Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieski ślad w Oleśnie

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W Oleśnie 3 maja br. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika bł. Jana Pawła II. Upamiętnienie wielkiego Rodaka i jednego z największych w dziejach Kościoła papieży było owocem IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II”, która odbyła się w Oleśnie w dniach 14-16 września 2011 r. Z inicjatywy burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika bł. Jana Pawła II, któremu przewodniczył proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie ks. Walter Lenart. Projekt pomnika powierzono prof. Józefowi Stasińskiemu. Zaprojektowana przez niego płyta pomnika papieskiego nosi w sobie wyraźny oleski akcent. Ukazano na niej Papieża, który obejmuje dłońmi głowę chłopca. Prototypem tego motywu było zdjęcie wykonane podczas audiencji u Jana Pawła II oleskich ministrantów w 2001 r. Odsłonięcie pomnika odbyło się po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, która była sprawowana na oleskim Rynku w dniu poświęconym Maryi Królowej Polski.

Reklama

Na ołtarzu została wystawiona relikwia krwi bł. Jana Pawła II, która jest własnością oleskiej parafii. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, a homilię wygłosił abp Alfons Nossol, senior opolski. Gościem honorowym był przyjaciel Jana Pawła II - kard. Marian Jaworski. Na uroczystość przybył biskup senior Jan Wieczorek. Poświęcenie pomnika odbyło się w obecności jego autora, który przybył z małżonką. Świadkami tego wydarzenia byli również: prof. Zenon Błądek - autor projektu wizualizacji pomnika, Ryszard Zawadowski - prezes Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II oraz Eugeniusz Mróz - przyjaciel Karola Wojtyły, który wraz z nim przystąpił do egzaminu dojrzałości w wadowickim gimnazjum. Duchowo w tym dniu łączył się z Olesnem kard. Stanisław Nagy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pomniku umieszczono wymowną inskrypcję: „Proszę was, abyście to duchowe dziedzictwo (…) przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Ewa Cichoń

W związku z profanacją jasnogórskiego obrazu

Sprawca skierowany na leczenie psychiatryczne

Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którego dopuścił się Jerzy D., 58-letni mieszkaniec Świdnicy, wnioskowała przed sądem o umorzenie sprawy w związku z opinią biegłych psychiatrów, którzy po obserwacji uznali, że sprawca miał zniesioną zdolność rozpoznania zarzuconego mu czynu. Sąd przychylił się do wniosku i sprawę umorzył. Decyzja nie jest prawomocna.

Przypomnijmy, że 9 grudnia 2012 r. Jerzy D. rzucił w Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze żarówki wypełnione farbą. Obraz chroni pancerna szyba, więc nie został uszkodzony. Koszty usuwania skutków napadu oszacowano na 13 tys. zł.

Jerzy D. został poddany obserwacjom psychiatrycznym w areszcie w Krakowie. Na ich podstawie sąd skierował go na leczenie w zamkniętym oddziale psychiatrycznym.

30. rocznica śmierci Grzegorza Przemyka

Senat RP naprawia błąd Sejmu RP

Reklama

Senat RP przyjął 16 maja 2013 r. uchwałę, w której oddał hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci. Senatorowie potępili w uchwale „sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu” i zaapelowali o ponowienie próby osądzenia winnych. - Zgłaszamy pretensję do wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił w dość jasnej sprawie tamtego mataczenia wyprostować i skazać winnych - mówił senator PO Łukasz Abgarowicz.

14 maja br. w Sejmie RP nie doszło do podjęcia uchwały potępiającej zbrodnię dokonaną 12 maja 1983 r. na 19-letnim warszawskim maturzyście Grzegorzu Przemyku, który został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Uchwałę zablokował poseł SLD Tadeusz Iwiński, który zakwestionował zdanie z uchwały: „Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążyć winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy Pogotowia Ratunkowego”. Sejm RP uczcił pamięć Grzegorza Przemyka jedynie minutą ciszy.

Cudzysłów

Jesteśmy zazdrośni o każdego Polaka i każdą Polkę, jadących w świat, aby nie zatracili tego, co jest z ducha naszego Narodu. Gdziekolwiek będą żyli, jakiekolwiek mieć będą zadanie, do czegokolwiek zostaną powołani - wszędzie mają być Polakami.

Od siebie trzeba wymagać najwięcej.

Prawo ludzkie nie może być nigdy przeciwne prawu Bożemu. Gdyby było przeciwnie, w sumieniu nie obowiązuje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Katastrofalny sondaż dla PO. W badaniu preferencji partyjnych, przeprowadzonym w maju 2013 r. przez Centrum Badania Opinii Społecznej, po raz pierwszy od września 2007 r. nie prowadzi Platforma Obywatelska. Partię Donalda Tuska przegoniła partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego. Platforma Obywatelska uzyskała w badaniu 23 proc., a Prawo i Sprawiedliwość - 26 proc. Według sondażu CBOS, gdyby głosowanie odbyło się w maju br., PiS wygrałby wybory.

Minister ds. równości Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego patronują podręcznikowi, który za przejaw wrogości wobec gejów uznaje nawet poloneza na studniówce.

Tygodnik „Sieci” poinformował o lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego, jednego z najbardziej zaufanych ludzi premiera Donalda Tuska, na rzecz wejścia Rosjan do tarnowskich Azotów.

W Polsce tak źle nie było w gospodarce od 4 lat. Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale br. wyniósł jedynie 0,4 proc. Na dodatek kiepsko jest z deficytem budżetowym na koniec kwietnia wyniósł 31,7 mld zł. To 90 proc. wszystkiego, co zaplanowano na cały rok.

Pieniądze z refundowanych zabiegów in vitro chce dostać 37 podmiotów. O tym, kto dostanie pieniądze, zdecyduje konkurs.

Resort edukacji nie odpowiada na prośbę Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która zwróciła się do przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej o wyznaczenie terminu spotkania. Jak się okazuje - bezskutecznie - informuje „Nasz Dziennik”.

Warszawscy samorządowcy zaczynają zbierać podpisy pod referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Marszałek podkarpacki podejrzany o korupcję i płatną protekcję pozostanie na wolności.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję