Reklama

Niedziela Sandomierska

Ojciec – świadek wiary i trzeźwości

Niedziela sandomierska 6/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

trzeźwość

Ks. Dariusz Woźniczka

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę karnawału, 10 lutego, Kościół katolicki w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Planowanym działaniom przyświecać będzie hasło: „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości”. Hasło to nawiązuje do rozpoczętego Roku Wiary, a także do dziewięcioletniego programu duszpasterskiego „Rodzina szkołą trzeźwości”. Przez cały tydzień od 10 do 16 lutego będziemy polecać Bogu sprawę trzeźwości w naszej Ojczyźnie. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości wraz z jego przewodniczącym bp. Tadeuszem Bronakowskim przygotował szczegółowe materiały na poszczególne dni tygodnia. W każdym dniu podejmować się będzie różne aspekty.

Logo

Logo na rok 2013 wskazuje na dwa uzupełniające się tematy pracy Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. W pierwszym kręgu wpisany jest wiodący temat: „Rodzina szkołą trzeźwości”, która towarzyszyć nam będzie jeszcze przez osiem lat. Jak informuje ks. Dariusz Woźniczka - przewodniczący zespołu do spraw duszpasterstwa trzeźwościowego w naszej diecezji: - Każdego roku wokół tego hasła omawiane będą tematy związane z rodziną. Obecnie podkreślana jest wielka rola ojca w rodzinie. Mówi o tym hasło: „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości”. Hasła widniejące na logo wpisane są w koło - figurę symbolizującą doskonałość. W samym centrum znajdzie się symbolicznie przedstawiona rodzina: rodzice i dzieci trzymające się za ręce, tworzą jakby obraz zapisu czynności bioelektrycznej serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina, w której praktykowana jest trzeźwa miłość, tworzy trwałą więź i prawdziwą wspólnotę życia dla wszystkich jej członków - od chwili poczęcia aż po naturalną śmierć. Stanowi bezpieczne miejsce życia na ziemi, wśród różnych niebezpieczeństw współczesnego świata. Trzeźwi rodzice są doskonałymi nauczycielami dla swoich dzieci. Uczą je czujności, wdrażają do praktykowania cnoty wstrzemięźliwości. Trzeźwa rodzina jest miejscem harmonijnego rozwoju osobowości jej członków i szczęśliwego życia w wolności dzieci Bożych. W obecnym roku przyzywamy szczególnego orędownictw św. Józefa, opiekuna Jezusa i Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - podkreśla ks. Woźniczka.

Reklama

Obecna sytuacja

Alkoholizm jest ciężką chorobą duszy i ciała, polegającą na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Dotyka nie tylko pijącą osobę, ale całą rodzinę uwikłaną w codzienną frustrację, tłumienie emocji, rozczarowania, kłamstwa, stresy, lęki, obawy i dramaty. Alkoholicy nie mają możliwości powrotu do kontrolowanego picia. Jedyną szansą, by odzyskać zdrowie i wolność jest radykalna decyzja zerwania z nałogiem. W Polsce jest to szczególnie trudne, ponieważ zwykle mamy tysiące powodów, żeby wypić. Do trzeźwienia skłania zwykle dopiero rodzinna tragedia, utrata pracy, przyjaciół, upadek na dno.

Mówi się o tym, że Polacy piją, ale prawdą jest również, że wielu próbuje skończyć z alkoholem. Świadczy o tym ogromna liczba ruchów i organizacji, które gromadzą ludzi chcących zerwać z kieliszkiem. Maksymalne zredukowanie możliwości reklamy alkoholu i ograniczenie dostępu do niego to najlepsze metody na walkę z alkoholizmem i związanych z nim problemów - uważają członkowie Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W komunikacie przekazanym PAP po zakończonych obradach zespołu poinformowano, że uczestnicy spotkania dyskutowali o aktualnych problemach związanych z nadużywaniem alkoholu. Według nich rządzący dysponują prostymi, skutecznymi i bezkosztownymi metodami ograniczenia spożycia alkoholu - dotyczą one zakazu reklamy i ograniczenia dostępu do alkoholu. Zespół uważa, że takie postulaty mogłyby się znaleźć w znowelizowanej ustawie o wychowaniu w trzeźwości.

Planowane działania

Aktywność Kościoła w dziedzinie pomocy osobom uzależnionym i nadużywającym alkoholu nie ma chyba równych sobie. Najważniejsze cykliczne akcje duszpasterstwa trzeźwości związane są z Adwentem, Wielkim Postem i sierpniem, obchodzonym jako miesiąc bez alkoholu. Diecezjalni duszpasterze trzeźwości spotykają się razem na ogólnopolskim zjeździe, aby rozmawiać o zadaniach stojących przed duszpasterstwem trzeźwości. Jak informuje ks. Dariusz Woźniczka: - Organizowane są imprezy na szczeblu ogólnopolskim oraz diecezjalnym. Najważniejszą sprawą jest ciągłe przypominanie o konieczności powstrzymywania się od nadmiernego spożywania alkoholu oraz o kulturze jego spożywania. Duszpasterstwo ciągle przypomina i zachęca do abstynencji w miesiącu sierpniu. Na szczeblu ogólnopolskim jest również organizowana już poraz 32 ogólnopolska pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu na Jasną Górę w dniach 15-16 czerwca. Natomiast 27 lipca do Lichenia przybywa ogólnopolska pielgrzymka osób uzależnionych, szczególnie Anonimowych Alkoholików. Na terenie naszej diecezji z powodzeniem już przez kilka lat jest organizowana trzeźwościowa piesza pielgrzymka do Radomyśla. W tym roku przewidujemy ją na 24 sierpnia. Natomiast rok rocznie początkiem maja członkowie i kandydaci Krucjaty Wyzwolenia Człowieka spotykają się w sanktuarium św. Józefa w Nisku, natomiast na szczebli ogólnopolskim spotykają się oni w Niepokalanowie w drugą sobotę i niedzielę września. Działania, które podejmować będziemy, powinny być wsparte inicjatywami modlitewnymi, aktami pokuty i wynagrodzenia.

Reklama

* * *

WEZWANIA MODLITW

10 luty: modlitwa za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, dawały świadectwo wiary i trzeźwości.

11 luty: modlitwa za ojców rodzin, aby za przykładem św. Józefa byli oparciem dla swych żon, a dla dzieci wzorem silnej wiary i radosnej trzeźwości.

12 luty: modlitwa za osoby ze świata nauki i kultury, aby ich praca przyczyniała się do uznania doniosłej roli ojca w pełnej i zdrowej moralnie rodzinie.

Reklama

13 luty: modlitwa za sprawujących władzę, aby stali na straży modelu rodziny zgodnego z prawem Bożym, przeciwstawiając się niesprawiedliwości społecznej i rozpijaniu rodaków.

14 luty: modlitwa za kapłanów, aby jako duchowi ojcowie, świadczyli swoją postawą o wartości abstynencji wobec powierzonych im wiernych i napotkanych osób.

15 luty: modlitwa za młodzieńców, aby wpatrując się w oblicze Jezusa, dobrze przygotowali się do roli ojca.

16 luty: modlitwa za dzieci, aby naśladując Jezusa, były posłuszne rodzicom i w swoim życiu realizowały wstrzemięźliwość i skromność.

* * *

Jeśli alkohol jest problemem w twoim domu, gdy nie wiesz co zrobić, tam pomoc znajdziesz. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i anonimowy

GRUPY SAMOPOMOCOWE SPOTYKAJĄ SIĘ:

Stalowa Wola: Dom Parafialny, salka na parterze przy kościele Opatrzności Bożej, ul. Poniatowskiego 41, każdy poniedziałek, godz. 17. Tu też spotykają się w grupie Al-Ateen dzieci i młodzież w każdą sobotę, o godz. 10.

Lipnik: Urząd Gminy, każdy czwartek, godz. 16.

Nisko: Przychodnia Zdrowia, ul. Wolności, każdy czwartek, godz. 17.

Ostrowiec Świętokrzyski: Grupa „U Anioła”, Hospicjum, ul. Focha 5, niedziela i środa, godz. 18.

Ożarów: Zrzeszenie Abstynenckie „Aster”, ul. Mazurkiewicza 19, każdy piątek i niedziela, godz. 18.

Sandomierz: w Klubie na tyłach Szkoły Języków Obcych, ul. Mariacka 1 (wejście do ul. Długosza), każda środa godz. 17.

Tarnobrzeg: salka przy kościele Ojców Dominikanów, ul. Kościuszki 2, każda środa godz. 18; Klub Abstynenta Krokus, ul. Dąbrowskiej 10, każdy piątek godz. 18.

MITINGI AA:

Kunów: Grupa AA „Powrót”, Urząd Miasta i Gminy, ul. Warszawska 45b, piątek, godz. 18.

Lipnik: Urząd Gminy, każdy czwartek, godz. 16.

Nisko: Grupa AA „Jutrzenka”, Poradnia Uzależnień, ul. Wolności 54, środa, godz. 17; Grupa AA „Kontakt” (grupa kobieca), Areszt Śledczy, ul. Rzeszowska, co drugi poniedziałek, godz. 16.30.

Reklama

Nowa Dęba: Grupa AA „Nasza”, Ośrodek Zdrowia, ul. bł. Jana Pawła II 4, poniedziałek i czwartek, godz. 17.

Osiek: Grupa AA „Pielgrzym”, ul. Główna 32 - budynek OSP, poniedziałek, godz. 18.

Ostrowiec Świętokrzysk i: Grupa AA „Arka”, Hospicjum, ul. Focha 5, poniedziałek i czwartek, godz. 18; Grupa AA „Korab”, parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Polna 3, niedziela, godz. 10, wtorek, piątek i sobota, godz. 18; Grupa AA „Victoria” (kobieca), parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Polna 3, środa, godz. 17.

Ożarów: Zrzeszenie Abstynenckie „Aster”, ul. Mazurkiewicza 19, każda środa, godz. 18.

Połaniec: Grupa AA „Źródło”, parafia NMP Wspomożenia Wiernych, ul. Żapniowska 9, czwartek, godz. 16.30.

Sandomierz: w klubie za Szkołą Języków Obcych, ul. Mariacka 1 (wejście do ul. Długosza), wtorek, czwartek i niedziela, godz. 17.

Stalowa Wola: Grupa AA „Alternatywa”, ul. Hutnicza 8, poniedziałek, godz. 18: 30; Grupa AA „Azyl”, Dom Parafialny, salka na parterze przy kościele Opatrzności Bożej, ul. Poniatowskiego 41, poniedziałek, godz. 19; Grupa AA „Szansa” klasztor Ojców Kapucynów Mniejszych, ul. Klasztorna 27, piątek, godz. 18.40. Masz problem dzwoń: tel. 783-278-141 - telefon czynny całą dobę.

Tarnobrzeg: Grupa „24 Godziny”, Klasztor Ojców Dominikanów, ul. Kościuszki 2, wtorek i czwartek, godz. 18.

Rytwiany: Prywatna Klinika Leczenia Uzależnień „Nasz dom”, ul. Staszowska 20, tel. (15) 814-38-25 lub kom. 698 323698. Wtorek, godz. 18; sobota, godz. 17.30.

OŚRODKI POMOCY:

Połaniec: hostel dla uzależnionych od alkoholu „Wspólnota” 28-230 Połaniec, ul. 11 Listopada 15, tel./faks (15) 865-07-38, www.terapia.franciszkanie.pl.

Rytwiany: Prywatna Klinika Leczenia Uzależnień „Nasz dom”, ul. Staszowska 20, tel. (15) 814-38-25 lub kom. 698-323-698. Całodobowy prywatny ośrodek zaprasza do skorzystania z oferowanych przez siebie usług: www.rytwiany.net.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złożyli Bogu podziękowanie za Nowe Życie

Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył sufragan diecezji świdnickiej bp Adam Bałabuch. W celebrze uczestniczyli: ks. inf. Józef Strugarek, proboszcz ks. Jarosław Żmuda, prowadzący w diecezji świdnickiej duszpasterstwo trzeźwości ks. Sławomir Calik, a także opiekujący się środowiskiem trzeźwości w Wałbrzychu i okolicach ks. Piotr Mycan z parafii św. Józefa Oblubieńca. W imieniu członków stowarzyszenia, Księdza Biskupa i zaproszonych gości powitał uroczyście w kościele prezes zarządu stowarzyszenia Władysław Żyndul, a także dzieci obchodzącej 15-lecie działalności świetlicy środowiskowej. Słowa powitania i gratulacje z okazji jubileuszu przekazał również w kościele członkom stowarzyszenia i podziękował gościom za udział w Mszy ks. proboszcz Jarosław Żmuda, który podkreślił, że jest ona Eucharystią dziękczynną za dar powstania Klubu Abstynenta z prośbą o dalszą Bożą opiekę nad nim. Okolicznościową homilię wygłosił Biskup Sufragan. Mówił: – Wszyscy jesteśmy ludźmi słabymi i jeżeli sobie to uświadomimy – to trzeba nam wiedzieć, że najlepszą pomocą dla nas wierzących w Boga jest Dobra Nowina, którą znamy z Ewangelii, ponieważ Jezus Chrystus po to przyszedł na świat, żeby zbawiać grzeszników. Przyszedł po to, aby wydźwignąć nas ze zła. „Dostąpiłem Bożego miłosierdzia i Bóg się nade mną ulitował” – napisał św. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza, w odczytanej dziś Ewangelii. I my też możemy dziś powiedzieć za nim, że Bóg przyszedł w Chrystusie i do takich grzeszników, jakimi i my jesteśmy. To z Jego – Bożego miłosierdzia – możemy się wydźwignąć z wszystkich naszych ludzkich upadków, dlatego tak ważne są nasze częste spotykania z Jezusem w Eucharystii i w Komunii św. – podkreślał Ksiądz Biskup. I zachęcał do częstej modlitwy, która daje nam siłę i moc. Po Mszy św. dalsza część obchodów jubileuszu stowarzyszenia odbywała się w sali widowiskowej Teatru Zdrojowego. Rozpoczęła się od słów wzruszającej modlitwy, którą wraz z uczestnikami odśpiewał Stanisław Sauć. Jej radosna i pełna wiary treść jest siłą, która na co dzień pomaga wytrwać członkom klubu w podjętej walce z nałogami i konsoliduje środowisko rodzin, które wspierają osoby uzależnione ze swoich rodzin, nie mniej cierpiące na co dzień z powodu ich nałogu niż one. Organizatorzy ponownie powitali gości oficjalnych, a wśród nich gościa honorowego bp. Adama Bałabucha, ks. inf. Józef Strugarka i ks. proboszcza Jarosława Żmudę, którzy zrobili miłą niespodziankę organizatorom, dołączając do uczestników tej części obchodów, oraz byłych burmistrzów Szczawna-Zdroju: Barbarę Janeczko, Emila Barcińskiego, Tadeusza Wlaźlaka i obecnych samorządowców – zastępcę burmistrza Urszulę Burek, przewodniczącą Rady Miejskiej Ramonę Bukowską, przewodniczącą Komisji Rady ds. Zwalczania Problemów Alkoholowych Danutę Wild, delegacje z zaprzyjaźnionych klubów z Zabrza, Raciborza, Boguszowa-Gorc, Kłodzka, Strzegomia. Przypomniana została pokrótce historia powstania i działalność klubu oraz wkład, który wnieśli przed 20 laty w jego powstanie uczestniczący w tym spotkaniu inicjator klubu Kazimierz Speczyk z Zabrza oraz pierwszy prezes Zarządu klubu Witold Lipecki ze Szczawna-Zdroju. Program niespodziankę z wierszami i śpiewaniem przygotowały dla jubilatów dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej. Kulminacyjną częścią spotkania było wręczenie osobom zasłużonym, które wspierały stowarzyszenie w minionym 20-leciu, dyplomów z podziękowaniami. W tej części spotkania przemawiali zaproszeni goście, wśród nich bp Bałabuch, który gorąco gratulował jubileuszu. Przypomniał, że po raz pierwszy z działalnością klubów AA zetknął się w ostatnim roku seminarium, uczestnicząc w konferencji: „Bóg na ludzkich bezdrożach”, gdzie wielkim zaskoczeniem dla niego była obecność wśród osób przyznających się do alkoholizmu księdza. – Ten kapłan poprzez swoją chorobę alkoholową, do której się przyznał, do dziś pomaga innym w walce z tym nałogiem – mówił. Ksiądz Biskup przypomniał też historię ze swojej pierwszej parafii, gdzie długo nie udawało mu się założyć klubu abstynenckiego, aż zrobił to udanie prosty parafianin. – Na tym przykładzie wiem, że do trwania w postanowieniu o trzeźwości nie wystarczy tylko zachęcać uzależnionych – mówiąc, że robią źle, ale trzeba też im pomagać, prowadząc niejako za rękę, a uczą tego wasze kluby. Kończąc, Ksiądz Biskup przypomniał inicjatywę „Krucjaty Wyzwolenia Człowieka”, w której modlą się za zniewolonych różnymi uzależnieniami osoby, które nie piją alkoholu nie dlatego, że postanowiły same zerwać z nałogiem, czy też dlatego, że tego problemu nigdy nie miały, ale że podjęły dobrowolnie postanowienie niepicia. I w ten sposób swoim przykładem i modlitwą wspierają teraz osoby mające ten problem. Gratulacje z okazji 20-lecia działalności Klubu Abstynenta „Nowe Życie” przekazał członkom stowarzyszenia na tym spotkaniu także ks. inf. Józef Strugarek, który przypomniał zapał organizatorów w pierwszych miesiącach, gdy stowarzyszenie powstawało i gorliwą modlitwę o trzeźwość jego założyciela, której był świadkiem w szczawieńskim kościele.W imieniu burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, treść skierowanego do członków klubu listu z życzeniami z okazji jubileuszu odczytała zastępca burmistrza Urszula Burek, przekazując na koniec w imieniu władz samorządowych w upominku stowarzyszeniu obchodzącemu jubileusz wielki tort, którym następnie poczęstowała wszystkich uczestników. – Obchody naszego święta zakończyliśmy piknikiem jubileuszowym na Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdroju przy muzyce i zabawie – powiedział prezes klubu Władysław Żyndul. I dodał, że stowarzyszenie skupia nie tylko osoby uzależnione, ale też te, którym bliska jest idea abstynencji, co bardzo go cieszy.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Wtorek, 7 maja

CZYTAJ DALEJ

Komunia prezentem na wieki

2024-05-07 18:26

ks. Łukasz

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Podczas wizytacji kanonicznej bp Maciej Małyga poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Podczas Mszy świętej obecne były dzieci pierwszokomunijne, który przeżywają swój biały tydzień. W homilii najpierw biskup zwrócił się do dzieci wspominając, że na swoją pierwszą Komunię otrzymał piłkę, która w którymś momencie się zepsuła, ale ten prezent, jakim była Komunia Święta jest prezentem stałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję