Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Jubileuszowy w Radecznicy

Tutaj objawił się św. Antoni

Jam jest św. Antoni. Mam to z woli Najwyższego Pana, abym tobie opowiedział, iż na tym miejscu Chwała Boga Najwyższego odprawiać się będzie. Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapieni znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą”.

Słowa te miał wypowiedzieć Święty z Padwy 8 maja 1664 r., ukazując się Szymonowi Tkaczowi na Łysej Górze, u stóp której leży wieś Radecznica w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wieść o objawieniach i udzielanych łaskach szybko przyciągnęła do Radecznicy rzesze pielgrzymów. Usłyszał też o nich bp Mikołaj Świrski, sufragan chełmski, który zakupił wieś, a następnie poprosił o opiekę nad tym miejscem Ojców Bernardynów, pełniących tę funkcję do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Radecznica to jedyne miejsce na świecie, w którym objawił się św. Antoni, i zostało to potwierdzone przez władze Kościoła. 4 maja br. w radecznickim sanktuarium zostały zainaugurowane obchody Wielkiego Jubileuszu Objawień św. Antoniego. Czas Wielkiej Nowenny, bogaty w wydarzenia i przeżycia religijne, osiągnie kulminację 8 maja 2014 r., gdy obchodzić będziemy 350. rocznicę objawień. Głównym uroczystościom jubileuszowym przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Reklama

Inauguracji Roku Jubileuszowego, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, towarzyszyła Ogólnodiecezjalna Pielgrzymka Kapłanów. - Cieszę się, że tu jestem. To sanktuarium jest mi bardzo drogie - wyznał bp Frankowski na początku Mszy św. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał najważniejsze wydarzenia z dziejów radecznickiego sanktuarium św. Antoniego z Padwy i jego opiekunów. Mówiąc o cudach i łaskach, wskazał na osobę obecnego na uroczystości o. prof. Oktawiana Romana Jusiaka OFM, który w dzieciństwie został uzdrowiony przez wstawiennictwo św. Antoniego. Bp Frankowski nazwał św. Antoniego patronem tych, którzy się pogubili w życiu, którzy chcą, aby pomógł im odnaleźć to, co zagubili; nie tylko rzeczy, ale i przyjaźń z Bogiem, honor i godność chrześcijańską. Na koniec zachęcił wiernych, by przybywali do radecznickiego sanktuarium, aby zatrzymać się w pędzie codzienności na chwilę zadumy, modlitwy, by doznać przemiany serca, by odnaleźć swoją tożsamość, a przede wszystkim odnaleźć Boga.

Modlitewne spotkanie inaugurujące obchody Roku Jubileuszowego zakończyła modlitwa do św. Antoniego z Padwy i błogosławieństwo jego relikwiami.

Z programem obchodów Roku Jubileuszowgo nasi Czytelnicy mogą się zapoznać na stronach edycji zamojsko-lubaczowskiej tygodnika „Niedziela” lub na stronie: www.radecznica.bernardyni.pl/program_jubileuszowy.html.

Anna Litwin

2 czerwca 2013 - Święto Dziękczynienia

Andrzej Bobola na ulicach stolicy

W Święto Dziękczynienia - 2 czerwca br. ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przejdzie procesja z trumną św. Andrzeja Boboli. W tym roku przypada 75. rocznica kanonizacji tego jezuity. - Wyniesienie na ołtarze św. Andrzeja Boboli było pierwszym od czasów I rozbioru Rzeczypospolitej aktem zaliczenia Polaka do grona świętych. Trudno się więc dziwić, że w 1938 r. do Rzymu przybyło na nią ok. 9 tys. Polaków - mówi o. Aleksander Jacyniak, kustosz Muzeum Świętego w Warszawie. Jego zdaniem, św. Andrzej Bobola to znakomity świadek wiary na dzisiejsze czasy, a także bardzo skuteczny święty, głównie od spraw uzdrowień z chorób i od zażegnania kryzysów finansowych.

Reklama

- Procesja z relikwiami Świętego ma być wielkim wyznaniem naszej wiary. To świadectwo jest dziś bardzo potrzebne i z pewnością przyniesie duchowe owoce - mówi kard. Kazimierz Nycz. Zapowiada, że w procesji wezmą udział górnicy oraz górale, którzy przywiozą z Ludźmierza kopię berła z figury Matki Bożej.

VI Ogólnopolski Dzień Dziękczynienia odbywać się będzie pod hasłem „Dziękujemy za łaskę wiary”. Mszę św. dziękczynną odprawią polscy biskupi oraz prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Po południu rozpoczną się koncerty: Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, „Zakopower”, „Małego Chóru Wielkich Serc” oraz „Czerwonych Gitar”. Tego dnia będzie można również zwiedzać Panteon Wielkich Polaków.

(mk)

Cudzysłów

Budowanie naszego życia wewnętrznego nie może nam iść zbyt łatwo i szybko. Budujemy przecież na żywot wieczny, pracujemy na Królestwo Boże, dlatego budowanie nasze musi być rzetelne i uczciwe.

W obliczu Boga większą wartość ma cnota cicha i ukryta, nieobjawiająca się w pociechach duchowych, niż taka, która daje wewnętrzne zadowolenie.

To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych, nawet kosztem siebie.

Norma mojej miłości do braci leży w tej, której oczekuję od nich dla siebie.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Papież Franciszek przyjął 11 maja 2013 r. rezygnację 77-letniego bp. Mariana B. Kruszyłowicza z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

„Gazeta Polska Codziennie” poinformowała, że strona rosyjska przekazała Polsce zmanipulowane kopie nagrań z tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Chodzi o rozbieżności ws. kluczowej komendy ze smoleńskiej wieży kontrolnej podanej dowódcy Tu-154 M Arkadiuszowi Protasiukowi.

Do matur przystąpiło w Polsce ponad 400 tys. licealistów. W trakcie egzaminu z matematyki jedno z zadań wyciekło do Internetu. Policja szuka sprawców.

Koncert Madonny, który odbył się w ubiegłym roku na Stadionie Narodowym w Warszawie, zakończył się wielką stratą - ponad 5 mln zł. Koncert miał pokazać, że arena nadaje się do organizowania różnych, nie tylko sportowych, imprez. Organizatorzy otrzymali 6 mln od resortu sportu.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Stopa procentowa wynosi teraz 3 proc.

Platforma Obywatelska jest najbogatszą polską partią. PO otrzymała z budżetu w 2012 r. ponad 53 mln zł. Na drugim miejscu jest PiS, które otrzymało prawie 50 mln.

Adam Żyliński, poseł PO, złożył legitymację partyjną. - To mój sprzeciw wobec tego, co działacze Platformy robią w samorządzie.

PO razem z Ruchem Palikota przygotowało wspólną ustawę o harcerstwie. „Nasz Dziennik” alarmuje, że może to skutkować delegalizacją tych organizacji, które odwołują się do wartości chrześcijańskich.

W Suchedniowie do nieprzytomności pobito 50-letniego księdza. Prawdopodobnie nakrył włamywaczy na gorącym uczynku. 23-letni podejrzany jest przesłuchiwany w tej sprawie.

2013-05-14 07:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

2025-04-28 10:59

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Kardynał Pietro Parolin, od 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym. W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.
CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie jest pochowany Franciszek?

2025-04-29 11:30

[ TEMATY ]

Rzym

Bazylika Matki Bożej Większej

Vatican News

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu. Jest najstarszą świątynią maryjną w Wiecznym Mieście. Do dziś można w niej zobaczyć mozaiki z V wieku oraz relikwię kołyski Jezusa. To właśnie tam przed obrazem Salus Populi Romani szukali rzymianie ratunku w najbardziej dramatycznych chwilach swych dziejów. Franciszek wybrał tę świątynię na miejsce swego pochówku.

Dla Papieża Franciszka Bazylika Matki Bożej Większej była najczęściej odwiedzanym miejscem poza Watykanem. Przed obrazem Salus Populi Romani, Ocalenia Ludu Rzymskiego, Franciszek modlił się na początku i na końcu wszystkich podróży zagranicznych oraz przy innych okazjach. W 2022 r. wybrał na miejsce swojego pochówku niszę w lewej nawie bocznej Bazyliki, między kaplicą paulińską, w której znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zgodnie z tradycją związany z Ewangelistą Łukaszem, a kaplicą rodziny Sforzów, arcydziełem Michała Anioła, pełnym architektonicznych innowacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję