Reklama

W wolnej chwili

Awantura o stadion. Reprezentacja nie zagra na narodowym?

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział, że trwają negocjacje w sprawie lokalizacji najbliższych meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. W grę wchodzą Warszawa i Chorzów. "To perspektywa kilku dni, kiedy sprawa się wyjaśni" - dodał.

2025-01-14 20:24

[ TEMATY ]

Warszawa

Stadion Narodowy

Chorzów

awantura

reprezentacja Polski

piłlka nożna

PAP

Stadion PGE Narodowy w Warszawie

Stadion PGE Narodowy w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biało-czerwoni rozpoczną za ponad dwa miesiące udział w eliminacjach mistrzostw świata 2026, gdy zmierzą się z niżej notowanymi rywalami. 21 marca zagrają z Litwą, a trzy dni później z Maltą. Oba mecze odbędą się w Polsce, ale wciąż nie wiadomo, na jakim stadionie.

PZPN poinformował we wtorek, że nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca "domu" dla reprezentacji w 2025 roku, a później zorganizował briefing z udziałem sekretarza generalnego związku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Biorąc pod uwagę, że ostatnio reprezentacja grała - co do zasady - wszystkie mecze na PGE Narodowym w Warszawie, chcieliśmy wyjść trochę do kibiców w Polsce. Mieliśmy takie sygnały od wielu środowisk i interesariuszy w Polsce. Dlatego podjęliśmy decyzję, że nie ograniczymy się tylko do +ofertowania+ jednego obiektu, ale wyjdziemy z tą ofertą szerzej. Mamy dwóch potencjalnych gospodarzy tych meczów - Warszawę i Chorzów. Negocjacje trwają" - przyznał we wtorek Wachowski.

"Nie chodzi o to, żeby wywołać jakiś niezdrowy efekt konkurencji pomiędzy tymi podmiotami, ale pamiętajmy, że to są imprezy prestiżowe i chcemy, że były w ten sposób traktowane również od strony naszych kontrahentów. Rozmawiamy, ale też czekamy na jak najlepszą ofertę z punktu widzenia naszej federacji" - dodał.

Sekretarz generalny PZPN zwrócił uwagę, że oba marcowe mecze są "specyficzne".

Reklama

"W bardzo bliskim odstępie czasu od siebie. Biorąc też pod uwagę, że rywale nie są ze światowego topu, musimy dbać o to, żeby udało się zapełnić stadion. Teraz rozmawiamy już stricte biznesowo, który z tych stadionów zostanie gospodarzem. Mam świadomość, że zostało mało czasu. Powinniśmy poinformować naszych przeciwników w najbliższych dniach, gdzie zagrają. Chodzi o kwestie logistyczne, ponieważ muszą zarezerwować sobie hotele, zorganizować przeloty itd. Dlatego zakładam, że to perspektywa kilku najbliższych dni, kiedy to się wyjaśni" - zapewnił Wachowski.

Jak przyznał, władze PZPN pojadą w tym tygodniu na Śląsk.

"Jedziemy z panem prezesem Cezarym Kuleszą, będziemy w czwartek rozmawiać z włodarzami stadionu (w Chorzowie - PAP). Jestem też umówiony w najbliższych dniach na spotkanie ze Stadionem Narodowym. Więc spokojnie. Perspektywa krótka. To na pewno nie będą tygodnie, a raczej, jak powiedziałem, dni" - zapowiedział Wachowski.

Później przyznał, że decyzja powinna zapaść na "początku przyszłego tygodnia".

Działacz PZPN nie chciał zdradzać zbyt wielu szczegółów finansowych negocjacji.

"Wczoraj pojawiły się informacje ze Stadionu Narodowego, m.in. w kwestii zaproponowanych stawek, ale również tych, które do tej pory PZPN płacił za wynajęcie obiektu. Widać, że te ceny rosły, a zaproponowane na dwa najbliższe spotkania urosły jeszcze bardziej. Pamiętajmy, że potencjał +sprzedażowy+ dwóch najbliższych meczów jest dość specyficzny. Liczymy, na zrozumienie ze strony stadionu - że podwyższanie tych cen w nieskończoność nie może spotkać się z naszą aprobatą i musimy szukać korzystnych rozwiązań. Podwyżki w ciągu ostatniego półtora roku o ponad sto procent nie są dobre. To nie jest łatwa sytuacja biznesowa dla PZPN. A nie chcemy podwyższać cen biletów dla kibiców, one są stabilne od kilku lat" - podkreślił Wachowski.

Reklama

Bez względu na to, który obiekt zostanie wybrany, nie będzie gospodarzem wszystkich meczów reprezentacji Polski w tym roku. Prawdopodobnie będą to aż trzy stadiony.

"Sytuacja jest dość specyficzna. W 2025 roku zagramy sześć meczów u siebie - cztery eliminacyjne i dwa towarzyskie. Na pewno jednego meczu (eliminacji MŚ 2026 - PAP) nie może być w Warszawie, bo w terminie wrześniowym Stadion Narodowy jest zajęty na inną komercyjną imprezę. Pamiętajmy też, że Gdańsk jest +domem+ dla reprezentacji kobiet, a Wrocław będzie w maju gospodarzem finału Ligi Konferencji UEFA. Staramy się więc to jakoś mądrze podzielić pomiędzy nasze stadiony, a jest oczywiście jeszcze Poznań" - przypomniał sekretarz generalny federacji.

"Dlatego zakładaliśmy taki scenariusz, że będzie wybrany stadion, który przyjmie większą część meczów eliminacji mistrzostw świata, ale na pewno z meczami towarzyskimi +pojedziemy+ na inne areny w Polsce. Z pewnością nie będzie takiego schematu, jak do tej pory, że wszystko odbywało się na jednym obiekcie. Zakładam, że to mogą być nawet trzy stadiony w 2025 roku" - dodał.

Znak zapytania wciąż stoi również przy zaplanowanym na 2 maja finale Pucharu Polski.

Reklama

"Ten mecz jest jeszcze bardziej kosztowny, głównie z uwagi na koszty ochrony i zabezpieczenia samego spotkania. Negocjacje, które prowadziliśmy z jednym i drugim podmiotem, dotyczyły również finału Pucharu Polski. Decyzja nie została jeszcze podjęta, to wymaga trochę odrębnego postępowania. Trzeba wybudować pewnego rodzaju ograniczenia dla kibiców. Najważniejsze jest tu zabezpieczenie. Stadion Narodowy był w tym temacie mocno +przećwiczony+ w ostatnich latach, więc na pewno miał swoje walory" - przyznał Wachowski.

Zaprzeczył informacjom, że PZPN podpisał już umowę ze Stadionem Śląskim. Jak podkreślił, nie ma żadnego wiążącego dokumentu obligującego którąś ze stron do zorganizowania meczu w danej lokalizacji.

"My na pewno tej umowy nie podpisaliśmy. Na dzisiaj, jak już mówiłem, te negocjacje trwają. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu ogłosimy lokalizację spotkań reprezentacji narodowej, przynajmniej na te marcowe mecze" - podkreślił.

Sekretarz generalny PZPN zdecydowanie zaprzeczył również pogłoskom, jakoby były naciski polityczne na PZPN ws. organizacji meczów.

"Nie patrzyliśmy na barwy polityczne kogokolwiek i żadnej interwencji tego typu nie było. Na końcu jest, powiem trochę nieładnie, chłodna kalkulacja biznesowa, która musi się spinać z naszej perspektywy. A kibic musi dostać dobry produkt, na dobrym stadionie oraz bilet w takiej cenie, do jakiej przywykł" - dodał.

Przy okazji Wachowski przyznał, że podczas wtorkowych obrad zarządu PZPN nie był dyskutowany temat stadionu dla reprezentacji:

"W porządku obrad pierwotnie było podjęcie uchwały o lokalizacji meczów, ale z uwagi na toczące się negocjacje i fakt, że nie udało się ich jeszcze zakończyć, ta uchwała została zdjęta z porządku obrad" - wytłumaczył.

Kadra narodowa występuje na PGE Narodowym od 13 lat. Obiekt został oddany do użytku kilka miesięcy przed mistrzostwami Europy 2012. Piłkarska inauguracja głównej polskiej areny tego turnieju (współorganizowanego z Ukrainą) miała miejsce 29 lutego 2012, a biało-czerwoni zremisowali w towarzyskim spotkaniu z Portugalią 0:0.

Łącznie reprezentacja na stadionie, który od 2021 roku dodatkowo nosi imię legendarnego trenera Kazimierza Górskiego, wystąpiła dotychczas 45 razy. Jej bilans to 26 zwycięstw, 12 remisów i siedem porażek. Bramki: 97-42 na korzyść polskich piłkarzy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej znaleziona w spalonym domu rodzinnym

2025-01-13 19:16

[ TEMATY ]

Los Angeles

zrzut ekranu/x.com/TikTok

Odrywając się na chwilę od narastającej gorączki politycznej, warto zobaczyć Znaki, jakie towarzyszą naszym czasom - pisze prof. Grzegorz Górski na swoim Facebookowym profilu.

Czas sądu...
CZYTAJ DALEJ

Kraków: zaprzysiężenie Trybunału Sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym o. Józefa Andrasza

2025-01-14 19:27

[ TEMATY ]

sługa Boży

proces beatyfikacyjny

miłosierdzie Boże

o. Józef Andrasz

Mateusz Wyrwich

O. Józef Andrasz

O. Józef Andrasz

W sobotę, 1 lutego o godz. 11:00, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Józefa Andrasza SJ na szczeblu diecezjalnym wraz z zaprzysiężeniem Trybunału Sprawiedliwości. Uroczystość będzie miała miejsce w Kurii Metropolitalnej w Krakowie w Kaplicy Biskupów w obecności metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. O. Andrasz był kierownikiem duchowym św. Siostry Faustyny. Przyczynił sie też do rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego.

Św. Faustyna Kowalska miała dwóch kierowników duchowych. Nazwisko jednego z nich - ks. Michała Sopoćki zna chyba każdy, kto zetknął się z kultem Pana Jezusa Miłosiernego. Ks. Sopoćko aż do swojej śmierci w 1975 r. gorliwie i niestrudzenie kontynuował dzieło swojej penitentki, a 2008 r. został beatyfikowany. Postać drugiego z nich - jezuity o. Józefa Andrasza (1891-1963), który był spowiednikiem św. Faustyny na początku jej misji i pod koniec jej życia, była do niedawna prawie zapomniana. Tymczasem o. Andrasz również odegrał ważną rolę w misji głoszenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. W rodzinnych okolicach jezuity na Sądecczyźnie rozwija się jego kult.
CZYTAJ DALEJ

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru Jasnej Góry

2025-01-14 18:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Amerykańska Częstochowa

o. Samuel Pacholski OSPPE

Przeor Jasnej Góry

news.jasnagora.pl

o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

- W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy - napisał o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Odnosząc się do budzących kontrowersje wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Sanktuarium w ostatnich dniach o. Pacholski podkreślił, że Jasna Góra jest dla wszystkich i każdy pielgrzym może tu przybyć. Wszyscy jednak proszeni są o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru tego miejsca. - Zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje - zaapelował.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję