Reklama

Niedziela Łódzka

Obłóczyny kleryków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 29 września ośmiu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przywdziało sutannę, zaś jeden złożył swoją kandydaturę przed święceniami diakonatu. Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. Tuż przed uroczystością kościół św. Wojciecha wypełnił się rodziną, przyjaciółmi i delegacjami parafii, z których pochodziło ośmiu kleryków i kandydat na diakona. Eucharystii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, a koncelebrowali: rektor WSD ks. dr Marek Marczak, były rektor ks. dr Janusz Lewandowicz, księża prefekci oraz kapłani z parafii kleryków.

Reklama

Klerycy przygotowywali się do uroczystości poprzez czterodniowe rekolekcje, w których uczestniczyła cała wspólnota łódzkiego seminarium. Rekolekcje poprowadził o. Artur Godnarski ze wspólnoty „Tymoteusz”, który podczas Mszy św. obłóczyn wygłosił także homilię. Odniósł się w niej do modlitwy nad kandydatami do przyjęcia stroju duchownego, którą po homilii wypowiedział bp Pękalski: „Niech Pan zwlecze z ciebie starego człowieka i przyoblecze cię w nowego człowieka, stworzonego według wzoru Boga, w sprawiedliwości i świętości, polegającej na prawdzie”. Rekolekcjonista zwrócił uwagę przyszłych kapłanów, że pewnie niejednokrotnie ludzie będą szydzić z obranej przez nich drogi życiowej. - Ważne, by być wiernym obranej posłudze i wypełniać ją jak najlepiej, dla Chrystusa - mówił o. Godnarski. Nawiązując do słów Ewangelii, zachęcił kleryków, jak i wszystkich zgromadzonych, by czuli się bogaci, dzięki temu, że mają życie, przyjaciół, znajomych i powinni być Bogu wdzięczni za to, co od niego otrzymali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii bp Ireneusz Pękalski poświęcił sutanny, które klerycy przywdziali na siebie. Na zakończenie Eucharystii podziękowali oni przede wszystkim swoim rodzicom za wychowanie i dar wiary, a także przełożonym seminarium za wysiłek, jaki wkładają w codzienną ich formację jako przyszłych kapłanów.

- Byłem bardzo wzruszony i wdzięczny Bogu za ten moment. Długo szukałem swojej drogi życiowej i teraz wiem, że to jest moje miejsce, tu czuję się spełniony. Cieszę się, że w tym szczególnym dniu towarzyszyła mi moja rodzina, przyjaciele i znajomi, którzy wspierają mnie słowem, a przede wszystkim modlitwą - powiedział nowo obłóczony kleryk Piotr Niedzielski.

2013-10-09 14:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyoblecz mnie, Panie, w nowego człowieka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

seminarium

obłóczyny

Marek Kuligowski

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

W niedzielę 6 listopada 2016 r. siedmiu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny w Szczecinie otrzymało z rąk bp. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana sutannę. Był to uroczysty dzień dla nich, ich rodzin, przyjaciół i wszystkich przybyłych do seminaryjnego wieczernika

W homilii Ksiądz Biskup wskazał najpierw na męczeństwo siedmiu braci z Drugiej Księgi Machabejskiej i rozwinął temat życia wiecznego. „Wierzyli w Boga i byli przekonani, iż do Niego należy ostatnie słowo. Ich wiara w życie wieczne była źródłem wierności Prawu Bożemu w doczesności. Niewątpliwie perspektywa wiecznego trwania z Bogiem stanowi potężne źródło wierności wartościom moralnym w życiu doczesnym i wytrwałości wobec przeciwności – mówił Ksiądz Biskup – zatem przed każdym z nas staje wezwanie, niezależnie od posiadanego powołania i pełnionych przez nas funkcji w Kościele, ożywiania naszej wiary w życie wieczne”. Następnie zwrócił się do alumnów, którzy przyjęli strój duchowny: „zachęcam was, abyście rozwijali w sobie wiarę w życie wieczne, a z kolei ta wiara niech określa wasze podejście do codziennych zadań. W jej duchu chciejcie je wykonywać z sumiennością i gorliwością oraz wytrwałością. Tak postępując, będziecie dawali wiernym świadectwo miłości Boga, a zarazem będziecie dla nich znakiem powołania każdego do życia wiecznego oraz będziecie ich zachęcać do takiego działania w doczesności, aby nie stracili z oczu wartości nieprzemijających. Swoje zadania chciejcie zawsze wykonywać w więzi z Bogiem w Trójcy Jedynym i w duchu posłuszeństwa Chrystusowi, który działa w Kościele przez przełożonych”.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w drodze - ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę

2026-06-23 10:18

Paweł Wysoki

W parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się zapisy na 48. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczną się 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej; dwa dni wcześniej wyruszy grupa chełmska. – Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 48 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach – mówi przewodnik ks. Paweł Saran.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję