Reklama

Felietony

Relacje z Niemcami: Nie mamy już czasu na naiwne iluzje

"Polskie władze dowiedziały się o niemieckich planach zamknięcia granic w przeddzień wprowadzenia kontroli granicznych z niemieckich gazet" – stwierdził w Parlamencie Europejskim europoseł Bartłomiej Sienkiewicz. Te słowa, być może nieświadomie, są przyznaniem się do całkowitej porażki polityki zagranicznej obozu rządzącego w relacjach z Niemcami. Nie chodzi tylko o sam fakt – bo przecież nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, w której, gdyby Prawo i Sprawiedliwość nadal rządziło w Polsce, nasi zachodni sąsiedzi postąpiliby dokładnie tak samo. Istota wypowiedzi Sienkiewicza leży w ujawnieniu rzeczywistości, która stoi w sprzeczności z lansowaną przez lata wizją świata, według której Niemcy są naszymi największymi przyjaciółmi, a każdy, kto im nie ufa, to zacofana prawica.

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cyniczna zmiana tonu

W 2021 roku, gdy Donald Tusk był krytykowany w Polsce za swój „hołd niemiecki” i słowa "wasz sposób rządzenia był i jest błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, ale i całej Europy", a także podkreślenie, że rządy Angeli Merkel były "błogosławieństwem również dla Ukraińców w ich walce z agresją", głosy sceptyczne były uznawane przez obóz Tuska za przejaw germanofobii. Teraz jeden z liderów PO, prawa ręka Donalda Tuska przy przejmowaniu mediów po zdobyciu władzy, a przez lata mentor i ważny doradca, przyznaje, że zostali przez tych ukochanych Niemców potraktowani z buta. Widzieliśmy to również niedawno, gdy Tusk zrzekł się reparacji za obietnicę jakichś groszy dla resztek ofiar niemieckich zbrodni II wojny światowej. Skończyło się na słowach, a nawet "paciorków" za zrzeczenie się reparacji nie dostaliśmy.

Reklama

Ta naiwność wobec Niemiec, latami konsekwentnie wbijana Polakom do głów, dzisiaj uchodzi bezkarnie. Ci, którzy byli jej posłańcami, zmieniają teraz skórę jak kameleon i liczą na naszą amnezję. To błędne przekonanie o naszym zachodnim sąsiedzie przez długi czas kształtowało postawę części elit i przynosiło tragiczne skutki dla zwykłych wyborców. Wmawiano im, że Niemcy kierują się tylko jakimś wyższym dobrem, a pod płaszczykiem pięknych słów zawsze wygrywały ich interesy, a nie nasze. Na przestrzeni ostatnich dekad Polska wielokrotnie stawiała na współpracę z Niemcami, widząc w nich głównego partnera gospodarczego i politycznego w Europie. Takie podejście miało swoje uzasadnienie – niemiecka potęga ekonomiczna i stabilna pozycja w Unii Europejskiej wydawały się fundamentem, na którym można budować przyszłość. Jednak coraz więcej osób dostrzega dziś, że ta wiara była w dużej mierze naiwna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Próba przejęcia cudzej narracji

Przykład Bartłomieja Sienkiewicza, który po latach zaczął głosić tezy zbliżone do tych, które od dawna wypowiadali jego dawni polityczni oponenci, jest doskonałym przykładem na to, jak pewne idee, początkowo wyśmiewane, powracają z nową siłą. Jest to oczywiście również wyraz skrajnego cynizmu, ponieważ Sienkiewicz, jako człowiek inteligentny, musiał zdawać sobie sprawę z tych faktów już wcześniej, a jednak jego obóz cały czas kreował fałszywy obraz Niemiec. Z agresywną zaciekłością krytykowali tych, którzy dostrzegali ekspansywną politykę naszych zachodnich sąsiadów wobec Polski. Teraz sami zaczynają mówić to, co dawniej mówili ci, których chcieli zniszczyć i usunąć z życia publicznego – i nadal dążą do tego. To nie jest oznaka dojrzałości politycznej, lecz cynizmu i braku odpowiedzialności, które powinny skłonić do przeprosin i wyciągnięcia wniosków.

Reklama

Być może u części polityków, mediów i opinii publicznej naiwność wobec Niemiec wynikała z przekonania, że jako kluczowy gracz w Unii Europejskiej, Berlin będzie naturalnym liderem, który zadba nie tylko o własne interesy, ale również o dobrobyt całej wspólnoty. Może w tym była również odrobina chrześcijańskiego miłosierdzia, które nakazuje wybaczać i dawać drugą szansę. Jednak wydarzenia ostatnich lat pokazują, że Niemcy przede wszystkim kierują się własnym interesem, nawet jeśli oznacza to działanie kosztem innych krajów, w tym Polski. Jednostronna decyzja Niemiec o zamknięciu granic wewnętrznych bez konsultacji z Polską, którą skrytykował Sienkiewicz, to tylko jedna z wielu ilustracji tego podejścia. Dochodzą do tego kwestie godnościowe i finansowe, takie jak reparacje wojenne, inwestycje w CPK czy rozwój transportu odrzańskiego. Decyzja o zamknięciu granic miała ogromne konsekwencje dla tysięcy Polaków pracujących i żyjących po obu stronach granicy, a została podjęta bez konsultacji z naszym krajem. Czy Polska nadal nie wyciąga wniosków z takich działań?

Czas na nową politykę

Polityka wobec Niemiec była w Polsce przez długi czas przedstawiana jako coś niemal naturalnego – współpraca z zachodnim sąsiadem miała gwarantować stabilność, rozwój i bezpieczeństwo. Jednak w tej relacji Polska zbyt często zapominała o swojej podmiotowości. Wiele osób dostrzegało to od początku, jednak ich głosy były marginalizowane. Niemcy nie są i nigdy nie były neutralnym aktorem na europejskiej scenie politycznej. Ich interesy, choć często zbieżne z interesami Unii Europejskiej, nie zawsze pokrywają się z interesami Polski. Co więcej, historia wielokrotnie pokazała, że Berlin jest gotów realizować swoje cele, nawet jeśli oznacza to ignorowanie potrzeb i oczekiwań swoich sąsiadów.

Dziś, kiedy brakuje argumentów na obronę bezkrytycznej postawy wobec Niemiec, politycy zmieniają ton. Niezależnie od ich motywacji, faktem jest, że Polska musi zacząć myśleć o swojej polityce wobec Niemiec w sposób bardziej krytyczny i pragmatyczny. Podstawą tej zmiany powinno być zerwanie z naiwnymi iluzjami. To nie czas na zachwycanie się tym, że frakcja dotąd ślepo proniemiecka zaczyna dostrzegać albo chociaż mówić to, co od dawna było oczywiste dla takich osób jak autor tego artykułu. To moment, by uczciwie przeprosić za błędy i rozpocząć politykę opartą na realnych interesach Polski, a nie na iluzjach o „niemieckim przewodnictwie”. Obywatele mają prawo oczekiwać refleksji i polityki, która będzie uwzględniała nie tylko partnerstwo z Niemcami, ale przede wszystkim ochronę polskich interesów na arenie międzynarodowej. Na to nie jest jeszcze za późno, ale wymaga to odwagi i zerwania z dotychczasowym sposobem myślenia.

2024-10-09 07:00

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolna Wigilia. O empatii w polityce

2024-11-09 07:58

[ TEMATY ]

polityka

Samuel Pereira

wolna Wigilia

empatia

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Gdy spoglądamy na decyzję, którą większość sejmowa podjęła w sprawie dnia wolnego na Wigilię Bożego Narodzenia, łatwo dostrzec głębszy problem niż tylko kalendarzowe ustalenia. Ona unaocznia, że polityka – ta, której zadaniem jest reprezentować ludzi, ich potrzeby i wartości – teraz coraz bardziej oddala się od obywateli, pozostawiając za sobą nie tylko niezrealizowane obietnice, ale i zaufanie społeczne. Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Niestety to nie pierwszy raz, gdy polityczna deklaracja wolności nie służy temu, czemu powinna: tworzeniu przestrzeni dla obywatela. Decyzja, by nie ustanowić Wigilii dniem wolnym, nie wynikała z braku społecznego poparcia. Jak wynika z badań, aż 74% Polaków było za, ponieważ Wigilia to dla nich dzień o szczególnym znaczeniu – symboliczny czas rodzinnych spotkań, oddania się bliskim, wiary i celebracji tradycji. I o ile ci z wyższym statusem zawodowym lub finansowym mogą pozwolić sobie na dzień wolny, o tyle większość społeczeństwa – w tym zwłaszcza kobiety, które najczęściej podejmują obowiązki świąteczne – jest zmuszona balansować pomiędzy pracą, a przygotowaniami. To uderza w tych, którzy najmniej mogą sobie pozwolić na luksus „wolności”, a jednak to w ich imieniu głosi się wolnościowe idee, które wytoczyły szlak do upragnionej władzy.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: w Adwencie oczekujmy na Przychodzącego - na Jezusa

2024-11-29 12:52

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

shadari/fotolia.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan: «Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu. W owych dniach i w owym czasie wzbudzę Dawidowi potomstwo sprawiedliwe; będzie wymierzać prawo i sprawiedliwość na ziemi. W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie trwać bezpiecznie. To zaś jest imię, którym ją będą nazywać: Pan naszą sprawiedliwością».
CZYTAJ DALEJ

Jasełka w szkole - tradycja czy kontrowersja?

2024-11-30 13:09

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Jasełka, czyli szkolne przedstawienia bożonarodzeniowe, od lat są częścią polskiej tradycji. Jednakże w ostatnich latach pojawiły się różne opinie na temat ich obecności w szkołach i placówkach oświatowych. Podczas gdy dla wielu jasełka są ważnym elementem kultury i religii, nie brakuje głosów, które kwestionują ich miejsce w świeckiej szkole.

Jasełka mają w Polsce długą i bogatą historię. Sięgają one czasów średniowiecza, kiedy to były popularnym elementem ludowej pobożności. W okresie zaborów polska szkoła, choć poddawana licznym restrykcjom, często organizowała jasełka jako symbol oporu i pielęgnowania narodowej tożsamości. Przedstawienia te były nie tylko religijnym, ale również kulturowym fenomenem, który integrował lokalne społeczności i wzmacniał poczucie narodowej wspólnoty. Od lat w szkołach organizowane są jako forma uczczenia świąt Bożego Narodzenia oraz integracji uczniów i społeczności szkolnej. Niemniej jednak…
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję