Reklama

Kościół

Paryż: Katedra Notre-Dame ponownie otwarta

Ponad pięć lat po niszczycielskim pożarze, słynna paryska katedra Notre-Dame będzie konsekrowana i ponownie otwarta dla wiernych i turystów 8 grudnia 2024 r. po ponad pięciu latach intensywnych prac konserwatorskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

7 grudnia po południu zaplanowano nabożeństwo, w którym udział wezmą prezydent Republiki Francuskiej, a także zaproszeni szefowie państw i rządów, urzędnicy, mecenasi, zaproszeni wspólnie przez państwo i diecezję paryską, przedstawiciele wszystkich parafii Paryża, członkowie kapituły katedralnej i duchowieństwo stolicy Francji. Przewidziano przemówienie prezydenta Emmanuela Macrona.

Podczas obrzędu otwarcia drzwi, arcybiskup uderzy pastorałem w zamknięte drzwi Notre Dame. Katedra odpowie trzykrotnym odśpiewaniem Psalmu 121. Świątynia będzie rozbrzmiewała pieśnią chwały i za trzecim razem drzwi zostaną otwarte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po wstępnym obrzędzie otwarcia drzwi, nabożeństwo składać się będzie z trzech części:

Przebudzenie wielkich organów: po rozpoczęciu nabożeństwa znakiem krzyża, arcybiskup Laurent Urlich przystąpi do pobłogosławienia instrumentu. Osiem razy zwróci się do wielkich organów, które odpowiadają.

Oficjum składać się z hymnu, psalmu, śpiewu Magnificat, intencji modlitewnych za cały świat i Modlitwy Pańskiej. Po niej nastąpi błogosławieństwo końcowe arcybiskupa i śpiew Te Deum.

W niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 zaplanowano Mszę św., na której obecny będzie również prezydent Macron.

Reklama

Na zaproszenie abpa Laurenta Ulricha, arcybiskupa Paryża, w uroczystości weźmie udział blisko 170 biskupów z Francji i całego świata, a także kapłani (po jednym) z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej oraz kapłan z każdego z siedmiu katolickich kościołów obrządku wschodniego, w towarzystwie wiernych z każdej z tych wspólnot.

Msza św. rozpocznie się pokropieniem wodą święconą: po pozdrowieniu zgromadzonych, arcybiskup pobłogosławi wodę i pokropi nią całe zgromadzenie. Następnie arcybiskup pokropi ołtarz i ambonę, na znak oczyszczenia, który ukazuje, że są one przeznaczone do użytku sakralnego.

Czytania liturgii Słowa będą z drugiej niedzieli Adwentu.

Następnie homilię wygłosi arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Przed rozpoczęciem Liturgii Eucharystycznej hierarcha dokona konsekracji ołtarza.

Znajdą się na nim relikwie pięciorga świętych, trzech kobiet i dwóch mężczyzn, których historia związana jest z Kościołem paryskim: świętej Marii Eugenii Milleret (1817-1898), w której życiu wydarzeniem przełomowym były rekolekcje wielkopostne w katedrze Notre Dame głoszone przez dominikanina, o. Henri-Dominique Lacordaire’a; świętej Magdaleny Zofii Barat (1779-1865), założycielki Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur); świętej Katarzyny Labouré (1806-1876), z którą związane są Objawienia Cudownego Medalika; świętego Karola de Foucauld (1858-1916), który w Paryżu doświadczył nawrócenia i błogosławionego Włodzimierza Ghiki (1873-1954), rumuńskiego arystokraty, który w Paryżu przeszedł na katolicyzm, męczennika doby komunizmu.

Reklama

Wieczorem 15 kwietnia 2019 r. świat stanął w miejscu, gdy płomienie ogarnęły Notre-Dame. 96-metrowa iglica i unikalny drewniany dach wykonany z 1300 średniowiecznych dębowych belek - znany jako „las” - zostały całkowicie zniszczone. Pomimo poważnych uszkodzeń, fundamenty, główna fasada i wiele skarbów sztuki zostało zachowanych.

Dokładna przyczyna pożaru nie została jeszcze ostatecznie ustalona. W czasie pożaru trwały prace renowacyjne, zatem pewną rolę odegrać mógł błąd lub zaniedbanie ze strony robotników.

Wkrótce po katastrofie prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Dzięki ogólnoświatowej fali solidarności zebrano ponad 850 milionów euro w darowiznach, oraz niestrudzonej pracy ekspertów od renowacji, inżynierów i rzemieślników, cel ten został osiągnięty.

Historia katedry Notre-Dame de Paris

Katedra Notre-Dame de Paris to znacznie więcej niż francuski zabytek - to symbol europejskiej historii i kultury. Katedra, której budowa rozpoczęła się w 1163 roku i trwała ponad sto lat, jest arcydziełem architektury gotyckiej. Jej słynne przypory, wspaniałe rozety i imponujące dzwonnice są znane na całym świecie.

W przeszłości katedra była sceną ważnych wydarzeń, w tym koronacji Napoleona I w 1804 r. i literackiego hołdu złożonego jej przez Victora Hugo w powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” (w Polsce znana również pod tytułem „Dzwonnik z Notre-Dame”) w 1831 r., która odegrała kluczową rolę w uratowaniu budynku przed zniszczeniem.

Reklama

Jednak jeszcze przed pożarem katedra przeżywała ciężkie chwile. Podczas rewolucji francuskiej Notre-Dame została przekształcona w „Świątynię Rozumu” i oficjalnie przemianowana na „Notre-Dame de la Raison” 10 listopada 1793 r. z okazji Święta Rozumu.

Wnętrze katedry zostało wówczas przeprojektowane na potrzeby ceremonii. Wzniesiono zaimprowizowaną górę z grecką świątynią filozofii, u stóp której stanął ołtarz rozumu z płonącą przed nim pochodnią prawdy. Punktem kulminacyjnym obchodów było złożenie hołdu śpiewaczce operowej przebranej za boginię wolności i noszącej barwy Republiki - niebieski, biały i czerwony.

Przekształcenie Notre-Dame w świątynię rozumu symbolizowało konflikt między wiarą katolicką a ideami Rewolucji Francuskiej. Podczas gdy Kościół przez wieki odgrywał ważną rolę w życiu społecznym i duchowym Francji, rewolucjoniści postrzegali go jako symbol starego porządku i ucisku. Wraz z wprowadzeniem „kultu rozumu” i dechrystianizacji, chrześcijaństwo miało zostać stłumione i ustanowione nowe, świeckie społeczeństwo.

Podczas rekonstrukcji dyskutowano również o możliwych nowoczesnych elementach. Wielu architektów sugerowało współczesne dodatki, takie jak szklane dachy i nowoczesne iglice. Ostatecznie jednak osoby odpowiedzialne zdecydowały się na rekonstrukcję, która była jak najbardziej wierna oryginałowi, aby zachować historyczny charakter.

Już od 8 grudnia wierni będą mogli brać udział w Mszach św. w niedziele, a także 9 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Dziewicy o 18.30. W niedziele o 17. 45 sprawowane będą nieszpory otwarte dla publiczności.

2024-12-02 11:41

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalała kopia Ikony Jasnogórskiej znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Katedrze Notre Dame

[ TEMATY ]

katedra

katedra Notre‑Dame

polskifr.fr

Polska kaplica w katedre Notre Dame

Polska kaplica w katedre Notre Dame

W katedrze Notre-Dame w Paryżu, w której w poniedziałek wybuchł ogromny pożar, znajduje się Kaplica Polska z kopią ikony Matki Bożej z Jasnej Góry i relikwiami św. Jana Pawła II. Została ona uroczyście zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Z nieoficjalnych informacji przekazanych nam przez służby ratownicze wynika, że ikona nie uległa zniszczeniu.

W czasie Apelu Jasnogórskiego paulini i pielgrzymi z bólem modlili się za ratujących katedrę Notre-Dame i z wdzięcznością wspominali umieszczenie w niej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z 1 grudnia ubiegłego roku. Według nieoficjalnych wiadomości, które od służb będących po pożarze w katedrze, uzyskał polski portal informacyjno-społecznościowy we Francji, ikona Matki Bożej z Jasnej Góry, znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Notre Dame - ocalała.
CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację włoskiego kapłana, współpracownika św. Kaspra del Bufalo. Wspólna modlitwa we wrocławskiej katedrze zgromadziła kapłanów archidiecezji, siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które przygotowały uroczystość, siostry misjonarki Krwi Chrystusa, misjonarzy klaretynów, przyjaciół i dobroczyńców zgromadzeń oraz czcicieli Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję