Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat woła o pokój

Nigdy więcej wojny!

Jedyną wojną, którą powinniśmy prowadzić, jest wojna ze złem” - napisał na swoim profilu na Twitterze papież Franciszek w szczytowym momencie napięcia w związku z sytuacją w Syrii. Ojciec Święty, a za nim hierarchowie katoliccy na całym świecie oraz liderzy innych wyznań chrześcijańskich nie ustawali w modlitwie i apelach o pokój. W ruch poszła też dyplomacja watykańska. „Żadna bodaj inicjatywa Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju, pośród wielu podejmowanych w ostatnich dziesięcioleciach, nie poruszyła tak głęboko, jak ta, serc bardzo wielu osób na całym świecie, bez względu na różnice religijne i ideologiczne” - zauważył watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Drugi tydzień września, po dwóch tygodniach groźnych zapowiedzi, przyniósł wreszcie nadzieję na zażegnanie groźby militarnej interwencji przede wszystkim USA. Dyplomaci przedstawili pomysł, aby syryjski arsenał broni chemicznej znalazł się pod międzynarodową kontrolą. W sprawę zaangażowała się Rosja, a pomysł zaakceptował przedstawiciel Syrii. Amerykański prezydent, choć nie wykluczył użycia siły, to stwierdził, że daje jeszcze czas na dyplomatyczne rozwiązanie całej sytuacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

A o pokój modlono się dosłownie wszędzie. Przejmująca była modlitwa samych Syryjczyków. W Damaszku na apel papieża Franciszka odpowiedziało ponad tysiąc chrześcijan. Patriarcha Grzegorz III Laham w wyjątkowy sposób zwrócił się do obecnych w świątyni młodych, prosząc, by nie opuszczali kraju. - Zostańcie tutaj. Zostańmy w Syrii, zostańmy razem, chrześcijanie i muzułmanie - zaapelował melchicki hierarcha.

Egipt

Klasztor św. Katarzyny na krawędzi zagłady

Władze egipskie nakazały całkowite zamknięcie na czas nieokreślony prawosławnego klasztoru św. Katarzyny na Synaju, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Grozi to katastrofą humanitarną, gdyż z monasterem od stuleci związanych było blisko kilka tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości - Beduinów, którzy utrzymywali się dzięki przybywającym tutaj pielgrzymom i turystom, pracując jako przewodnicy oraz właściciele sklepów i kawiarń. Wśród formalnych, bezpośrednich powodów obecnej decyzji władze w Kairze wymieniają próbę uprowadzenia pielgrzyma w czerwcu br. i wzrost obaw o ewentualny atak radykałów islamskich na klasztor.

Niedawno jeden z tamtejszych zakonników - starzec Paweł w wywiadzie dla egipskiego portalu „Al-Monitor” zwrócił uwagę, że począwszy od zajęcia przez Izrael półwyspu Synaj w 1956 i w 1967 r., klasztor zamykany jest teraz po raz trzeci. Obecna sytuacja jest jednak bezprecedensowa, gdyż nawet w czasie tej ostatniej okupacji (trwała do 1982 r.) wrota monasteru pozostawały otwarte.

Inicjatywa

10 minut dla nas i świata całego!

28 września, godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

Modlitwa na ulicach miast to inicjatywa zrodzona po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kontynuatora misji św. Faustyny, która odbyła się 28 września 2008 r. w Białymstoku.

Reklama

Poprzez tę modlitwę możemy dać świadectwo wielkiej mocy Bożego Miłosierdzia. Wystarczy znaleźć swoje miejsce na skrzyżowaniu i łącząc się duchowo z innymi, odmówić samotnie lub w grupie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Więcej informacji na stronie „Iskry Bożego Miłosierdzia”: www.iskra.info.pl.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola podzielił się z lokalnym włoskim dziennikiem „Gazzetta di Mantova” spostrzeżeniami na temat zmian, jakie w Kościele wprowadził papież Franciszek. Hierarcha wyjaśnił, że „najbardziej radykalna zmiana związana jest z osobowością” Papieża. Jest on „bezpośrednim świadkiem wiary”, wiarygodnym przez to, że osobiście angażuje się w to, o czym mówi. Jego gesty wyrażają wiarę, „stając się same nauczaniem”.

Kardynał ujawnił, że wielu księży odnotowuje podczas obecnego pontyfikatu wzrost liczby spowiedzi i większe pragnienie naśladowania tego Papieża. W mediolańskim czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju w Syrii, zorganizowanym na wezwanie Ojca Świętego, wzięło udział 5-6 razy więcej wiernych, niż się spodziewano.

Gdy zaś chodzi o mniej widoczne aspekty jego działania, papież Franciszek „stara się o większą kolegialność, np. racjonalizując wymiar organizacyjny Kościoła”. - Trzeba pokornie go naśladować, gdyż jest darem Ducha Świętego dla wszystkich Kościołów - uważa kard. Scola.

Cudzysłów

Wojna zaczyna się od małej przemocy, a kończy dużą.
Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia

Krótko

Raport na temat sytuacji w Syrii przedstawiła Komisja ONZ ds. Zbrodni Wojennych. Stwierdzono w nim, że zbrodni dopuszczają się obydwie strony konfliktu.

Baszszar al-Asad - prezydent Syrii w rozmowie z amerykańską telewizją CBS zaprzeczył, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii.

Angela Merkel - kanclerz Niemiec wykluczyła definitywnie udział swego kraju w ewentualnej operacji wojskowej w Syrii, nawet w przypadku, gdyby ONZ lub inna organizacja międzynarodowa udzieliła zgody na taką akcję.

Co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami, a około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie - wynika z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Wołodymyr Rybak - przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy poinformował, że Ukraina w październiku 2013 r. spełni warunki konieczne do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, włącznie z uwolnieniem Julii Tymoszenko.

W Norwegii lewica straciła władzę. Rząd będzie tworzyła Partia Konserwatywna.

MKOL wybrał gospodarza letnich igrzysk w 2020 r. W finale rywalizacji znalazły się Tokio, Madryt i Stambuł. Delegaci MKOL wybrali Tokio.

Włoscy kapucyni zabiegają o nadanie św. Ojcu Pio tytułu doktora Kościoła. Do tej pory tytuł ten otrzymało zaledwie 33 świętych. 17 kolejnych czeka w kolejce. Prowincjał o. Francesco Colacelli jest jednak dobrej myśli, tym bardziej że popularność św. Ojca Pio nie słabnie. W tym roku odnotowano kolejny wzrost napływu pielgrzymów do San Giovanni Rotondo.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-09-16 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Giro d'Italia - ostatni etap będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

2025-04-29 14:44

[ TEMATY ]

kolarstwo

papież Franciszek

Giro d'Italia

ostatni etap

PAP

Ostatni etap Giro d'Italia będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

Ostatni etap Giro d'Italia będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

Organizatorzy wyścigu kolarskiego Giro d'Italia 2025 poinformowali we wtorek, że ostatni etap tegorocznej edycji będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi. Start nastąpi z Watykanu, przed bramą Porta del Perugino na placu Świętego Piotra.

"Rzym to wyjątkowe miejsce, muzeum na świeżym powietrzu, a w tym roku będzie miał coś wyjątkowego" - powiedział Urbano Cairo, prezes grupy medialnej RCS, która organizuje drugi co do wielkości kolarski wyścig etapowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję