Reklama

Niedziela Legnicka

Święto odrodzenia Polski

11 listopada - Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Przypomina czas, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. To dzień, w którym nastąpiło przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Marszałek stał się wówczas Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisali zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Co roku, 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Niedziela legnicka 48/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niepodległość

ojczyzna

Archiwum Radia Plus

Uroczystości w katedrze legnickiej

Uroczystości w katedrze legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w przededniu narodowego święta, uczniowie pierwszych klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego złożyli na legnickim Rynku uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i pożarniczej zadeklarowali, że słowa zawarte na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” będą wyznacznikami ich dalszej drogi życiowej.

W sobotę Klub „Gazety Polskiej” i lokalni działacze PiS oraz mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II na comiesięcznym marszu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej, m.in. pod tablicą na budynku przy ul. Libana, Pomniku Ofiar Komunizmu przy ul. Skarbka oraz pod tablicą Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w legnickiej katedrze. Kolejnym punktem sobotniego dnia był „Super taneczny Bal Niepodległości”, który po raz pierwszy zorganizowano w Legnicy. Jak się okazało frekwencja dopisała, bowiem uczestniczyło w nim ponad 80 osób. Na balu, jak mówią uczestnicy, obok dobrej zabawy nie zabrakło podniosłych chwil. Odśpiewano hymn narodowy, rozdano flagi, a także składano życzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę, 11 listopada, w katedrze legnickiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Zwracając się do zebranych, Ksiądz Biskup mówił: - Miłość do ojczyzny jest wyrazem naszej miłości. Niektórzy uważają, że ojczyzna jest tam, gdzie jest nam dobrze. Tymczasem człowiek, który wie czym jest ojczyzna, kocha ją, ceni, modli się za nią i poświęca się dla niej. Dziś mamy nowe wyzwania. Kiedy mieliśmy jednego czy drugiego wroga, byliśmy zjednoczeni. Walczyliśmy z wrogiem o wolność. Kiedy ją odzyskaliśmy, to często przeciwko sobie występujemy i brak wśród nas jedności. Modląc się za ojczyznę, trzeba modlić się o jedność wszystkich Polaków, abyśmy wszyscy razem wyrażali wdzięczność za odzyskaną wolność i starali się ją dobrze zagospodarować. Kiedyś śpiewaliśmy „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Teraz śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” - mówił dalej bp Cichy: - Abyśmy tej wolności nigdy nie utracili. Aby zewnętrzna wolność ojczyzny połączyła się z naszą wewnętrzną wolnością. Abyśmy naszą postawą w słowach i czynach pokazali, że naprawdę kochamy tę rzeczywistość, której na imię Polska.

Należy nadmienić, że w intencji naszej ojczyzny wraz z Księdzem Biskupem modlili się samorządowcy, politycy, przedstawiciele związków kombatanckich, szkół i przede wszystkim sami mieszkańcy.

Dodajmy, że osoby, które uczestniczyły w Eucharystii otrzymały pamiątkowe chorągiewki, których rozdano kilkaset po zakończonej Mszy św. na placu przed katedrą.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w sali spotkań przy parafii pw. św. Tadeusza Apostoła, przy ul. Asnyka. Tam, odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego wysłuchano programu słowno-muzycznego w wykonaniu Zespołu „Rota” ze Złotoryi.

Całość obchodów upamiętniających 94. rocznicę odzyskania niepodległości zakończył koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej oraz wieczorna Msza św. w intencji zmarłych żołnierzy AK i poległych za ojczyznę, sprawowana w poniedziałek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Niepodległości w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 48/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Niepodległość

Ks. Tomasz Nowak

Służby mundurowe składają wieniec pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli

Służby mundurowe składają wieniec pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli

„Czy to przez złożone ręce, czy przez codzienny trud i pracę, czy przez troskę o kulturę, czy troskę o obronność, wszyscy mamy służyć Niepodległej” – mówił bp Edward Białogłowski podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2017 r.

W sobotę 11 listopada o godz. 10 w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję