Brat Innocenty zmarł na zawał serca w szpitalu w Sochaczewie 18 listopada 1994 r. i jest pochowany na niepokalanowskim cmentarzu. Przez pięć lat blisko współpracował ze św. Maksymilianem Kolbe. 26 lutego 1941, po aresztowaniu św. Maksymiliana i innych ojców przez gestapo 17 lutego 1941, dwudziestu braci wraz z nim ofiarowało swoje życie w zamian za uwolnienie zatrzymanych. Gestapo nie zgodziło się na tę zamianę. Po zakończeniu okupacji niemieckiej objął stanowisko klasztornego archiwisty, które piastował przez czterdzieści lat. Zebrał wszystkie dostępne mu pisma, dokumenty i publikacje związane ze św. Maksymilianem. W czasach stalinowskich krzewił ideę Rycerstwa Niepokalanej oraz przyczynił się do wydania książki o objawieniach fatimskich, co spowodowało jego aresztowanie przez komunistów. W warszawskim więzieniu przebywał od 20 grudnia 1948 do 23 grudnia 1950. W latach 50. XX wieku zapoznał się z przebywającym wówczas w Niepokalanowie ks. Franciszkiem Blachnickim, który najprawdopodobniej dzięki niemu zaznajomił się z postacią św. Maksymiliana.
O. Ignacy Rejch, franciszkanin, w swoich zapiskach tak pisał o br. Innocentym:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
"Br. Innocenty, którego pamiętam, to taka ukryta postać, a jednak zauważalna, bo jego osoba zarysowuje się na przyszłą beatyfikację. Br. Innocenty był szczupły, chudziutki, mówiący piskliwym głosem. Ten głos to jego szczególny charakter, ale może być odkrywaniem tajemnicy, okrywającej jego osobę. Była to osoba złączona z Niepokalaną i św. Maksymilianem. Należał do najbardziej znających Świętego oraz Niepokalanów. Jeździł po Polsce i mówił o Niepokalanej i ojcu Maksymilianie, mimo słabego zdrowia. Kto z nim rozmawiał, nie od razu dostrzegał, że to zakonnik w pełni uduchowiony. Kiedy widziałem go na klęczkach, jak się modlił, było widać skuloną postać nie dostrzegającą co dzieje się wokół. Miało się wrażenie, że KTOŚ jest obok niego, albo, że on jest w Kogoś zapatrzony. Być może, że ta modlitewna postawa, ten duch stał się przyczyną wyniesienia br. Innocentego jako kandydata na ołtarze".
W 2002 r. wszczęto proces informacyjny, a 8 września 2022 r. został zainicjowany jego proces beatyfikacyjny. Mszę inauguracyjną odprawił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w Niepokalanowie.
Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 w sali Instytutu "Kolbianum", gdzie odbędzie się spotkanie z rodziną Brata. Będzie można od nich usłyszeć wspomnienia o Bracie i poznać tych, którzy wśród siebie mieli taki skarb.
Następnie około godz. 11:30 przy grobie Sługi Bożego będą złożone wieńce i odmówiona zostanie modlitwa.
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie Msza św. w bazylice o godz. 13:00. Eucharystii przewodniczyć będzie o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, Postulator Generalny Zakonu Franciszkanów, który wygłosi również słowo Boże.
Po Mszy św. ojcowie i bracia franciszkanie z Niepokalanowa zapraszają na obiad.
Spotkanie zakończy się około godz. 15.00.