Uczestnicy mieli okazję zgłębiać tematykę duszpasterstwa podczas konferencji, dyskusji i pracy warsztatowej. „Czy ktoś kiedyś przewidział, że w miejscu, w którym mieszkały zwierzęta, dziś będzie kaplica?” - pytał w homilii ks. dr Zbigniew Kucharski, nawiązując do duchowego dziedzictwa domu Karoliny, który stał się miejscem ewangelizacji.
Program obejmował refleksje nad kluczowymi aspektami pracy duszpasterskiej, takimi jak: „Duszpasterstwo czy usługi duszpasterskie?”, „Czy elita to przeżytek? - Świeccy w Kościele” oraz „Osobowość duszpasterza młodzieży”. Warsztaty pozwoliły wymienić doświadczenia, czerpać inspirację i umacniać się w misji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas rekolekcji słowa wsparcia skierował do uczestników bp Adam Bab, delegat KEP ds. KSM: „Nic w naszym życiu nie jest daremne, nawet jeśli coś się nie udaje. Wasza praca w KSM jest świadectwem zaangażowania, które nie jest powodowane wyłącznie dekretem. Dziękuję za to świadectwo”. Biskup zachęcił również do dzielenia się doświadczeniem pracy z młodzieżą.
Rekolekcje były okazją do przypomnienia duchowego bogactwa bł. Karoliny w 110. rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Dzięki ks. Zbigniewowi Szostakowi, proboszczowi i kustoszowi sanktuarium bł. Karoliny, uczestnicy poznali miejsca związane z życiem i śmiercią patronki KSM. Szczególnym przeżyciem była droga krzyżowa w lesie, gdzie Karolina oddała życie.
Ostatnim elementem spotkania było planowanie inicjatyw związanych z „Rokiem bł. Karoliny”, które poprowadził ks. dr Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM. Rekolekcje stały się przestrzenią modlitwy, wymiany myśli oraz umocnienia w posłudze młodzieży.