Wydarzenie zostało przygotowane przez grupę młodzieży, która – przy wsparciu lokalnego duchowieństwa – chciała zaprosić wiernych do głębszej refleksji nad Bożym Narodzeniem i do wspólnego ekumenicznego uwielbienia Chrystusa. Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, zaś okolicznościowe słowo wygłosił bp Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Wydarzenie w sposób szczególny kierowaliśmy do młodzieży. (…) Zachęcaliśmy ich, by nie lękali się Chrystusa, by odważnie szukali Go w świecie – podkreśliła Antonina Teuerle - uczennica II LO w Świdnicy i współorganizatorka wydarzenia. Patryk Gaładyn jeden z inicjatorów nabożeństwa, wyjaśnił zaś wagę tego rodzaju celebracji. – To Nabożeństwo było formą medytacji nad słowem Bożym i kontemplacji. (…) Słowo Boże stanowi tutaj istotę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bóg wierny człowiekowi
Reklama
W wygłoszonej homilii bp Marek Mendyk skupił się na godności człowieka wynikającej z faktu, że każdy z nas jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Z pasją wskazywał, że autentyczne uznanie własnego stwórczego pochodzenia otwiera drogę do głębszej przyjaźni z Chrystusem. – Największym problemem człowieka jest to, żeby uznał, że został stworzony. (…) Bóg zawsze pozostaje wierny człowiekowi. (…) Czeka na niego, szanuje jego wolność, kocha – przekonywał. Hierarcha podkreślał również, że tylko w Jezusie – Odwiecznym Słowie – człowiek może odnaleźć pełnię życia, która nie poddaje się żadnym przeciwnościom. – Jego światło rozświetla nawet największe ciemności. (…) Nikt i nic nie jest w stanie tego światła zgasić – zapewniał biskup świdnicki.
Hubert Gościmski
Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki
Poszukiwanie tożsamości
Ewangelicki biskup Waldemar Pytel, nawiązując do rozterek młodych ludzi zmagających się z oczekiwaniami rodziców i otoczenia, mówił o potrzebie odkrywania siebie w świetle Bożej miłości. – Kim jestem? Kim chcę być? (…) Może prawdziwie odpowiedzieć tylko Bóg. (…) Narodzony w Betlejem Zbawiciel świata nadaje nam tożsamość. Bp Pytel zwrócił także uwagę na znaczenie wolności i wewnętrznego pokoju, które otrzymujemy, gdy przyjmujemy Chrystusa – nawet wbrew ludzkim przekonaniom czy uprzedzeniom. – On daje nam wewnętrzne przekonanie, że wiemy, skąd przybyliśmy i dokąd idziemy – zaznaczył.
Hubert Gościmski
Ewangelicki biskup Waldemar Pytel
Wspólne dzieło
Reklama
Inicjatywa Nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd zrodziła się dzięki ścisłej współpracy czwórki młodych pasjonatów: Antoniny Teuerle, Patryka Gaładyna, Dominika Muszewskiego i Łukasza Pfanhausera. Jak wyjaśniają, nie chodziło tylko o podział obowiązków, ale przede wszystkim o wspólne działania na rzecz modlitwy i jedności. – Zdecydowanie współpracowaliśmy, robiliśmy wszystko razem. (…) Był to czas zdobywania doświadczenia, ale i wspólnego wzrostu – powiedział dla Niedzieli Świdnickiej Patryk. Wydarzenie obejmowało czytania biblijne – od Starego Testamentu po Prolog Ewangelii św. Jana – przeplatane kolędami w wykonaniu katedralnego chóru Tactus Sonus pod dyrekcją Marty Monety-Napierały. Ta szczególna forma nabożeństwa była głębszą okazją do przeżycia Bożego Narodzenia w klimacie modlitwy.
Hubert Gościmski
„Jesteście naszą nadzieją”
Na zakończenie bp Mendyk z radością podziękował młodym za pomysł i zaangażowanie. – Dzisiaj, kiedy świat stawia krzyżyk nad młodzieżą, to my wręcz przeciwnie – jesteśmy z was dumni. (…) Jesteście też naszą nadzieją. (…) Czekamy na nowe piękne pomysły. Niech Pan Bóg wam błogosławi. Gratuluję też rodzicom. Dziękuję chórowi. Dziękuję wszystkim, którzy zachcieli w tej modlitwie ekumenicznej o pokój serdeczne się modlić.
Hubert Gościmski
Organizatorzy Ekumenicznego Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd (od lewej): Patryk Gaładyn, Dominik Muszewski, Łukasz Pfanhauser i Antonina Treulele
Całe nabożeństwo stało się wymownym znakiem tego, iż wspólne trwanie przy słowie Bożym może przekraczać bariery dzielące różne wspólnoty chrześcijańskie, a przede wszystkim uwrażliwia na najgłębszą prawdę: Chrystus pragnie jedności wszystkich, którzy w Niego wierzą. Jak podkreśla Patryk prawdziwy ekumenizm realizuje słowa Jezusa: «Aby i oni stanowili w Nas jedno» (J 17,21)”, bo tylko razem chrześcijanie mogą w pełni świadczyć o miłości i pokoju, jakie płyną z tajemnicy Wcielenia.
Hubert Gościmski
Hubert Gościmski