystkimi. I w tym radosnym nastroju przystąpiliśmy do wieczerzy wigilijnej, a stół uginał się pod ilością wspaniałych, tradycyjnych potraw.
W sumie w opłatkowym spotkaniu wzięło udział 56 osób, które wszystkie dobre chwile zawdzięczają dyrekcji oraz pracownikom Muzeum oraz członkom Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Szkoda tylko, że nie było jego prezes Zofii Prysłopskiej, która z powodu choroby nie przyjechała do Jagniątkowa. A zespoły do poszczególnych zadań spisały się na medal: prowadzenie: Ewa Pelzer, Magdalena Szczębarowa; sekretariat: Anna Lechowicz, Urszula Jonkisz, dystrybucja gratisów: Krystyna Susabowska, Ula Musielak, kiermasz almanachu - Antonina Sztelmach, kulinaria: super śledziki Magdaleny Szczębarowej, wyborne pierożki ze śliwką kalifornijska, cynamonem i goździkami Ewy Pelzer, szarlotka Dany Mysłek, kapusta wigilijna Wiesławy Grin, ciasta, soki, owoce, smakołyki i karton nowalijek Lidii Krzysztoń, biszkopt z kremem Martyny Migdalskiej, kartony soków od Leszka Wolaka, Ewy Pelzer, i Janiny Lozer, wspaniałe ciastka z Warsztatu Terapii Zajęciowej, wypieki i inne wyroby cukiernicze od niepełnosprawnych, a nawet ciasto od Łukasza Kwietnickiego.
Po wieczerzy ogłoszono wyniki turnieju poetyckiego i nagrodzono laureatów dyplomami i książkami, ufundowanymi przez Muzeum, Polski Związek Głuchych i nasze Stowarzyszenie. Równorzędne nagrody otrzymali: Teresa Anacko, Wanda Drożyńska-Ozimek, Lidia Krzysztoń, Marzena Radwan oraz Izydora Anna Pylińska. Wyróżnienia I stopnia przypadły w udziale Zdzisławie Kubów, Urszuli Musielak, Annie Lechowicz i Magdalenie Świderskiej-Siemieniec, a II stopnia - Teresie Kudle, Stanisławowi Mikołajczakowi oraz Sławomirowi Oliwkowskiemu. Po uhonorowaniu laureatów, po gratulacjach dyrektor Julita Zaprucka, której wkład w tę uroczystość był ogromny, zaprosiła gości na koncert Chóru „Światło Serca” Fundacji Muzyka Serc pod batutą Andrzeja Gniewka. Podczas koncertu czytały swoje wiersze: Mieczysława Kłos-Kuligowska, Anna Lechowicz i Małgorzata Kowzan. W cudownym klimacie i pięknym wnętrzu Hali Rajskiej słuchaliśmy z radością i przejęciem pięknych kolęd, które jeszcze długo dźwięczały w nas, przybliżając do świąt Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski do uczniów: Przyjaciel czyni cię lepszym

2026-06-24 08:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks Paweł Kłys

Uczniowie szkół bernardyńskich na zakończeniu roku szkolnego

Uczniowie szkół bernardyńskich na zakończeniu roku szkolnego

- Zapamiętajcie sobie, to taka bardzo fajna, prosta definicja - Jan Paweł II powiedział tak: moim przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy. Czyli kto jest moim przyjacielem? Ten, dzięki któremu ja jestem lepszy. - mówił kard. Krajewski do uczniów szkół bernardyńskich.

Zbliżający się koniec roku szkolnego 2025/2026 stał się okazją do modlitwy dziękczynnej za dobre i trudne momenty minionego czasu nauki. Z tej okazji w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi nauczyciele, wychowawcy i uczniowie Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej w Wiączyniu Dolnym i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oo. Bernardynów w Łodzi uczestniczyli w Mszy świętej, którą dla społeczności obu szkół celebrował kard. Konrad Krajewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję