Reklama

Niedziela Rzeszowska

Omnia Tibi - Wszystko Tobie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bullą „Totus Tuus Poloniae” Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. ustanowił diecezję rzeszowską. Pierwszym jej biskupem został mianowany bp Kazimierz Górny.

Od początku posłudze biskupiej Księdza Biskupa towarzyszyło zawołanie: „Omnia Tibi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa przewodnie posługi biskupiej były przywoływane i tłumaczone przez różne osobistości i tak też uczynił poseł do Parlamentu Europejskiego dr Mieczysław Janowski:

Omnia Tibi - Wszystko Tobie
Patrząc na służbę naszego Ojca można dopowiedzieć:
Wszystko Tobie Boże Jedyny w Trójcy Świętej Wszechmogący,
Wszystko Tobie Matko Przenajświętsza - Pani i Królowo nasza, Patronko Rzeszowa,
Wszystko Tobie Kościele nasz święty,
Wszystko Tobie, Polsko, Ojczyzno nasza,
Wszystko Tobie Siostro i Bracie.

W tym roku minęło 21 lat oddanej służby Księdza Biskupa naszej diecezji. Patrząc na ten niedługi okres czasu, wspólnota diecezjalna ma wiele powodów do dumy i radości. Kiedy Ksiądz Biskup rozpoczynał posługę w diecezji, przychodząc z pięknego Krakowa, powiedział: „Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima atque amplissima - Kraków miasto w całej Polsce najsławniejsze i najświetniejsze i od razu uzupełnił: „et Resovia - i Rzeszów”.

Od tej pory we współpracy z bp. Edwardem Białogłowskim, z Braćmi Kapłanami, a nade wszystko z wiernym ludem Podkarpacia czynił wszystko, by Rzeszów, by diecezja rzeszowska i całe Podkarpacie było najpiękniejsze. W sposób szczególny zabiega Pasterz diecezji o piękno duchowe. A wyrazem tego piękna są liczne koronacje wizerunków i figur Matki Najświętszej, jest beatyfikacja ks. Władysława Findysza, kapłana męczennika, jest tak bardzo wiele nowych świątyń i kaplic wybudowanych i konsekrowanych w ciągu 21 lat. Miasto Rzeszów raduje się faktem, że Matka Najświętsza z sanktuarium Ojców Bernardynów została ogłoszona Patronką Miasta Rzeszowa. Szeroko rozwinięta działalności Caritas jest wyrazem wierności Chrystusowi, który mówił: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Caritas działa na płaszczyźnie diecezjalnej, parafialnej oraz szkolnej i akademickiej. Poprzez współpracę w tworzeniu WTZ i ŚDS-ów Caritas troszczy się o niepełnosprawnych. W ciągu tych 21 lat powstały wszystkie agendy Kurii Diecezjalnej w pięknym budynku przy ul. Zamkowej, gdzie mieszczą się urzędy, Sąd Biskupi, Radio Via i Muzeum Diecezjalne. Wielkim dziełem, które powstało w ostatnim czasie, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, jest Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. J. S. Pelczara. Wyrazem ojcowskiej troski o powierzony Lud Boży są ośrodki wypoczynkowo-rekolekcyjne dla dzieci, młodzieży i starszych, gdzie zarówno zdrowi, jak i niepełnosprawni mogą wypoczywać w czasie wakacji, jak i w ciągu roku. Ksiądz Biskup podejmował też wiele działań społecznych, czego widocznym znakiem był udział w tworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w wielu innych inicjatywach naszego Miasta. O Podkarpaciu mówi się, że to najpobożniejsza cząstka naszej Ojczyzny. Wszyscy radujemy się, że taką diecezję bp Kazimierz Górny przekaże swemu następcy bp. Janowi Wątrobie. Przez wszystko, co Ksiądz Biskup czynił przez 21 lat pasterskiej służby, niech będzie Bóg uwielbiony.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Celem jego życia było niebo

Niedziela rzeszowska 21/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

bp Kaziemierz Górny

Archiwum

Spotkanie z Janem Pawłem II w czasie jednej z wizyt w Rzymie

Spotkanie z Janem Pawłem II w czasie jednej z wizyt w Rzymie

Właśnie minęła 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu papieża z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec.

Natalia Janowiec: W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Niemalże każdy Polak kojarzy Ojca Świętego ze świętością. W 2010 r. papież Benedykt XVI przekonywał i zachęcał, że „każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować”. W przypadku Jana Pawła II możemy powiedzieć, że te słowa najlepiej oddają jego postawę.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję