Spotkanie ekumeniczne z Papieżem Franciszkiem
Przyjaźń i szacunek międzyludzki
Kościół katolicki jest świadom doniosłości wspierania przyjaźni i szacunku między ludźmi różnych tradycji religijnych oraz odpowiedzialności za niesienie światu świadectwa o Najwyższym. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz innych religii, które odbyło się 20 marca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
Obecny na spotkaniu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wyraził szacunek dla poprzedniego papieża - Benedykta XVI i dla jego zasług dla ekumenizmu. Odniósł się również do trwającego obecnie kryzysu gospodarczego, który stawia przed Kościołami określone zadania i wyzwania. Podkreślił doświadczenia obecnego papieża w przezwyciężaniu tej sytuacji, a zwłaszcza w pomaganiu ubogim i najbardziej potrzebującym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież Franciszek zapewnił, że pragnie iść śladami swych poprzedników i kroczyć drogą dialogu ekumenicznego. Ojciec Święty pozdrowił reprezentantów judaizmu oraz wyznawców innych religii, szczególnie muzułmanów.
Dowód na fałsz
W obronie Ojca Świętego Franciszka
Jezuita, o. Francisco Jalics, którego według niektórych mediów miał zadenuncjować obecny papież Franciszek, osobiście zaprzeczył tym informacjom. Argentyński jezuita był torturowany za rządów junty wojskowej.
Reklama
„Oskarżenia, że nasze aresztowanie zostało sprowokowane przez ojca Bergoglio, są fałszywe” - napisał o. Francisco Jalics na stronie internetowej niemieckich jezuitów (obecnie przebywa w tym kraju).
Z dokumentów, do których miał dotrzeć Grzegorz Polak, autor książki „Franciszek. Papież wielkiej nadziei”, wynika, że o. Jorge Mario Bergoglio prawdopodobnie uratował życie Jalicsa i drugiego porwanego z nim zakonnika - o. Orlando Yorio.
Włochy
Zbieżne stanowiska
Stanowiska Watykanu i Rosji w większości kluczowych zagadnień międzynarodowych są zbieżne, a często pokrywają się - uważa przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin. Mówił o tym dziennikarzom 19 marca br. w Rzymie po krótkim spotkaniu z papieżem Franciszkiem, któremu przekazał pozdrowienia od prezydenta Władimira Putina.
W Rosji znają nowego papieża i jego konsekwentne stanowisko w takich sprawach, jak sprawiedliwość społeczna, obrona wartości rodzinnych i podstaw moralnych - zapewnił przewodniczący Dumy. Podkreślił: - Są to zagadnienia bliskie również nam, toteż mamy wiele podstaw do współpracy.
Według Naryszkina, w ostatnich latach stosunki między Rosją a Watykanem rozwijają się „nader pozytywnie”, a kluczową kwestią stało się tu nawiązanie pełnych stosunków dyplomatycznych w grudniu 2009 r.
Ludzie
Abp Celestino Migliore
Reklama
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore jest - zdaniem emerytowanego watykanisty „La Stampy” Marco Tosattiego - poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu. Dziennikarz przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.
Tosatti przypuszcza, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertonego, który w grudniu ukończy 79 lat, w związku z czym potrzebna byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Wśród innych potencjalnych kandydatów wymienia on m.in. obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli abp. Pietro Parolina.
Cudzysłów
Zapewniłem Papieża, że ofiarujemy mu wszelkie siły, jakimi dysponuje Towarzystwo Jezusowe, bo na swym nowym stanowisku będzie potrzebował porad, idei i ludzi.
O. Adolfo Nicolás Pachón, prepozyt generalny Jezuitów
Krótko
Papież Franciszek 20 marca złożył telefonicznie życzenia obchodzącemu imieniny (Józefa) swojemu poprzednikowi - Benedyktowi XVI. Papież emeryt śledził wydarzenia minionych dni, a zwłaszcza Mszę św. inaugurującą pontyfikat swojego następcy. Zapewnił o nieustannej pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego Franciszka.
W Argentynie prezes Sądu Najwyższego Ricardo Lorenzetti oświadczył, że papież Franciszek jest „osobą absolutnie niewinną” i nie był nawet podejrzewany o współudział w łamaniu praw człowieka w czasie dyktatury wojskowej z lat 1976-83.
Kongresmeni - demokrata Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady - zgłosili ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.
Sąd Najwyższy Filipin wstrzymał tymczasowo wdrażanie ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, mającej gwarantować m.in. szeroki dostęp do antykoncepcji i pigułek poronnych oraz zezwolić na dobrowolną sterylizację.
W Afganistanie zginął kolejny polski żołnierz - st. szer. Paweł Ordyński. Poniósł śmierć, gdy pod transporterem wybuchła mina pułapka.
Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową na Morzu Śródziemnym. Ministerstwo obrony tego kraju podjęło decyzję o sformowaniu eskadry okrętów wojennych, które na stałe będą patrolować ten akwen.
Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września 2014 r. - poinformował pierwszy minister (szef) autonomicznego szkockiego rządu Alex Salmond.
Cypryjski parlament odrzucił kontrowersyjny plan opodatkowania lokat bankowych. Cypr miał dostać z UE pożyczkę w wysokości 10 mld euro, ale miał uzupełnić ją własnym wkładem z sięgającego nawet 10 proc. jednorazowego oprocentowania lokat bankowych.