Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 25-lecia kapłaństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W życie każdego człowieka bardzo trwale wpisuje się wartość upływającego czasu. Nieustannie stajemy wobec tajemnicy przeżywanych przez nas lat. W sposób szczególny prawda ta dostrzegalna jest przy kolejnych okrągłych jubileuszach. Jednym z bardziej wzruszających jest zazwyczaj jubileusz 25-lecia świeceń kapłańskich. W tym roku w naszej archidiecezji przeżywa go 19 kapłanów, którzy w Roku Maryjnym - 26 czerwca 1988 r. zostali prezbiterami.

Reklama

Był to ostatni rocznik, który swój czas dwuletnich studiów filozoficznych spędził w Paradyżu. Następnie trafili oni w mury obecnego Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego na Golęcinie, by tuż po wizycie Jana Pawła II w Szczecinie przybyć do świeżo oddanych pomieszczeń przy ul. Papieża Pawła VI. Przez rocznik jubilatów przewinęło się przez 6 lat studiów 37 osób. Ostatecznie na wyłączną służbę Bogu i człowiekowi pozytywnie odpowiedziało 21 diakonów. W niedzielę 26 czerwca 1988 r. z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego otrzymali święcenia kapłańskie i posłani zostali do pracy duszpasterskiej. Przez minione 25 lat dwóch spośród nich odeszło już do wieczności: ks. Wiesław Pietkiewicz i ks. Ireneusz Starachowski. Srebrny jubileusz świętuje więc w tym roku 19 księży. To bardzo niezwykła mozaika osobowości, charakterów, talentów i ciekawych inicjatyw tkwiących w ich sercach. Są pośród nich prałaci, kanonicy, proboszczowie, dawni sekretarze poszczególnych arcybiskupów, odpowiedzialni za katolickie szkolnictwo, duszpasterze chorych i cierpiących, ojciec duchowny seminarium, budowniczowie świątyń i domów rekolekcyjnych, kapelani kilku duszpasterstw, czy jak piszący te słowa, od wielu lat zaangażowani w media katolickie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główne uroczystości jubileuszowe przygotowane zostały przez braci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Warto dodać, że oprócz naszych kapłanów w 1988 r. święcenia otrzymało dwudziestu sześciu diakonów gorzowskich w dniu 12 czerwca z rąk bp. Józefa Michalika oraz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w dwóch turach 12 czerwca w Białogardzie - szesnastu diakonów z rąk bp. Ignacego Jeża, a w Wałczu siedmiu, których wyświęcił bp Tadeusz Werno.

Reklama

Całodniowe świętowanie rozpoczęło się w seminarium w Paradyżu, gdzie ponad 50 kapłanów z trzech diecezji odprawiło koncelebrowaną Mszę św. pod przewodnictwem kolegi kursowego, obecnie biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego, bp. Tadeusza Lityńskiego. Wzruszające słowo Boże wygłosił dawny rektor, ks. prał. dr Henryk Dworak. Po oddaniu hołdu Matce Bożej Paradyskiej i spotkaniu w refektarzu następnym punktem była wizyta w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie i odmówienie Koronki. Stamtąd jubilaci udali się w pieszej pielgrzymce pod figurę Chrystusa Króla, by tam powierzyć swoje kapłaństwo Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. Ukoronowaniem podniosłego jubileuszu była wizyta w sanktuarium w Rokitnie, gdzie przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odprawiono nabożeństwo czerwcowe, a później przez długie godziny wspominano lata seminaryjne. Każdy natomiast ze szczecińskich kapłanów w swoich parafiach, gdzie pełni posługę, odprawił również swoje dziękczynienie za dar Chrystusowego kapłaństwa oraz za otrzymane łaski w ciągu ćwierćwiecza pełnionej służby.

* * *

Kapłani Jubilaci - 26 VI 1988 r. - Szczecin, Rok Maryjny

1. Ks. kan. Bochniak Krzysztof - Golenice

2. Ks. Brożyna Krzysztof - Suchań

3. Ks. kan. Dobrosz Jarosław - Centrum Edukacji

4. Ks. Dymer Andrzej - dyrektor Domu Emeryta

5. Ks. kan. Helak Wojciech - Mrzeżyno

6. Ks. kan. Gołębiowski Robert - Lubicz

7. Ks. prał. Jermak Jan - Kliniska

8. Ks. Jęczmionka Krzysztof - Moracz

9. Ks. kan. Komisarczyk Adam - Szczecin, św. Krzysztof

10. Ks. Mroczek Cezary - Trzechel

11. Ks. Piotrowski Tomasz - Szczecin-Golęcino

12. Ks. Puciato Wojciech - Police

13. Ks. Romańczuk Marek - Jenikowo

14. Ks. kan. Szczepaniak Janusz - Seminarium Duchowne

15. Ks. Szczucki Marek - Czelin

16. Ks. kan. Suchomski Grzegorz - Choszczno

17. Ks. kan. Szymański Zbigniew - Międzywodzie

18. Ks. Uzdowski Jan - Stołczyn

19. Ks. Wdowiak Mieczysław - Trzebież

oraz śp. ks. Wiesław Pietkiewicz - 26 VII 1990 i śp. ks. Ireneusz Starachowski - 6 I 2007 r.

2013-07-10 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł wielki człowiek

Niedziela przemyska 53/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

kapłan

sylwetka

Archiwum Autora

Ks. prał. Adam Drewniak

Ks. prał. Adam Drewniak

Po Bożych ścieżkach ziemskiego życia wraz ze swoimi parafianami z Dydni wędrował śp. ks. prał. Adam Drewniak, wieloletni proboszcz, wielki człowiek, zawsze tak samo uśmiechnięty, życzliwy, a nawet usłużny

Ksiądz prał. Adam Drewniak pracę duszpasterską rozpoczął w 1978 r., gdy po święceniach kapłańskich został skierowany do parafii w Majdanie Królewskim k. Nowej Dęby. Po dwóch latach pracy w tej parafii został przeniesiony na kolejną placówkę – do Dydni , gdzie obowiązki kapłańskie pełnił przez dwa lata. Następnie zostaje przeniesiony do Krosna, do fary, by tam na krośnieńskiej ziemi pracować i co dzień dawać świadectwo o Chrystusie. Praca w Krośnie była dwuletnim rozstaniem Księdza Adama z parafią Dydnia. Powraca tu i na dydeńskiej ziemi pozostaje już do końca swojego ziemskiego życia. Zapewne było to wielkie wyzwanie dla młodego kapłana, ale także dowód ogromnego zaufania od przełożonych, którzy powierzyli mu parafię niełatwą, rozległą, z czterema kaplicami dojazdowymi.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję