Reklama

Kościół

Warszawa

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Zakończyły się uroczystości ingresu nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC do bazyliki archikatedralnej pw. św. Jana Chrziciela w Warszawie.

2024-12-14 11:00

ŁUKASZ KRZYSZTOFKA/Niedziela

Ingres abpa Adriana Galbasa

Ingres abpa Adriana Galbasa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oglądaj na żywo transmisję z Ingresu abp Adriana Galbasa:

Ingres jest pierwszym uroczystym wejściem nowego biskupa diecezjalnego do katedry, czyli najważniejszego kościoła w diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W stołecznej bazylice archikatedralnej zgromadzili się członkowie Konferencji Episkopatu Polski, duchowieństwo archidiecezjalne, przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, a także stowarzyszeń katolików świeckich w archidiecezji warszawskiej oraz licznie zebrani wierni.

Mszę Świętą rozpocznie nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Po znaku krzyża nastąpi odczytanie bulli nominacyjnej abp. Galbasa oraz przekazanie pastorału, symbolu władzy arcybiskupiej, przez kard. Kazimierza Nycza, ustępującego po 18 latach metropolitę warszawskiego.

Po homagium, czyli symbolicznym oddaniu szacunku nowemu metropolicie przez biskupów pomocniczych, duchowieństwo diecezjalne i przedstawicieli życia konsekrowanego oraz wspólnot osób świeckich, abp Adrian Galbas wygłosi swoją pierwszą homilię do wszystkich wiernych archidiecezji warszawskiej.

Papież Franciszek mianował abp. Adriana Galbasa SAC, dotychczasowego arcybiskupa katowickiego, arcybiskupem metropolitą warszawskim 4 listopada br. Nowy metropolita warszawski pochodzi z Bytomia, ma 56 lat, jest pallotynem i doktorem teologii duchowości.

Reklama

Abp Adrian Galbas jest pallotynem. Papież Franciszek mianował go na początku listopada arcybiskupem metropolitą warszawskim. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka w grudniu 2019 r. został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Funkcję tę pełnił do 4 grudnia 2021 r., gdy papież mianował go biskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę.

Funkcję tę obejmował po tym, jak papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego. Wcześniej abp Skworc przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań.

Ostatecznie papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego 31 maja 2023 r. Abp Galbas objął kanonicznie archidiecezję katowicką 17 czerwca 2023 r.

Abp Galbas ma opinię hierarchy otwartego na dialog z mediami i środowiskami niechętnymi Kościołowi.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Galbas jest przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Zespołu przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Abp Galbas stał na stanowisku, że synod jest dla Kościoła raczej szansą niż zagrożeniem. W listopadzie 2023 r. wskazywał w rozmowie z PAP, że w synodzie nie chodzi o "manipulacje, podlizywanie się światu i łapanie klienteli". Jego zdaniem w synodzie chodzi o to, w jaki sposób Kościół może lepiej, w zmiennych czasach, wypełniać swoją niezmienną misję, która polega na prowadzeniu ludzi do Chrystusa.

Reklama

W tym samym miesiącu, po zakończeniu zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski mówił dziennikarzom, że "synod to nie nowotwór, który się pojawił na nieskażonej tkance Kościoła, który trzeba usunąć". Zaznaczył, że synod nie jest też "parawanem, za którym dokonują się manipulacje przy doktrynie". Obrady synodu określił mianem "głęboko duchowego wydarzenia".

Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. W 1987 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Studiował w pallotyńskim wyższym seminarium duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 r. w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995–1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w tym czasie studiował również w Wyższej Szkole Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL.

W latach 1998-2002 pełnił funkcję prefekta alumnów w seminarium w Ołtarzewie, a od 2002 r. do 2005 r. radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu.

W 2003 r. został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 r. Jednocześnie od 2008 do 2011 r. pełnił po raz kolejny funkcję radcy w pallotyńskim zarządzie prowincji w Poznaniu.

12 grudnia 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku z rąk biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Reklama

W diecezji ełckiej pełnił m.in. funkcje wikariusza generalnego, przewodniczącego komisji ds. architektury i sztuki, moderatora kurii biskupiej i odpowiedzialnego za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń.

Kiedy po serii bulwersujących zdarzeń z udziałem duchownych z diecezji sosnowieckiej papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, abp Galbas został mianowany administratorem apostolskim sede vacante tej diecezji.

15 stycznia 2024 r. przewodniczył mszy w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Właśnie w tej parafii doszło do skandalu z udziałem ks. Tomasza Z., w którego mieszkaniu w sierpniu 2023 r. odbyło się spotkanie o charakterze seksualnym z udziałem kilku mężczyzn, w trakcie którego jeden z nich stracił przytomność. Interweniowały pogotowie i policja.

Abp Galbas w homilii przeprosił wiernych za to, że wielu z nich parafia ta kojarzy się nie z Matką Bożą, ale z "bezeceństwem i grzechem".

"Przepraszam! Każdą i każdego. Przepraszam was, parafian tej parafii i mieszkańców Dąbrowy. Staliście się bez własnej winy częścią tej niesławy" – mówił wówczas duchowny.

Z kolei podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich 8 sierpnia 2024 r. zaapelował, aby kobiety protestowały za każdym razem, gdy czują się potraktowane niewłaściwie. "Zwracajcie na to uwagę także nam, duchownym" – wskazał abp Galbas.

Tłumaczył, że "Kościół musi być przykładem zupełnie innej społeczności zbudowanej na całkiem innych zasadach, wartościach i relacjach".

Reklama

W ocenie arcybiskupa można i trzeba pogodzić prawa kobiet i prawa dzieci. W czasie uroczystości Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia podkreślił, że "aborcja nie może być rozwiązaniem – państwo, z pomocą m.in. Kościoła, musi pomagać rodzicom w trudnej sytuacji".

Hierarcha często spotykał się z młodzieżą. Podczas Festiwalu Życia w Kokotku, który w lipcu 2024 r. zgromadził kilka tysięcy młodych, przekonywał, że w Kościele nie chodzi o budynki, bo "Kościół to są relacje".

"Naszym zadaniem jest odbudować Kościół jako dom i zapraszać do niego tych, którzy z niego odeszli" – zaznaczył abp Galbas.

Jako metropolita katowicki podejmował on także kwestię praw górników. W czasie mszy barbórkowej, odprawionej w kościele św. Barbary w Katowicach-Giszowcu w grudniu 2023 r., przyznał, że transformacja energetyczna Śląska jest potrzebna, ponieważ przyszłe pokolenia mają prawo do oddychania czystym powietrzem. Jednocześnie zastrzegł, że musi ona być sprawiedliwa, a w jej centrum trzeba postawić człowieka – górników i ich rodzin nie można zostawić samym sobie.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zepsute pokolenie

2024-12-14 07:00

[ TEMATY ]

zmiany klimatyczne

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Żyjemy w czasach, w których moda odgrywa rolę nie tylko w świecie ubrań i zwyczajów, lecz także w sferze idei. Wraz z rosnącą świadomością kryzysu klimatycznego albo tego co w tej sferze jest aktualnie obowiązującą „prawdą” wiele osób szuka sposobów, żeby na potrzebie zmiany świata na lepsze zbić kapitał.

Jedni wybierają drogę edukacji, inwestują w innowacyjne technologie, pracują nad redukcją emisji dwutlenku węgla. Inni jednak stawiają na coś zupełnie innego – show i zamieszanie. I tak na scenę wkracza Ostatnie Pokolenie – organizacja, która zrobiła ostatnio dużo szumu wokół siebie, deklarując walkę z globalnym ociepleniem za pomocą metod, które można określić jako teatralne, całkowicie pozbawione długoterminowego sensu i zwyczajnie szkodliwe.
CZYTAJ DALEJ

Przekonałam się do nowego biskupa Warszawy

2024-12-14 15:17

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

Powiało świeżością, nowością, gdy arcybiskup Adrian Galbas w nietypowy sposób rozpoczął kazanie ingresowe, uśmiechając się serdecznie i zwracając się do wszystkich słowami: „Siostry i bracia”, oraz precyzując, że w ten sposób wita wszystkich, niezależnie od godności i sprawowanych funkcji („Wybaczcie, że nie będę używał innych tytułów związanych z waszymi urzędami, stanowiskami, funkcjami i dystynkcjami. Teraz bądźmy dla siebie po prostu siostrami i braćmi!”).

Nie padły żadne nazwiska, nikt nie został wyróżniony. Taki wstęp doskonale współgrał z kolejnymi zdaniami na temat „adwentu ludzkiego życia” i oczekiwania na Boże Narodzenie. Poczułam się jak na rekolekcjach adwentowych, nie zaś na oficjalnym rozpoczęciu posługi przez nowego metropolitę warszawskiego w archikatedrze św. Jana. I piszę to w pozytywnym sensie, bo nie zawsze musi być „z pompą”, wystarczy jak jest ewangelicznie, zwyczajnie, jak w tym przypadku. To czasami przemawia mocniej.
CZYTAJ DALEJ

Co mamy czynić?

2024-12-14 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

„Radujcie się zawsze w Panu!” – wzywa nas dzisiaj Apostoł Paweł. Skąd jednak zaczerpnąć tej radości? Gdzie znaleźć do niej motywację? Tak bardzo nam jej brakuje w naszym codziennym życiu. Święty Paweł odpowiada: „Pan jest blisko!”

Już za tydzień i parę dni zasiądziemy do wigilijnego stołu, zaśpiewamy kolędy, powitamy wśród nas nowonarodzonego Jezusa. Już tak blisko do świąt! Czuć już tę atmosferę, zapachy, podniosłość… Lecz drugiej strony możemy czuć również podenerwowanie, napięcie, pośpiech… Już tak blisko… Czy zdążę ze wszystkim? Tyle jest jeszcze do zrobienia! Tyle do przygotowania! Ileż pracy mnie czeka!
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję