Reklama

Aspekty

Serce uczynić twierdzą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka tysięcy pątników przybyło 15 sierpnia do Rokitna. Już od rana sznur samochodów i autokarów szczelnie wypełniał drogi z Międzyrzecza, Przytocznej i Skwierzyny. Wierni przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. To patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz główny odpust w sanktuarium. Tradycyjnie w tym dniu wspólnota diecezjalna obchodzi również dziękczynienie za plony.

Rokitniańskim uroczystościom przewodniczyli w tym roku abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskupi Stefan Regmunt, Tadeusz Lityński i Paweł Socha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpust w Rokitnie rozpoczął się już o godz. 8 gdy odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Później był czas na spowiedź, nabożeństwo różańcowe poprowadzone przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników oraz okolicznościowy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Lubczynie.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że tego dnia zgromadzili się w Rokitnie biskupi, kapłani, członkowie kapituł, że są przedstawiciele dekanatów i parafii. Cieszę się, że na naszym spotkaniu obecni są wojewoda, marszałek, że są tu przedstawiciele rolników, instytucji społecznych, władz, parlamentu. Cieszę się wami wszystkimi, którzy pielgrzymujecie do Rokitna. Niech ten dzień będzie dniem naszego rozradowania. Tworzymy przecież jedną rodzinę diecezjalną - podkreślił bp Stefan Regmunt, witając przybyłych na odpust.

Warto podkreślić duże zaangażowanie kapłanów z sanktuarium oraz duszpasterstwa rolników w piękno liturgii. Służbę liturgiczną ołtarza podjęli klerycy i diakoni naszego seminarium.

- Przeżywamy tę uroczystość tu, w sanktuarium wielowiekowym. W sanktuarium wpisanym w duchowe dzieje ojczyzny. W sanktuarium, które w tym pokoleniu narastającego zmagania także się rozwija, umacnia i oddziaływuje duchowo coraz szerzej i coraz potężniej. Są tysiące dusz ludzkich, które chcą w takich miejscach słuchać prawdę, chcą w takich miejscach poczuć Bożą obecność, chcą w takich miejscach poczuć Bożą moc. Tam, gdzie wtargnęła choroba, gdzie do wnętrza życia małżeńskiego, życia rodzinnego wtargnął wirus braku miłości, braku wierności, braku szacunku dla życia, tam trzeba już serce uczynić twierdzą - powiedział w homilii abp Dzięga.

Na koniec uroczystej Sumy odpustowej abp Dzięga oraz bp Regmunt dokonali poświęcenia i otwarcia wyremontowanego „Domu św. Marty”, gdzie znajdują się miejsca dla rekolektantów i pielgrzymów nawiedzających rokitniańskie sanktuarium.

2013-08-28 09:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni Bogu

Dziękować za chleb i żyć wedle prawa Bożego – te myśli przyświecały uczestnikom tegorocznych dożynek.

Czynić sobie ziemię poddaną oznacza coraz bardziej efektywne gospodarowanie, ale także takie, które nie dewastuje i nie zatruwa środowiska, takie używanie całego świata, by był on bardziej uporządkowany i bezpieczny dla człowieka – podkreślił bp Roman Pindel podczas dożynek województwa śląskiego w Jeleśni na Żywiecczyźnie.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję