Reklama

Niedziela Lubelska

Dla trzech papieży

W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbył się koncert finałowy 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego

Niedziela lubelska 42/2013, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Ewa Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez parafię pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach wrósł mocno w życie kulturalne miasta i Polski. W każdą środę lata odbywają się tam koncerty, które gromadzą miłośników muzyki uczestniczących w występach wielkich artystów muzyków, aktorów oraz prelegentów. Festiwal to wielkie przedsięwzięcie, nie tylko muzyczne. W jego ramach prezentowane są również wystawy związane z tematyką danego roku lub z artystami występującymi podczas jego trwania.

Reklama

– Między wiarą a sztuką istnieje silna więź – powiedział ks. kan. Ryszard Jurak, gospodarz festiwalu, podczas koncertu finałowego 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby, jaki odbył się w papieskiej świątyni 25 września. – Kościół od początku to rozumiał i na przestrzeni wieków był matką sztuki. Świadectwem tego jest wielki kulturowy skarbiec, m.in. muzyki sakralnej, która stanowi integralną część dziedzictwa ludzkości. Przez festiwal organowy i liczne koncerty prezentujemy perły muzyki sakralnej, jakie pozostawiły nam pokolenia twórców. Ten koncert z racji 35. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II i Roku Wiary dedykujemy trzem papieżom: bł. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi – wyjaśniał. Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu, przypomniał, że program tegorocznego festiwalu poświęcony był 150. rocznicy powstania styczniowego i tym, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Koncert finałowy przypadł pod koniec Roku Wiary i w czasie poprzedzającym 35. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II. – Staramy się zapraszać artystów, których wszyscy chcą słuchać, ale też próbujemy zrealizować tematy, które ważne są w danym roku – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gwiazdą finałowego koncertu była Alicja Węgorzewska, światowej sławy mezzosopranistka, której na organach i fortepianie akompaniował Robert Grudzień. Na początku koncertu, w ramach promocji młodych, wystąpił chór „Sensorium” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, prowadzony przez Lucynę Mijał i Marię Korycińską, która dyrygowała chórem podczas śpiewu. Na organach akompaniowała Joanna Piątek. Wykonano cztery pieśni od XIII wieku do współczesnych. Chór działa od 2010 r. i jest już laureatem wielu nagród oraz wyróżnień w konkursach lokalnych i wojewódzkich. Alicja Węgorzewska przy akompaniamencie organów i fortepianu wykonała arie i pieśni m.in. Georga Friedricha Händla, Henrego Purcella, Césara Francka i Fryderyka Chopina. Szczególnie pięknie zabrzmiało słynne „Ave Maria” Bacha-Gounoda, a później równie słynne „Ave Maria” Franza Schuberta. Po części oficjalnej nie zabrakło bisów nagradzanych gromkimi oklaskami.

Bp Mieczysław Cisło podczas koncertu w krótkich kolejnych wystąpieniach, mówiąc o trzech papieżach, skoncentrował się na problemie bycia świadkiem wiary. Jak podkreślał, bł. Jan Paweł II, obejmując z niezłomną wiarą Stolicę Piotrową wlewał odwagę i otuchę w ludzkie serca. Niestrudzenie prowadził narody do wolności, jak Mojżesz naród wybrany do ziemi obiecanej. Benedykt XVI zwracał uwagę, że wiara przychodzi do człowieka z zewnątrz, jest darem, ale trzeba chcieć przyjąć ten dar, chcieć uwierzyć. Uwierz, abyś zrozumiał – to prymat woli nad intelektem. – Pierwszy: gigant ducha, drugi: gigant umysłu, a trzeci? Wydaje mi się, że Franciszek to gigant serca, którym ogarnia człowieka marginesu. Tym niektórych szokuje, ale większość fascynuje – mówił Ksiądz Biskup.

Po koncercie Alicja Węgorzewska dziękowała za gorące przyjęcie w Lublinie, w którym występowała pierwszy raz. Włączyła się też do zbiórki na konserwację organów kościoła Świętej Rodziny i przygotowanie ich do koncertów. Z kolei Robert Grudzień dziękował wszystkim sponsorom, zwłaszcza Miastu Lublin i Urzędowi Województwa Lubelskiego, wolontariuszom, osobom prywatnym i mediom. Ks. Ryszard Jurak jako gospodarz podziękował bp. Cisło za słowo o trzech wielkich papieżach, młodzieży z chóru oraz Alicji Węgorzewskiej i Robertowi Grudniowi za piękne doznania artystyczne, a publiczności za liczne przybycie i gorące oklaski. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Dziękując za tegoroczny festiwal, niecierpliwie czekamy już na następny w 2014 r.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert „Kolędy Świata" - TGD i Piotr Cugowski

[ TEMATY ]

koncert

SAI

Koncert zgromadził nie tylko mieszkańców Grudziądza

Koncert zgromadził nie tylko mieszkańców Grudziądza

Święto Trzech Króli serdecznie zapraszamy na koncert „Kolędy Świata" - TGD i Piotr Cugowski

Nowa płyta TGD „Kolędy Świata2” to ciąg dalszy podróży, w którą zespół wyruszyłw poszukiwaniu bożonarodzeniowych tradycji. Tym razem artyści zabiorą nas do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Anglii. Nie zabraknie też polskich kolęd, takich jak „Bóg się rodzi” czy „Bracia patrzcie jeno”. Oprócz tego podczas koncertu, będzie można usłyszeć pieśni hebrajskie, francuskie oraz łacińskie.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję