Reklama

Niedziela Legnicka

Drodzy czytelnicy „Niedzieli Legnickiej”!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 20 lat „Niedziela” pracuje na rzecz Kościoła legnickiego. Pamiętam chwilę, gdy pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zaprosił nas do współpracy. Z radością przyjąłem serdeczne zaproszenie Pasterza. Lata, które od tego czasu upłynęły, pełne były pracy i wysiłku ze strony Kościoła legnickiego, jego pasterzy, kapłanów. Pamiętam ingres pierwszego Biskupa legnickiego, jakże bardzo barwny, słoneczny i bogaty w wielorakie treści. Podobnych radosnych dni i spotkań było w Kościele legnickim wiele. Dziś razem z kapłanami oraz redakcją „Niedzieli Legnickiej” na czele z ks. Piotrem Nowosielskim wracam do nich serdeczną pamięcią.

Reklama

Ze szczególnym ukłonem kieruję się do bp. Tadeusza Rybaka: Księże Biskupie, serdecznie dziękuję za wielką otwartość Waszej Ekscelencji, za to, że nigdy nie mieliśmy wątpliwości, iż Ksiądz Biskup poważa, docenia, zgadza się z linią naszego tygodnika i że z troską myśli o jego przyszłości. Księdzu Biskupowi po prostu zależało na tym, by diecezja legnicka była obecna w swojej edycji diecezjalnej, ale i na łamach ogólnopolskich. Niekiedy nawet robił mi Ekscelencja wyrzuty, że za mało dbamy o obecność Legnicy w „Niedzieli” ogólnej. Muszę powiedzieć, że dla mnie każde słowo Księdza Biskupa było rozkazem i zawsze chciałem wychodzić naprzeciw Pasterzowi Waszego pięknego Kościoła. Z perspektywy czasu dobrze oceniam też piękną i rzetelną współpracę z księżmi i świeckimi Waszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczywiście, czasy się zmieniają i zmieniają się też ludzie. Nowym biskupem diecezji legnickiej jest dziś bp Stefan Cichy, któremu przy okazji naszego jubileuszu także chciałbym bardzo podziękować za życzliwość i kulturę, z jaką odnosi się do „Niedzieli”. Mam nadzieję, że współpraca między naszym tygodnikiem a diecezją legnicką będzie się rozszerzać i pogłębiać z obopólną korzyścią. Chcielibyśmy w dalszym ciągu być owym wikarym dla proboszcza w każdej parafii Waszej diecezji. Współpracę „Niedzieli” z diecezją postrzegam bardzo jako rzecz ogromnej wagi.

W tym miejscu pragnę także bardzo serdecznie podziękować za niezwykle cenną pracę ks. Piotra Nowosielskiego, który poprzez „Niedzielę Legnicką” zapisał się w diecezji iście złotymi zgłoskami, a swoją kompetencją i życzliwością wobec wszystkich daje nam przykład, jak kapłan w sposób cichy i pokorny, ale jednocześnie bardzo charyzmatyczny może służyć Bogu i wiernym. Jako redaktor ks. Piotr realizuje swoją misję kapłańską przez apostolat „Niedzieli”. To pismo wymaga bowiem ducha apostolskiego, by mogło stawać się oparciem dla duszpasterzy w naszych parafiach.

Reklama

Gdy patrzymy na „Niedzielę”, zauważamy w niej z jednej strony nauczanie papieży i głos Episkopatu, ale też przyglądamy się wielu sprawom ważnym z punktu widzenia życia duszpasterskiego w parafiach. „Niedziela” pragnie również służyć naszym rodzinom, otwierać na Pana Boga oczy młodzieży - w każdym numerze znajdują się stronice jej poświęcone, z tytułem „Niedziela Młodych”. To wszystko jest wyrazem naszej troski o współczesnego człowieka, gubiącego niekiedy sens i drogę swojego życia.

Patrząc na ostatnie lata pracy „Niedzieli” w Legnicy, zauważamy, jak pilnie i odpowiedzialnie Wasza redakcja dostrzegała problemy parafii, ale i diecezji, jak starała się zwracać uwagę na aspekty duszpasterskie opisywanych wydarzeń, co miało niewątpliwie wpływ na rozwój młodego Kościoła legnickiego. Zespołowi redakcyjnemu pod wodzą ks. red. Piotra Nowosielskiego, a także współpracujących - ks. red. Waldemara Wesołowskiego i red. Moniki Łukaszów zależało, żeby „Niedziela Legnicka” była pismem żywotnym, radosnym i pełnym życia - bo tylko w ten sposób można skutecznie docierać do ludzi.

Oczywiście, w swoim wyrazie ogólnopolskim „Niedziela” rejestruje także sprawy całego narodu, sprawy ludzkie, poszczególnych stanów, sprawy małżeństwa i rodziny, wychowania i szkoły, sprawy dotyczące zdrowia Polaków i kultury. Nic, co jest ważne dla Polski, nie może ujść uwagi katolickiego pisma. Czujemy się więc potrzebni i staramy się sprostać zadaniom stawianym nam przez życie. Dlatego oferta, którą co tydzień składamy naszym Czytelnikom, jest godna uwagi, a dla katolika wprost niezbędna. Zwracam uwagę na te walory „Niedzieli”, bo są to wartości ważne, których nie powinniśmy przeoczyć.

Reklama

Serdecznie dziękuję dzisiaj, gdy obchodzimy 20-lecie „Niedzieli Legnickiej” wszystkim naszym wiernym Czytelnikom za niezwykłą przyjaźń, za to, że pośród innych tytułów wybierają „Niedzielę” i razem z nami kroczą w kierunku najlepszych rozwiązań.

Redakcji „Niedzieli Legnickiej” z okazji jubileuszu jeszcze głębszej obecności wśród wiernych Kościoła legnickiego, przyjaźni ze strony kapłanów oraz łaskawości władzy diecezjalnej.

Niech Pani Nasza Jasnogórska, Patronka „Niedzieli” i jej Główna Redaktorka darzy swoimi charyzmatami zarówno Redakcję, jak i wszystkich Czytelników „Niedzieli Legnickiej”.

Szczęść Boże!

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Ojciec Święty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

święty

rocznica

kanonizacja

Archiwum Alicji Chołyst i Anny Trzeźwińskiej

Radość z kanonizacji

Radość z kanonizacji

Przed wieloma laty na drzwiach pokoju młodego seminarzysty Karola Wojtyły koledzy umieścili kartkę z napisem: „przyszły święty”. Ten sympatyczny klerycki żart stał się proroctwem. Na pogrzebie Jana Pawła II, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wołano: „santo subito”. 27 kwietna 2014 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Papież Polak został wyniesiony na ołtarze, ukazany całemu światu jako wzór chrześcijańskiego życia. Jan Paweł II pozostaje jednocześnie przy nas tak bliski jako ukochany święty, który mówi: „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie”

Karolina postanowiła wyruszyć do Rzymu wraz z grupą przyjaciół studentów. Jeden z kolegów miał duży, stary samochód, który wciąż się psuł. Można więc powiedzieć, że ta podróż była pielgrzymką zaufania. Studenci doświadczali podczas podróży Bożej opieki i bez większych przeszkód po kilku dnach dotarli do Rzymu. Najtrudniejszym doświadczeniem jednak, jak opowiada Karolina, było dojście na Plac św. Piotra. Polacy, którzy pamiętają papieskie pielgrzymki, przyzwyczajeni są do porządku. Zawsze wyznaczone były konkretne sektory, służby porządkowe wskazywały drogę. Włosi nie przejmują się aż tak bardzo organizacją. Karolina wraz z innymi studentkami postanowiła wyruszyć wcześniej, już w środku nocy, aby bez problemów dotrzeć na Plac św. Piotra i zająć jakieś odpowiednie miejsce. Po kilku godzinach marszu wszyscy pielgrzymi, tysiące ludzi, utknęli w jednym miejscu. Wejście na plac było jeszcze zamknięte, a z tyłu pojawiały się nowe osoby. W pewnym momencie ścisk był tak wielki, że Karolina przestała dotykać stopami ziemi. Wszystko, co pamięta z tamtych chwil, to niesamowity dyskomfort i ból. W ciągu kilkadziesiąt minut trwania w tym „imadle” przez jej głowę przechodziły rozmaite myśli. I nagle Karolina poczuła w sercu jakieś tajemnicze wezwanie do modlitwy. Zaczęła modlić się własnymi słowami, modlić się na Różańcu i ofiarowała swoje cierpienie w intencjach, z jakimi przyjechała do Rzymu. Jednocześnie w jej myślach przewijały się wspomnienia związane z cierpieniem Ojca Świętego, który w ostatnich latach swojego życia bohatersko zmagał się z wieloma chorobami. Wszystko to trwało kilka godzin i w końcu, nad ranem otworzono wejścia na plac. Karolina była bardzo zmęczona, obolała, ale właśnie to doświadczenie cierpienia okazało się w tajemniczy sposób duchowym centrum jej pielgrzymowania. W końcu studenci dotarli na Plac św. Piotra. Po nocy oczekiwania i bólu nadszedł przepiękny dzień, dzień chwały Bożej. Wschód słońca odsłaniał w majestatyczny sposób figury Apostołów nad fasadą Bazyliki św. Piotra. Pielgrzymi, setki tysięcy ludzi z całego świata, oczekiwali na Mszę św., jedyne w swoim rodzaju święto czterech papieży: Jana XXIII, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Wydarzenie kanonizacji było wielkim, historycznym wydarzeniem, ale najwspanialsze są indywidualne historie i przeżycia ludzi, którzy doświadczyli „świętych obcowania”. Kanonizacja jest zawsze darem dla całego Kościoła. Osoba świętego jest jakby no nowo podarowana wierzącym. Wszystko to dokonuje się w świetle Zmartwychwstania Pańskiego. Pan Bóg otworzył tego dnia niebo dla wielu osób, które kochają Ojca Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Sławomir Oder dla "Niedzieli": Niczego nie zamiotę pod dywan

– Nigdy nie zrobiłem niczego niezgodnego z prawdą i nie zamierzam zamiatać spraw pod dywan – mówi bp Sławomir Oder, przewodniczący zespołu ds. opracowania dokumentów komisji badającej wykorzystywanie seksualne w rozmowie z „Niedzielą”.

CZYTAJ DALEJ

Duda: przywracamy pamięć o tych, których totalitaryzmy próbowały skazać na wieczne przemilczenie

2025-07-24 11:46

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Marian Zubrzycki

Krzysztof Szwagrzyk, Karol Nawrocki

Krzysztof Szwagrzyk, Karol Nawrocki

Dzisiejsza uroczystość to kolejny krok w przywracaniu pamięci o tych, których totalitaryzmy próbowały skazać na wieczne przemilczenie - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich.

W czwartek w Belwederze podczas uroczystości zostaną ogłoszone nazwiska 18 ofiar, których szczątki zostały odnalezione w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) prowadzonych m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, Katowicach oraz Lublinie. Ogłoszone zostaną także nazwiska ofiar zamordowanych na terenie północnego Mazowsza, których szczątki odnaleziono w 2024 r. Wśród zidentyfikowanych jest także jedna osoba, której szczątki odnaleziono na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, na tzw. Łączce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję