Reklama

Aspekty

Wyśpiewany jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1986 r. w zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miało miejsce historyczne wykonanie „Ojcze nasz” Moniuszki – śpiewały wtedy parafialny chór „Cantemus Domino” i Chór Katedralny z niemieckiego Verden, a utwór zaśpiewano po polsku. Okazją do powtórki był jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.

16 listopada kościół Zbawiciela był wypełniony niemalże po brzegi. Warto było przyjść dla samych gospodarzy, a zaprezentowali się jeszcze goście – wspomniany już Chór Katedralny z Verden, „Coro Formiginese” z Formigine (Włochy) oraz działający całkiem po sąsiedzku, bo w Wielkopolsce, chór „Harmonia” z Krobi. Każdy zespół pochwalił się swoim repertuarem, na koniec zaś połączono siły – który dyrygent nie marzy, by jego chór się rozmnożył? Wśród 3 finałowych utworów znalazło się „Ojcze nasz” – tym razem do Polaków i Niemców dołączyli Włosi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Każdy jubileusz jest oczywiście okazją do podziękowań. Nie zabrakło słów bp. Stefana Regmunta, który wręczył chórowi medal „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. – Jest dla mnie wielką przyjemnością móc przekazać to wyróżnienie, które przyznaje kapituła na wniosek duszpasterzy, którzy mogli obserwować pracę tego zespołu. Byli to księża Konrad Herrmann, Zbigniew Stekiel i Mirosław Maciejewski. Mam nadzieję, że na żadną ważną uroczystość zespół nie pojedzie bez tego medalu – powiedział bp Regmunt.

Medal w imieniu chóru przyjął dyrygent Maciej Ogarek. – Jest to 60 lat śpiewania Panu na chwałę, a ludziom ku pokrzepieniu serc. Podziękowania należą się przede wszystkim Panu Bogu, który nas powołał do tej służby – stwierdził, a chwilę później „Cantemus Domino” zaśpiewał „Czego chcesz od nas, Panie”.

– Dla parafii taki jubileusz to wielka radość – mówi proboszcz ks. Mirosław Maciejewski. – Przeżywamy to 60-lecie również jako wyraz wdzięczności za obecność chóru wśród nas. Taki chór jest w parafii bardzo potrzebny. Przede wszystkim ubogaca liturgię. Zespół organizuje koncerty kolędowe, pasyjne, a przez to ewangelizuje społeczność naszej parafii i nie tylko. Sami chórzyści również pogłębiają swoją formację duchową poprzez obecność na Eucharystii i uroczystościach, którym towarzyszą. Jest to też niewątpliwie wizytówka parafii w całej diecezji, a nawet poza jej granicami.

Pozostałe koncerty jubileuszowe odbyły się 15 listopada w Paradyżu (chór z Verden) oraz w Lubsku (chór z Formigine) i 23 listopada w Zielonej Górze („Cantemus Domino” i soliści).

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 90-lecia OSP

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

straż pożarna

Joanna Ferens

Złoty Znak Związku OSP RP za wieloletnią służbę dla druha Franciszka Adamka

Złoty Znak Związku OSP RP za wieloletnią służbę dla druha Franciszka Adamka

„Strażacy są wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi” – wołał św. Jan Paweł II. W imię tych wartości druhowie strażacy, działający w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Dereźni, w przededniu wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków, 3 maja na stadionie przeżywali jubileusz 90-lecia istnienia jednostki

Jubileuszowe uroczystości były połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka, co podkreśliła w powitaniu dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak. – Na terenie naszej gminy działa 17 jednostek OSP, w tym 2 włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. To pokaźna liczba ponad 600 druhen i druhów. Choć często mało widoczni, służą na co dzień społeczeństwu. Można na nich liczyć o każdej porze dnia i nocy. Strażacki dorobek, tradycje, mundur, dyscyplina, wola niesienia bezinteresownej pomocy i poświęcenie w obliczu zagrożenia stanowią wartości będące źródłem uznania i szacunku społeczeństwa. Ochotniczy ruch strażacki chlubnie zaznaczył swoje istnienie na kartach historii narodu i państwa polskiego. Przykłady poświęcenia w niesieniu ratunku i pomocy są udziałem rzeszy strażaków ochotników, którzy swoją działalnością zyskują uznanie społeczne. Te wysoce pozytywne przykłady postaw strażaków ochotników, a także osób ich wspomagających znajdują uhonorowanie m.in. w przyznawanych im przez władze państwowe odznaczeniach – wskazała Celina Skromak.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję