Reklama

Kościół

Medziugorie: rozpoczął się 35. Festiwal Młodych

W Medziugoriu rozpoczął się 1 sierpnia wieczorem 35. Festiwal Młodych - Mladifest. Spotkanie, pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Łukasza: „Maria obrała najlepszą cząstkę” (Łk 10,42), potrwa do 6 sierpnia. Uczestniczą w nim młodzi katolicy z 80 krajów, w tym z Polski.

[ TEMATY ]

festiwal

młodzi

Medjugorie

młodzież

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Często pytają nas o liczby i o to, ilu młodych się spodziewamy. Nie przejmujemy się liczbami, chociaż jest mnóstwo młodych ludzi. Cieszymy się, że wszyscy oni przybyli tutaj z pragnieniem bycia bliżej Chrystusa, słuchania i wybierania, jak Maria tej lepszej cząstki. Chociaż wiele krajów znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia z powodu zamieszek i wojen, to jednak młodzi przybywają także z tych krajów. Właśnie dlatego poświęcamy dużo czasu i modlitwy o pokój, pokój w każdym sercu i pokój na świecie, o zakończenie wszystkich wojen” - podkreśla miejscowy proboszcz o. Zvonimir Pavičić.

Wizytator apostolski parafii w Medziugoriu abp Aldo Cavalli zaznacza, że papież Franciszek „doskonale zdaje sobie sprawę z wagi tego miejsca i tego spotkania”. „Nadał wagę temu miejscu, biorąc na siebie całą odpowiedzialność duszpasterską za Medziugorie” i „wysłał swojego przedstawiciela, arcybiskupa, który jest odpowiedzialny za opiekę duszpasterską”. „To coś wyjątkowego w Kościele. Papież bardzo dobrze rozumie wagę tego spotkania z młodymi i dlatego co roku kieruje do młodych swoje przesłanie, które sam przygotowuje” - mówi włoski hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tegorocznym przesłaniu, które odczytał abp Cavalli, papież przypomniał postać Marii, siostry Łazarza, która „obrała najlepszą cząstkę”, czyli samego Jezusa. Podobnie zrobiła Maryja, Matka Boża. „Podobnie, drodzy przyjaciele, wy jesteście wezwani, aby stać się autentycznymi uczniami Chrystusa. Pozostańcie w obecności Mistrza, aby medytować nad Słowem Bożym, pozwalając, aby oświeciło ono wasz umysł i serce, abyście mogli odkryć i współpracować w realizacji planu, który Ojciec ma dla każdego z was. Dlatego zachęcam was, abyście nawiązali bliską więź z Ewangelią i mieli ją przy sobie, aby była dla was kompasem wskazującym drogę, którą należy podążać. Czytając ją, nauczysz się poznawać Chrystusa” - napisał Franciszek. Prosił młodych również, by umacniali się także mocą łaski sakramentalnej Pojednania i Eucharystii oraz spotykali Pana sercem w adoracji eucharystycznej.

Podziel się cytatem

Podkreślił, że prawdziwy uczeń Jezusa głosi innym Jego Słowo, co „jest obowiązkiem nie tylko kapłanów i osób konsekrowanych”. „Musicie mieć odwagę mówić o Chrystusie w waszych rodzinach, w waszym środowisku edukacyjnym i zawodowym, w wolnym czasie. Głoście Go przede wszystkim swoim życiem, ukazując widoczną obecność Chrystusa w waszym życiu, w waszym codziennym zaangażowaniu zgodnie z Ewangelią w każdej konkretnej decyzji. Pan chce was, byście byli nieustraszonymi apostołami Dobrej Nowiny i budowniczymi nowej ludzkości” - wskazał papież.

Reklama

Mszy św. na rozpoczęcie Mladifestu przewodniczył nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Francis Chullikatt, który w kazaniu zachęcał młodych ludzi, aby nie bali się nowego życia, które oferuje im Jezus. Tłumaczył, że chociaż wszystko wokół nas w jednej chwili może się zmienić, On pozostaje wierny, nie zmienia się, jest zawsze gotowy wyjść Ci naprzeciw, dodać otuchy, pomóc, poprowadzić Cię do bezpiecznej przystani zbawienia. „Tylko on, jedyny sternik łodzi Piotrowej, wie, jak w chwilach ciemności i burzy poprowadzić Cię do bezpiecznego wyboru życiowego. Rzeczywiście szuka Cię i nieustannie za Tobą podąża, także w tej chwili, gdy przemawiam do Ciebie w Jego imieniu, ponieważ nigdy nie przestanie Cię kochać. Nigdy nie zapominaj, że On pierwszy cię umiłował. On zawsze Cię kochał, dlatego cię szuka i przemawia do twojego serca, ponieważ wiara rodzi się i wzrasta z uważnego słuchania słowa Bożego” - przekonywał watykański dyplomata.

Wezwał młodzież do naśladowania uczniów Jezusa na drodze do Emaus, którzy w obliczu niepewności, rozproszeń i zamieszania codziennego życia „prosili Jezusa, by pozostał z nimi w oczekiwaniu na światło nowego dnia i niepewną przyszłość”.

„Proś Jezusa, aby został z tobą, ilekroć będziesz musiał przemierzać drogi licznych Emaus naszych czasów. Niech będzie twoją siłą, twoją tarczą, twoim wiernym przyjacielem, twoim bezpiecznym kompasem i wieczną nadzieją. Niech przede wszystkim będzie twoim najlepszym wyborem na całe życie. Noście Go w duszy, głoście i żyjcie Nim całym sercem, całą mocą i całym umysłem - i dawajcie w ten sposób całemu światu świadectwo swojej wiary, że Jezus jest jedynym Zbawicielem i Odkupicielem ludzkości!” - zaapelował abp Chullikatt.

Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

2024-08-02 13:48

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: W niedzielę inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

[ TEMATY ]

festiwal

Zakopane

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

PAP/Grzegorz Momot

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas konferencji prasowej otwierającej 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas konferencji prasowej otwierającej 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to coś bardzo ważnego nie tylko dla kultury ludowej, ale w ogóle dla polskiej kultury, tym bardziej że festiwal się rozwija i ma wymiar międzynarodowy – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Zakopanem minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Na niedzielę ulicami Zakopanego przejdzie korowód zespołów folklorystycznych z rożnych stron świata, inaugurując 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Pod Giewont w tym roku przyjechały zespoły z Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji i Czech oraz cztery zespoły polskie: z Białego Dunajca, Nowego Sącza, Jabłonki oraz z Podegrodzia. Od poniedziałku na festiwalowej scenie grupy będą rywalizowały o główne trofea - Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję