Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt

Ibrahim Isaac Sidrak - nowy koptyjski katolicki patriarcha Aleksandrii

Ponad rok temu, w dramatycznych dniach „arabskiej wiosny”, kard. Antonios Naguib - katolicki patriarcha Aleksandrii dla Koptów miał wylew krwi do mózgu. Przeżył, ale jego stan zdrowia nie był najlepszy. Na ile mógł, kierował swym Kościołem przez cały 2012 r., ale pragnął podać się do dymisji, tym bardziej że skończył 77 lat. Według przepisów Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, katolickich, rezygnację patriarchy musi przyjąć Synod Kościoła za zgodą Papieża. Synod, obradujący w dniach 12-16 stycznia, zaaprobował rezygnację kard. Naguiba, a jednocześnie 15 stycznia wybrał nowego patriarchę w osobie biskupa Minji, diecezji w środkowym Egipcie, Ibrahima Isaaca Sidraka. Benedykt XVI udzielił nowemu patriarsze Aleksandrii dla Koptów tzw. kościelnej jedności.

Patriarcha Sidrak ma 57 lat, został wyświęcony na kapłana patriarchalnej diecezji Aleksandrii w 1980 r. Swą pracę duszpasterską rozpoczął w Kairze, ale wkrótce został wysłany do Rzymu na studia teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po powrocie do kraju był rektorem seminarium, następnie proboszczem katedry patriarchalnej w Kairze, a w 2002 r. - biskupem diecezji Minja, gdzie dał się poznać jako dynamiczny duszpasterz, działający również na polu społecznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Patriarcha Sidrak stanął na czele małego katolickiego Kościoła koptyjskiego w Egipcie w trudnych czasach rewolucyjnych przemian społeczno-politycznych i islamizacji kraju przez Bractwo Muzułmańskie i salafitów.

(W.R.)

Portugalia

Po wichurze zniszczenia w Fatimie

Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie ucierpiało wskutek silnych wiatrów, które 19 stycznia br. przeszły przez Portugalię. Dziesiątki przewróconych drzew, uszkodzone mury, zerwane dachówki, nieprzejezdne drogi dojazdowe - to efekt deszczu połączonego z wichurą. Na szczęście nie było ofiar w ludziach.

Najmocniej ucierpiał drzewostan oraz dachy i mury, na które spadały konary drzew. Szkody odnotowano na terenie całego sanktuarium, szczególnie w okolicy bazyliki Matki Bożej Różańcowej i bazyliki Trójcy Świętej. Utrudniony jest też dostęp do kaplicy Pojednania. Częściowemu zniszczeniu uległy figury przy bramie „Venite Adoremus Dominum”.

Również w parkach otaczających sanktuarium, szczególnie przy Centrum Pawła VI, doszło do licznych strat. Przed rektoratem sanktuarium wiatr powyrywał drzewa z korzeniami.

Włochy

Katecheta pod pręgierzem

Nauczyciel religii z renomowanego Liceum im. Marco Foscariniego w Wenecji stał się obiektem zaciekłego ataku mediów po tym, jak ujawniono, że w rozmowie z uczniami podkreślił, iż aktywni homoseksualiści nie muszą tak żyć i powinni szukać terapii w specjalnych ośrodkach. Nauczyciel rozdał uczniom kopie odręcznie spisanych notatek z przemyśleniami na ten temat. Sprawa stała się głośna po tym, jak jeden z uczniów zeskanował notatkę, którą nauczyciel przekazał licealistom, i zamieścił ją na Facebooku. W rezultacie we włoskich mediach pojawił się artykuł na ten temat.

Ludzie

Kard. Gianfranco Ravasi

Kard. Gianfranco Ravasi, który będzie prowadził tegoroczne rekolekcje w Watykanie, wyjawił, że ich kanwą będzie Księga Psalmów, a temat będzie brzmiał: „Ars orandi, ars credendi - oblicze Boga i człowieka w modlitwie psalmami”. - Rozważałem różne możliwości - stwierdził kard. Ravasi. - Potem jednak pomyślałem sobie, że to właśnie Psałterz jest doskonałym odzwierciedleniem oblicza Boga i oblicza człowieka. Dietrich Bonhoeffer, słynny teolog męczennik czasów nazizmu, ma na ten temat pewną ciekawą uwagę. Powiada: Czyż Biblia nie jest Słowem Bożym? To dlaczego znajdujemy tam psalmy, które są modlitwami, a więc ewidentnie słowami ludzkimi? Właśnie po to, by dowieść, że Objawienie nie jest jakimś samotnym monologiem Boga na złocistym nieboskłonie, ale dialogiem, zaś w dialogu musi być także odpowiedź. A odpowiedzią jest być może to, że Bóg zajmuje się nami, bo zostawił pieczęć swojego natchnienia.

Cudzysłów

Współczesny świat sportu nastawiony jest na osiągnięcie zysków i przez to jest zepsuty. Wyznania Lance’a Armstronga, że przyjmował środki dopingujące, to jedynie wierzchołek góry lodowej.
Ks. prał. Sanchez de Toca Alameda, Papieska Rada ds. Kultury

Krótko

25 stycznia, na zakończenie 46. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Ojciec Święty przewodniczył w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami nieszporom uroczystości Nawrócenia św. Pawła. - Bez nawrócenia serc nie będzie trwałych owoców ekumenizmu - stwierdził papież Benedykt XVI.

Barack Obama rozpoczął drugą kadencję w Białym Domu. Uroczysta inauguracja odbyła się w Waszyngtonie 22 stycznia.

David Cameron, brytyjski premier, zapowiedział, że jeśli konserwatyści wygrają następne wybory, to w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE.

W Hiszpanii bezrobocie osiągnęło w ostatnim kwartale 2012 r. kolejny rekord: 26,02 proc. - wynika z opublikowanych oficjalnych danych. Prognozy rządowe mówiły o bezrobociu pod koniec 2012 r. na poziomie 24,6 proc.

W Davos 24 stycznia br. koncern Shell i ukraińska Nadra Juzowska podpisały porozumienie o podziale produkcji przy wydobyciu gazu łupkowego na polu juzowskim na wschodzie Ukrainy.

Korea Płn. zniosła obowiązujący obcokrajowców zakaz dzwonienia z telefonów komórkowych.

W Izraelu partie centrowe i ultraprawicowe nadal będą tworzyły koalicję rządową, ale w wyborach do Knesetu straciły aż 11 mandatów.

ChinaAid - działający w Stanach Zjednoczonych chrześcijański portal internetowy - opublikował wykaz 10 najjaskrawszych przypadków prześladowań chrześcijan różnych wyznań w różnych częściach komunistycznych Chin w 2012 r.

Władze Wenezueli poinformowały, że podejmą działania prawne w związku z publikacją na pierwszej stronie hiszpańskiego dziennika „El Pais” fałszywej fotografii wenezuelskiego prezydenta Hugo Cháveza. „El Pais” opublikował fotografię zaintubowanego mężczyzny na szpitalnym łóżku, którą podpisano jako zdjęcie przedstawiające prezydenta Cháveza. Zostało ono szybko wycofane, gdyż okazało się fałszywe.

2013-01-29 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: spotkanie odpowiedzialnych za formację stałą kapłanów

2025-04-28 19:20

[ TEMATY ]

spotkanie

formacja kapłanów

formacja stała

BP KEP

W poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się 9. ogólnopolska sesja poświęcona formacji, życiu i posłudze prezbiterów. Przewodniczył jej bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.

Podczas dziewiątego już spotkania osób odpowiedzialnych za formację stałą w diecezjach i zgromadzeniach, jej uczestnicy zastanawiali się nad rolą środowiska posługi i formacji prezbiterów oraz nad sytuacjami, które wymagają podjęcia specjalnych działań, zarówno w formie prewencji, jak i wsparcia w doświadczeniach. Do wybranych zagadnień wprowadzili ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik, którzy również moderowali dyskusję. Dzisiejsza debata podczas sesji o prezbiterach skupiona była wokół dwóch grup tematycznych.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Wielki finał już za miesiąc

2025-04-28 19:01

Wiktor Cyran

28 kwietnia, w Press Room stadionu Tarczyński Arena, odbyła się konferencja prasowa „One Month To Go” o tematyce zbliżającego się finału Ligi Konferencji Europy, który zostanie rozegrany równo za miesiąc, 28 maja. Prelegentami tego wydarzenia byli: Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, Sekretarz Generalny PZPNu Łukasz Wachowski oraz Prezes stadionu Marcin Przychodny.

Renata Granowska , rozpoczęła swoją wypowiedź, od podziękowań w kierunku Pana Kuleszy, że wydarzenie 28 maja o godzinie 21 odbędzie się na naszym stadionie. Finał LKE we Wrocławiu to zasługa tego, że PZPN z UEFĄ zaczęły rozmawiać. Od 2012r. jest to pierwsze wydarzenie takiej rangi we Wrocławiu. Oczywiście, mieliśmy Ligę Narodów, eliminacje do Mistrzostw Świata i the World Games. Wrocław jest miastem sportu międzynarodowego. Teraz będziemy gościć piłkę nożną i finał rozgrywek rangi europejskiej. Wcześniej obstawialiśmy o tym, kto będzie w finale, wiec zobaczymy. Zdradzę, że, liczę na Chelsea ale tego nie wiem – oznajmia Wiceprezydent.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję