Spacer po nekropolii odbędzie się 2 listopada o godz. 19.00. Zbiórka przy bramie głównej. Organizatorem jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z parafią katedralną św. Jana Chrzciciela, zarządcą cmentarza, a także Stowarzyszeniem Przyjaciół DA „Wawrzyny” oraz Towarzystwem Miłośników Wrocławia.
Spacer poprowadzą Kamilla Jasińska i Damian Mrozek – popularyzatorzy historii i tanatoturystyki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszy nocny spacer odbył się w 2018 r. i zgromadził ponad 200 osób. Po tym sukcesie w tym roku zorganizowano spacer po raz kolejny. Jak mówią organizatorzy, jest to nietypowe poznawanie historii Wrocławia przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach. Spacer alejkami nekropolii, między grobami znanych i nieznanych postaci, niektórych pochowanych tutaj jeszcze przed 1945 r., odbywa się z przyniesionymi pochodniami i zniczami.
– Dzieje tego cmentarza zaczynają się w innym miejscu i znacznie wcześniej niż się może wydawać, dlatego w trakcie spaceru opowiemy krótko o innych, przeważnie już nieistniejących, wrocławskich nekropoliach – zapowiadają organizatorzy.
Cmentarz św. Wawrzyńca został założony w 1866 r., ale jego historia sięga czasów jeszcze wcześniejszych. Od początku jest cmentarzem katolickim pod zarządem parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Na powierzchni niespełna 5 ha w około 8 tys. grobów spoczywa ponad 20 tys. osób. To tu pochowanych jest wielu wrocławian zasłużonych dla różnych dziedzin życia, m.in.: nauki, kultury, sztuki, Kościoła i samorządu lokalnego. Spoczywają tutaj członkowie dawnej Polonii wrocławskiej, opozycjoniści z czasów PRL oraz żołnierze walczący o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny: około 20 grobów to oznakowane w specjalny sposób groby weteranów wojennych. Kilka grobów zostało także odznaczonych insygnium: „Ojczyzna swemu obrońcy”.