Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt

Krwawa zemsta na chrześcijanach

W Egipcie liczba spalonych kościołów chrześcijańskich rosła z każdym dniem, a nawet godziną. Atakowano nie tylko kościoły. Celem stawała się każda własność chrześcijańska, czy to szkoła, sklep czy dom. Dla łatwiejszego rozpoznania celów islamiści malują na chrześcijańskich budynkach czarny znak „X”.

Islamiści mszczą się na chrześcijanach, oskarżając ich o odpowiedzialność za obalenie prezydenta Muhammada Mursiego. Wkrótce po odsunięciu go od władzy 3 lipca przez wojsko, w wielu miastach kraju chrześcijanie stali się celem i ofiarami ataków ze strony fundamentalistów islamskich, podburzanych przez niektórych swych przywódców. Jako pierwszy nawoływał do tego szef Braci Muzułmanów Muhammad Badi, zarzucając papieżowi koptyjskiemu Tawadrosowi II, jakoby zachęcał on swych wiernych do protestów 30 czerwca. Później lider Al-Kaidy Ajman az-Zawahiri oskarżył chrześcijan o spiskowanie wraz z wojskiem i niektórymi członkami dawnych władz kraju przeciw obalonemu prezydentowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To jakiś absurd: islamiści wyładowują na nas swoją wściekłość, ale chrześcijanie nie są jedynymi, którzy manifestują - powiedział katolicki koptyjski biskup Asjutu, Kyrillos William Samaan. Przypomniał, że ustąpienia prezydenta Mursiego domagało się co najmniej 33 mln mieszkańców kraju.

Reklama

Wykaz zniszczonych lub co najmniej mocno uszkodzonych świątyń chrześcijańskich, w tym szczególnie koptyjskich, jest „tragicznie” długi, zwłaszcza po „oczyszczeniu” przez armię ulic Kairu 14 sierpnia ze zwolenników Mursiego. Mszcząc się za śmierć setek swych stronników, bracia muzułmańscy wyładowywali swój gniew na chrześcijanach, uważając ich za sprzymierzeńców wojska.

Mityng przyjaźni narodów

„Alarm w sprawie człowieka”

Watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone napisał w imieniu papieża Franciszka do uczestników Mityngu Przyjaźni Narodów: „Władza boi się ludzi będących w dialogu z Bogiem, ponieważ to czyni ich wolnymi i niepodatnymi na wpływy”. Mityng, zorganizowany przez ruch „Comunione e Liberazione”, odbył się w sierpniu br. w Rimini nad Adriatykiem pod hasłem „Alarm w sprawie człowieka”.

Sandro Ricci, dyrektor Mityngu Przyjaźni Narodów, zwrócił uwagę, że rośnie świadomość faktu, iż dla współczesnego człowieka groźniejszy od kryzysu ekonomicznego jest pogłębiający się kryzys antropologiczny. Na spotkaniu w Rimini zostały złożone m.in. ważne świadectwa. Pochodząca z komunistycznej Kambodży Claire Ly wiele lat była więziona w obozie koncentracyjnym. Trafiła tam jako buddystka, a współwięźniarki pokazały jej Chrystusa. Po przejściu na chrześcijaństwo i uwolnieniu z obozu zaczęła służyć ludziom prześladowanym z powodu swych poglądów i promować dialog. Z kolei Chińczyk Tianyue Wu, wykładający filozofię na uniwersytecie w Pekinie, wskazał, że nie istnieje tak zsekularyzowane środowisko, w którym nie można by dawać świadectwa swej wiary.

„Od Oceanu do Oceanu”

Maryja peregrynuje w Ameryce

Reklama

Rozpoczął się drugi etap peregrynacji kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, która w obronie życia przemierza świat. Ikona została teraz przewieziona do Ameryki. Peregrynacja w USA rozpoczęła się 24 sierpnia na wyspie św. Klemensa nad rzeką Potomac w stanie Maryland.

- Maryja podróżuje przez świat od oceanu do oceanu; podobnie będzie w Ameryce, Jej peregrynacja będzie przebiegać zachodnim wybrzeżem, czyli od Atlantyku aż do wschodniego wybrzeża wzdłuż brzegów Pacyfiku. Pod koniec przyszłego roku Jej droga będzie biec w kierunku południowym, w stronę Meksyku - informuje Ewa Kowalewska, koordynator peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Dyrektor Human Life International - Polska, powołując się na badania opinii publicznej, podkreśla, że w naszym kraju coraz więcej ludzi opowiada się za życiem.

Kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia do tej pory peregrynowała po 24 krajach Europy i Azji. W sumie obraz przejechał ok. 65 tys. km.

Ludzie

Kard. Angelo Amato

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato powiedział, że datę kanonizacji dwóch błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII poznamy 30 września 2013 r. na konsystorzu.

Podkreślił, że „Jan XXIII był wielkim prorokiem i twórcą Soboru Watykańskiego II, zaś Jan Paweł II wprowadził go w życie i rozwinął”. - Naprawdę są oni dwiema kolumnami nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale także chrześcijańskiej świętości - wskazał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Za najbardziej prawdopodobną datę kanonizacji uważa się Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r.

Cudzysłów

Papież Franciszek wykonał w Rio de Janeiro swoje zadanie. Teraz przed pasterzami Kościołów lokalnych całego świata stoi wyzwanie utrzymania mocy tego ognia nadziei, który rozpalił on w młodych.

Kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju

Krótko

W Egipcie rządzący aresztowali duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Muhammeda Badiego. Został oskarżony o podżeganie do aktów przemocy. W związku z niemalejącym napięciem kolejne polskie biura podróży zawieszają wysyłanie turystów do Egiptu.

Rosja wprowadziła ścisłą kontrolę mięsa importowanego z Polski. Według rosyjskiej prasy, to początek „wojny handlowej”.

Rosjanie zagrozili Ukrainie zaostrzeniem relacji handlowych, jeśli państwo to podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

W Pakistanie były prezydent Perwez Muszarraf został oskarżony o zabójstwo swojej rywalki politycznej - Benazir Bhutto. To pierwszy przypadek, gdy w kraju zdominowanym przez armię został oskarżony były zwierzchnik sił zbrojnych.

Japonia znowu drży przed atomem. W elektrowni Fukushima I wyciekło 300 ton radioaktywnej wody. Ta sama elektrownia uległa awarii podczas trzęsienia ziemi w 2011 r.

Bradley Manning otrzymał karę 35 lat więzienia za przekazanie portalowi WikiLeaks tajnych dokumentów amerykańskiej armii i dyplomacji.

Hosni Mubarak, były prezydent Egiptu, decyzją sądu został zwolniony z aresztu. Ma nadal zakaz opuszczania kraju.

Unia Europejska nałożyła embargo na dostawy broni do Egiptu.

W walkach pod Damaszkiem między opozycją a syryjskimi siłami rządowymi zginęło ponad 1300 osób. Opozycja oskarżyła wojsko o użycie broni chemicznej. Przedstawiciele reżimu Baszara el-Asada zaprzeczają oskarżeniom.

Klasztor salezjanek pod Jerozolimą został zbezczeszczony: obrzucono go koktajlem Mołotowa, a na ścianie wymalowano graffiti w języku hebrajskim. To kolejny tego typu incydent, o który podejrzewane są środowiska żydowskich ekstremistów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-08-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?

2025-04-29 14:29

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.

135 elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, aby wybrać 267. papieża, pochodzi z 71 różnych krajów na pięciu kontynentach. Swych przedstawicieli ma 17 narodów z Afryki, 15 z Ameryki, 17 z Azji, 18 z Europy i 4 z Oceanii. Rodzimych purpuratów-elektorów ma po raz pierwszy 13 krajów: z Haiti pochodzi kardynał Chibly Langlois, Zielony Przylądek - Arlindo Furtado Gomes, Republika Środkowoafrykańska - Dieudonné Nzapalainga, Papua Nowa Gwinea - John Ribat, Malezja - Sebastian Francis, Szwecja - Anders Arborelius, Luksemburg - Jean-Claude Hollerich, Timor Wschodni - Virgílio do Carmo da Silva, Singapur - William Seng Chye Goh, Paragwaj - Adalberto Martínez Flores, Sudan Południowy - Stephen Ameyu Martin Mulla, Mjanma - Charles Bo i Serbia - Ladislav Nemet. Łącznie w Kaplicy Sykstyńskiej zasiądzie 53 kardynałów z Europy, 37 Amerykanów (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 z Azji, 18 z Afryki i 4 z Oceanii.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - "poślubił Panią Biedę"

2025-04-29 20:59

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Archiwum parafii

Jego młodzieńcze ambicje? Zostać poetą. Jeszcze lepiej – rycerzem, który jest poetą. Jego styl życia? Zabawy z przyjaciółmi i kosztowne ubiory. Światowiec i trzpiot? Niekoniecznie, skoro świetnie radzi sobie w interesach prowadzonych przez ojca. Zapewne nie tylko przejmie rodzinny biznes, ale i rozwinie go, zapewniając sobie status jednej z ważniejszych osób w mieście.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W NASZEJ KSIĘGARNI: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję