Reklama

Otoczmy troską życie

Niedziela Ogólnopolska 45/2013, str. 26-27

Marek Sobisz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W stolicy Podlasia w dniach 25-26 października br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Otoczmy troską życie”, zorganizowana przez Międzywydziałową Katedrę Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku i Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich – Oddział Podlaski w Białymstoku, w ramach obchodów III Dni Godności Życia. Program konferencji składał się z trzech paneli tematycznych, które dotyczyły kolejno: obrony życia nienarodzonych, rodziny jako naturalnego środowiska wzrastania człowieka oraz prawa człowieka do naturalnej śmierci. Wśród zaproszonych gości byli: dr Wanda Półtawska, dr inż. Antoni Zięba, prof. Bogdan Chazan, a także znani eksperci z zagranicy – dr Paul Cameron, amerykański specjalista z zakresu psychologii społecznej, który skupia się ostatnio w swoich badaniach naukowych nad homoseksualizmem, oraz dr Gabriele Kuby, niemiecka socjolog i publicystka, która specjalizuje się w krytycznej analizie tzw. ideologii gender, wdzierającej się w coraz to nowsze obszary życia społecznego, co również można zaobserwować w Polsce na przykładzie proponowanych programów dydaktycznych dla przedszkoli. Ponadto w konferencji wzięli udział przedstawiciele Sejmu oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Cele konferencji

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej dr hab. Henryk Ciereszko, zapytany o ideę konferencji i nadzieje, jakie wiąże z tym wydarzeniem naukowym, powiedział: – Konferencja „Otoczyć troską życie”, która jest kontynuacją Dni Godności Życia w Białymstoku, niewątpliwie jest cenną inicjatywą, bowiem możemy w ten sposób zainteresować środowisko przede wszystkim medyczne, a także osoby, które posługują w różnych stowarzyszeniach czy też instytucjach związanych z rodziną, małżeństwem, sprawą ochrony życia; nasze przesłanie do nich jest kierowane. Ale też dla ogółu słuchaczy jest wstęp wolny, by uwrażliwiać nasze środowiska na rodzinę i godność życia, jego wartość. Bowiem z przykrością należy stwierdzić, że współczesne ideologie przewartościowują czy nawet odwracają zupełnie rozumienie podstawowych pojęć. Zazwyczaj u ich początków jest ekonomia, zysk, gdzie liczy się człowiek jako ten, który przysparza komuś możliwości bogacenia się i korzystania z dóbr materialnych, i tak też w tym duchu kształtuje się człowieka. To wszystko się gubi, to podstawowe odniesienie, że mamy być wierni temu, co jest w nas wpisane przez akt stworzenia, przez więź ze Stwórcą – Bogiem. Jesteśmy osobami i otrzymujemy życie jako dar, co w tych wykładach będzie się ujawniało w różnych wymiarach i aspektach: ochrona życia od poczęcia, poprzez życie samodzielne, dojrzałe, ale też i ochrona życia w podeszłym wieku. Potrzeba więc niewątpliwie uwrażliwiania, zainteresowania, pokazywania wartości życia wbrew ideologiom, obyczajowości i współczesnemu myśleniu, gdzie poddajemy się pewnym podpowiedziom płynącym z mediów, z podejścia – gdzie z jednej strony pokazuje się prawa i wielkość człowieka, a w innym miejscu zapomina się o prawie do życia tego, kto nie może siebie obronić, jak w przypadku aborcji czy procedury in vitro. Trzeba mówić na ten temat, bowiem wiele osób wykształconych, nawet wśród lekarzy oraz tych, którzy najbardziej powinni być zorientowani w tematyce służby życiu, nie rozumie tego czy ulega przewartościowaniu; nie odnajdują się w tej roli, więc do nich też jest to adresowane. Poprzez spotkania na Uniwersytecie Medycznym i poprzez tę konferencję chcemy te prawdy ukazywać i chciałoby się, aby stanowiący grono naszych profesorów, lekarzy medycyny mogli też się zainteresować i nieco szerzej spojrzeć na to, co czynią, gdy poddają się tym ideologiom, które nie są za życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyróżnienie dr Wandy Półtawskiej

Reklama

Konferencja rozpoczęła się od Eucharystii, której przewodniczył bp Ciereszko. Następnie w sali widowiskowej kina Ton odbyła się pierwsza sesja, zatytułowana „Obrona życia nienarodzonych”. Wraz z bp. Ciereszką konferencję otworzył i zgromadzonych powitał dr n. med. Henryk Midro. Po oficjalnym rozpoczęciu dr Wandzie Półtawskiej, za jej wkład w obronę życia, został wręczony dyplom Honorowego Członka Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Dr Wanda Półtawska w swoim referacie przedstawiła zagadnienie miłości w oparciu o publikacje kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II, referując temat: „Czym jest prawdziwa miłość”. Wyjaśniając zagadnienie miłości, mówczyni bazowała na antropologii Karola Wojtyły, opierając schemat swojego wystąpienia na pionierskiej pracy arcybiskupa Krakowa „Miłość i odpowiedzialność”, będącej zwieńczeniem jego wykładów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponadto zwróciła jeszcze uwagę słuchaczy na relacyjność człowieka, która została ukazana w książce „Osoba i czyn”. Mówiła, że aby zrozumieć miłość, należy przede wszystkim zrozumieć, kim jest człowiek, stąd też taki dobór literatury. Ze smutkiem stwierdziła, że dokumenty papieskie Jana Pawła II dotyczące kobiety w środowisku lekarskim są nieznane, a zawierają wielką głębię zrozumienia kobiecości i powołania kobiety do miłości. Zobrazowała ponadto, jak wielki wkład wniósł Jan Paweł II w obronę życia i rodziny. Mówiąc o znakach czasów związanych z małżeństwem, rodziną i życiem, dr Półtawska poruszyła temat antykoncepcji i środków wczesnoporonnych, gdzie środki ubezpładniające nie tylko nie dopuszczają do poczęcia się nowego człowieka, ale przede wszystkim niszczą więź miłości pomiędzy małżonkami. Wspomniała, że dzisiejsza cywilizacja jest cywilizacją śmierci. Ratunkiem i sposobem wyjścia z tego kryzysu jest miłość, która bierze odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Rodzina i małżeństwo zagrożone

Kolejnym prelegentem był dr Paul Cameron, który akurat w tych dniach gościł w Polsce i organizatorom udało się go zaprosić z wykładem zatytułowanym: „Rodzina i małżeństwo – ofiary rewolucji obyczajowej”. W swoim wykładzie gość z Ameryki Północnej starał się ukazać, przy pomocy badań socjologicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, jak destrukcyjny jest homoseksualizm dla życia społecznego praktycznie w każdym wymiarze. Widząc zapaść demograficzną krajów Zachodu, ze smutkiem stwierdził, że te państwa – zamiast zapobiegać załamaniu życia społecznego wskutek braku urodzeń – jeszcze pogłębiają ten kryzys poprzez popieranie związków jednopłciowych.

Reklama

Tego dnia głos zabrali jeszcze dr n. med. Jolanta Wasilewska, referując temat „Aspekty żywieniowe w leczeniu niepłodności małżeńskiej”, oraz dr inż. Antoni Zięba, który podzielił się świadectwem na rzecz obrony życia w prelekcji „Obrona życia nienarodzonych – obroną godności dziecka, rodziców, pracowników służby zdrowia”. Później zabrał głos prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, który przedstawił sylwetkę i działalność na rzecz obrony życia prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, dopełnieniem zaś referatu było świadectwo syna – Pawła Fijałkowskiego, który ekspresyjnie opowiadał o swoim ojcu i jego postawie w życiu rodzinnym i zawodowym. Głos zabrała także prof. dr hab. Alina Midro, referując temat: „Istota człowieka z perspektywy lekarza genetyka”, w którym spojrzenie stricte medyczne zostało uzupełnione o swoistą dydaktykę w nawiązywaniu relacji z osobami z wadami genetycznymi. Wskazując na system pedagogiczny Marii Montessori, prof. Midro holistycznie podeszła do zagadnienia socjalizacji osób niepełnosprawnych.

Destrukcyjna fala gender

W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje w Pałacu Branickich, gdzie ma siedzibę Uniwersytet Medyczny. Pierwsza z nich zatytułowana była „Rodzina jako naturalne środowisko wzrastania człowieka”, natomiast druga: „Prawo człowieka do naturalnej śmierci”. Podczas drugiej sesji dr Gabriele Kuby wygłosiła referat „Gender – współczesna rewolucja antropologiczna”. Treści przez nią zaprezentowane ukazały, czym właściwie jest ideologia gender, wskazując jej niszczące człowieka, małżeństwo i rodzinę założenia.

Interdyscyplinarne spojrzenie na życie od momentu poczęcia, poprzez wzrastanie, aż po naturalną śmierć, jest niezwykle dobrą i konieczną inicjatywą, która stara się pogłębić zrozumienie mechanizmów niszczących życie i jednocześnie dać pozytywne wskazówki, co robić, aby zminimalizować destrukcyjną falę ideologii gender wchodzącej coraz intensywniej w różne wymiary życia społecznego.

2013-11-05 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję