Reklama

Klub Inteligencji Katolickiej

Z życia diecezji

3 grudnia na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej bp Adam Dyczkowski wygłosił prelekcję pt. "Apel Ojca Świętego o Miłosierdziu Bożym z Łagiewnik dla całego świata". Spotkanie odbyło się w sali jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłosierdzie światu

Reklama

Bp Adam Dyczkowski mówił o nauce Ojca Świętego dotyczącej Miłosierdzia Bożego w oparciu o homilie Jana Pawła II wygłoszone w sanktuarium w Łagiewnikach i na krakowskich Błoniach. Nauka ta - podkreślał Biskup - ma nieść nadzieję dla całego świata i przygotowywać na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. - Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak właśnie miłosierdzie Boże, które potrafi wszystko przebaczyć i przygarnąć skruszonego i pragnącego powrotu do Boga grzesznika. Nasze czasy, zdaniem Ojca Świętego, szczególnie tej nadziei potrzebują - mówił Biskup Adam i cytował Papieża: "A wybrał do tego nasze czasy, może dlatego, że wiek XX mimo niewątpliwych osiągnięć w wielu dziedzinach naznaczony był w szczególny sposób misterium nieprawości. Z tym dziedzictwem dobra, ale też i zła weszliśmy w nowe tysiąclecie. Przed ludzkością jawią się nowe perspektywy rozwoju, a jednocześnie nowe niespotykane dotąd zagrożenia".
Biskup wskazał jako przykład miłości ludzkiej odpowiadającej na miłosierdzie Boga beatyfikowane przez Papieża na Błoniach cztery osoby: abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - kapłana zesłanego na Sybir i przez 20 lat pomagającego wygnańcom, o. Jana Beyzyma - pomagającego chorym na trąd na Madagaskarze, ks. Jana Balickiego - jezuitę, znakomitego spowiednika i s. Sancję Janinę Szymkowiak, która poświęciła życie ubogim. - Dziś te przykłady, mówił Biskup, są jak najbardziej aktualne.
Po prelekcji zgromadzeni na spotkaniu zadawali bp. Adamowi Dyczkowskiemu pytania o sprawy dotyczące Kościoła w Polsce oraz prosili o skomentowanie aktualnych wydarzeń.
Klub Inteligencji Katolickiej spotyka się w Zielonej Górze już od 21 lat. Członkowie uczestniczą w wykładach, dyskusjach, wieczorach autorskich i literackich, dniach skupienia i rekolekcjach. Na wykładach tematycznych poruszane są tematy z zakresu egzegezy biblijnej, zagadnień religii i teologii, opracowań społeczno-informacyjnych, wykładów z historii Kościoła, kultury, nauki społecznej Kościoła, poruszające problemy społeczne i narodowe oraz tematy literackie.

Magdalena Kozieł

Chorzy apostołami Miłości Miłosiernej

Ukazał się nowy numer Kotwicy, pisma wydawanego przez Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie, adresowanego głównie do osób chorych. Jest on wezwaniem, by samym sobą ukazywać światu wartość i znaczenie Miłości Miłosiernej.
Rozwijanie kultu Bożego Miłosierdzia od początku było ważne dla Cichych Pracowników Krzyża. Od ponad 20 lat m.in. Centrum Ochotników Cierpienia we Włoszech przyczynia się do rozwoju tego kultu. W szczególny sposób to zadanie jest realizowane podczas wakacyjnych obozów, pielgrzymek pieszych i autokarowych, spotkań i rekolekcji. O wielu z nich można przeczytać w nowym numerze Kotwicy.
Kotwica to jednak nie tylko prezentacja wydarzeń z działalności Ośrodków Ochotników Cierpienia, to także okazja do pogłębienia własnej duchowości. Ten numer poświęcony jest przede wszystkim zgłębianiu prawdy o Bożym Miłosierdziu. Oprócz medytacji papieskiej, znajdziemy refleksję nad pontyfikatem Jana Pawła II oraz czwartą cześć medytacji pt. Żona Hioba.
Do lektury zachęca dobre wydanie Kotwicy, staranne opracowanie graficzne i dbałość, by każdy tekst zobrazować zdjęciem bądź rysunkiem.
Pismo można zaprenumerować dowolną ofiarą, którą należy złożyć na konto:
BZ WBK SA I/O Głogów, nr 66-1090-2079-0000-0005-4404-4515
Cisi Pracownicy Krzyża
ul. ks. prał. L. Novarese 2, 67-200 Głogów, tel. (0-76) 833-32-97, e-mail: cpk@lg.onet.pl; www.cisi.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaproszenia

Ruch Domowy Kościół i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zapraszają rodziny Zielonej Góry na wspólne kolędowanie przy ratuszu w niedzielę, 29 grudnia. Początek o godz. 15.00.

Muzeum w Międzyrzeczu zaprasza na wystawę "Współczesna szopka ludowa". Wystawa jest otwarta do 2 lutego 2003 r.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza z 3 na 4 stycznia na wspólną modlitwę w czasie Fatimskiej Nocy Pokutnej. Początek czuwania o godz. 20.00.

Głogów

Reklama

7 grudnia w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie połączony ze świętem patronalnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W spotkaniu wzięły udział grupy oazowe z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie wraz z nowym moderatorem ks. Markiem Bodzionym, z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie wraz z ks. Andrzejem Palewskim i gospodarze wraz z ks. Leszkiem Okpiszem. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, w czasie której rozważane były Tajemnice Światła. Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia. W kazaniu ks. Leszek Okpisz mówił o szczególnym znaczeniu i obecności Maryi w życiu człowieka. Msza św. zakończyła się aktem zawierzenia Ruchu Światło-Życie Niepokalanej Matce Kościoła. Po Eucharystii odbyła się oczekiwana przez wszystkich agapa. Znakomite wypieki oazowiczek i członkiń Apostolatu Maryjnego oraz gorąca herbata zachęciły wszystkich do radosnych rozmów przy wspólnym stole. Na zakończenie grupa oazowa z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przedstawiła Jasełka... na wesoło.

Łagów

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia w Łagowie odbyła się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin II st., której tematem była duchowość małżeńska. Temat niełatwy, bo charyzmat Kościoła Domowego to połączenie dwóch charyzmatów: młodzieżowej Oazy i Ruchu Equipes Notre Dame. Jeśli w Oazie młodzieżowej w relację z Bogiem człowiek wchodzi indywidualnie, to w ruchu Kościoła Domowego jest to trójkąt: Bóg i małżonkowie. Najważniejsze jest równe, jednoczesne podążanie małżonków do Boga i ich wzrost duchowy. W sobotni wieczór po Apelu Jasnogórskim i adoracji Najświętszego Sakramentu pary małżeńskie, a było ich dwadzieścia pięć, składały świadectwo wiary i wdzięczności Bogu oraz przedstawiały swoje prośby. Rekolekcje poprowadzili Zosia i Władek Sadeccy, którym pomagała nowa para animatorska: Lidia i Ryszard Tężyccy. Ks. Piotr Grabowski wprowadzał uczestników rekolekcji w tajniki duchowości małżeńskiej. Na krótko odwiedził rekolektantów moderator diecezjalny - ks. Dariusz Orłowski. Uczestnicy wrócili do domów odnowieni, wypoczęci duchowo; przygotowani znowu do podejmowania codziennego trudu budowania Kościoła Domowego w naszych, chrześcijańskich rodzinach.

Bal bezalkoholowy

18 stycznia 2003 r. w Spółdzielczym Domu Kultury "Pegaz" przy ul. Gwiaździstej w Głogowie odbędzie się III Głogowski Bezalkoholowy Bal Karnawałowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Początek imprezy o godz. 20.00. W programie zaplanowane są między innymi: zabawa z towarzyszeniem zespołu "Robi", konkurs ciast własnego wypieku, loterie z nagrodami, aukcja prac plastycznych oraz wiele innych atrakcji. Koszt zaproszenia 160 zł od pary. Zgłoszenia po każdej Mszy św. przy głównym wyjściu z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie lub pod numerem telefonu (0-76) 834-65-60.

Jednym zdaniem

W dniach 2-4 grudnia bp Edward Dajczak prowadził w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie akademickie rekolekcje adwentowe.

Z 6 na 7 grudnia odbyła się w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu Fatimska Noc Pokutna.

W dniach 6-8 grudnia odbyły się w Rokitnie rekolekcje adwentowe dla Klubu Inteligencji Katolickiej, które poprowadził ks. prał. Jerzy Nowaczyk.

7 grudnia bp Paweł Socha uczestniczył w uroczystościach 11-lecia rozgłośni Radia Maryja w Toruniu.

7 grudnia w parafii pw. św. Michała w Nowej Soli członkowie Akcji Katolickiej uczestniczyli w dniu skupienia pod hasłem: "Widzieć - Oceniać - Działać", który poprowadził ks. asystent Zbigniew Kucharski.

8 grudnia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. dla pszczelarzy z okazji święta ich patrona - św. Ambrożego.

9 grudnia odbyła się sesja Komisji Jubileuszu do spraw obchodów milenium śmierci Pierwszych Męczenników Polski, której przewodniczy bp. Adama Dyczkowskiego.

9 grudnia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w mikołajkowym przyjęciu, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Gośćmi spotkania były dzieci z ośrodków i placówek dla niepełnosprawnych, świetlic terapeutycznych i warsztatów terapii zajęciowej. Pomysłodawcą spotkania było stowarzyszenie "Ludzie dla ludzi - mecenat Złotego Serca" Eleonory Szymkowiak.

W dniach 10-12 grudnia w gorzowskiej katedrze odbyły się rekolekcje dla studentów zakończone spotkaniem opłatkowym środowiska akademickiego z udziałem bp. Adama Dyczkowskiego.

11 grudnia w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze odbyła się III Świąteczna Wystawa Młodzieży, na której można było podziwiać m.in. płaskorzeźby w gipsie, malarstwo na szkle, kartki świąteczne, malarstwo akrylowe i temperowe.

11 grudnia bp Adam Dyczkowski odprawił Mszę św. w intencji mec. Waleriana Piotrowskiego. Z okazji 75-lecia urodzin i za działalność na rzecz obrony życia Biskup uhonorował Jubilata Diecezjalnym Odznaczeniem Krzyżem Zasługi.

12 grudnia w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbyły się Wigilijne Spotkania Muzyczne, w których uczestniczyły zespoły szkolne.

12 grudnia w Sulechowskim Ośrodku Kultury i Sportu im. F. Chopina odbył się koncert kolęd i pastorałek.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej diecezji doposażył pracownię komputerową Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choinka – nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

choinka

wolfsavard / Foter.com / CC BY

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez choinki – przynajmniej w naszej szerokości geograficznej. Nawiązując do tradycji, sięgającej czasów pogańskich, choinka stała się jednym z ważnych symboli tych świąt, chociaż przez długi czas zwyczaj jej przystrajania nie mógł dotrzeć do świątyń - nastąpiło to dopiero w XX stuleciu.

Już Rzymianie ozdabiali swoje domy wiecznie zielonymi roślinami, np. jemiołą, bluszczem, wawrzynem, gdy przygotowywali się do obchodów przypadających w dniach 17-24 grudnia Saturnaliów, czyli święta boga urodzaju - Saturna. Już wtedy odbywały się procesje ze światłem i obdarowywanie siebie nawzajem prezentami.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu zderzenie ze stadem ptaków

2024-12-25 14:26

[ TEMATY ]

katastrofa

Kazachstan

samolot

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu Embraer 190, który w środę rano rozbił się w zachodniej części Kazachstanu, było zderzenie ze stadem ptaków, przez co nastąpiła awaria systemu sterowania - informuje kazachstański portal Orda w oparciu o wiadomości podawane przez władze.

Samolot linii Azerbaijan Airlines, lecący ze stolicy Azerbejdżanu Baku do Groznego w Rosji rozbił się o godz. 11:30 czasu astańskiego (7:30 w Polsce - PAP) w okolicach położonego nad Morzem Kaspijskim miasta Aktau na zachodzie Kazachstanu. Według portalu Orda nad Groznym unosiła się gęsta mgła, w związku z czym samolot miał być wysłany na lotnisko zapasowe w stolicy rosyjskiego Dagestanu - Machaczkale. W międzyczasie najprawdopodobniej doszło do zderzenia ze stadem ptaków, przez co nastąpiła awaria systemu sterowania.
CZYTAJ DALEJ

Pasterka na Wawelu

2024-12-25 22:49

Biuro Prasowe AK

    - 2025 lat temu nastała pełnia czasu. Od chwili Wcielenia żyjemy w tej pełni. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w tę pełnię każdego dnia niejako się zanurzać i w nią wchodzić, stając się synami Bożymi i dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnej Mszy św. pasterskiej w katedrze na Wawelu.

    W homilii metropolita krakowski zauważył, że treść pełni czasów została rozwinięta w liście św. Pawła do Galatów, w którym Apostoł Narodów wskazuje na skutki narodzenia Bożego Syna, a w liście do Efezjan nadał temu przyjściu na świat Bożego Syna wymiar prawdziwie kosmiczny. Przed pełnią czasów – jak wyjaśniał – czas jawi się jako „chronos” – przemijanie i zdążanie ludzi do śmierci. Gdy Zbawiciel przyszedł na świat, los człowieczy nabrał zupełnie innego znaczenia. – Chrystus przyszedł na świat, abyśmy byli dziećmi Bożymi. Abyśmy byli dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski, zwracając uwagę na fakt, że nowa sytuacja człowieka jest tak radykalna, że odtąd czas liczy się według szczególnej cezury-granicy, jaką jest przyjście Chrystusa na świat – święty czas kairós. – Ciągle liczy się ten czas, nasz czas, od narodzin Chrystusa. To chrześcijańska, zatem nasza era. Era naszych wartości, wyznaczonych przez święty czas kairós, określonych wolnością dzieci Bożych. Poczuciem, że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, ludźmi, którzy żyją już innym kształtem wolności ducha. Wolności polegającej na zdążaniu do prawdy, a to zdążanie wypełniane jest nowym kształtem miłości – wskazywał metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję