Spotkanie opłatkowe w parafii Wniebowzięcia NMP wpisało się w kalendarz wydarzeń diecezjalnych z udziałem biskupa diecezjalnego. Na tegoroczne przybyli panowie z męskich wspólnot z całej diecezji, niektórzy z nich przyjechali z małżonkami. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia była możliwość zwiedzania zespołu poklasztornego kanoników regularnych. Głównym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego.
- Przybyliśmy z różnych miast, miasteczek, miejscowości, aby podkreślić tę jedność, ale także tę potrzebę formacji chrześcijańskiej, budowania relacji, w której tak ważna jest obecność i bliskość Chrystusa, Jego łaski, która otwiera nas na bliskość Ojca - mówił pasterz diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Homilię wygłosił ks. dr Mariusz Jagielski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W homilii odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus ucisza burzę. Wcześniej jednak wzywa uczniów, by przeprawili się "na drugą stronę", pozostawiając tłum. - Powołanie, czyli przeprawianie się na drugi brzeg - to najpierw nasi najbliżsi - nasze żony, dzieci - przepraw się do nich, to oni są najpierw tym brzegiem. Ale to mogą być także ci, wśród których pracujemy, których spotykamy. Nie jesteśmy powołani do bycia ich obserwatorami, bo powołanie to odkrycie obietnicy, czyli wierności Boga w naszym życiu, ale także odkrycie obietnicy wobec innych - kontynuował kaznodzieja. - Ilu z was ma rodziny, jest ojcami - bardzo wam dziękuję, że przyjmujecie swoje powołanie. Może być też jednak tak, że do kogoś tutaj Bóg mówi "zostaw tłum i przepraw się na drugi brzeg - wyrusz". A może kogoś z nas Bóg zaprasza do posługi w parafii, może kogoś w dzielach Caritas, może jako lektora, akolity, a może diakona stałego. Ale każde powołanie oznacza fundamentalne poruszenie serca - "chcę służyć"; potrzeba rozpoznać swój dar, że chcę służyć. To znaczy odkrywam kogoś jako tego, komu Pan Bóg złożył w Jezusie Chrystusie obietnicę - wskazywał rektor seminarium. - Powołanie to to, co rodzi się z wiary, ze słuchania Boga, z zaufania Mu - wskazywał kapłan.
Oficjalna część spotkania odbyła się w Żagańskim Pałacu Kultury. Tam panowie wzięli udział w II Kongresie Mężczyzn, a także mieli okazję wysłuchać wykładu ks. prof. Pawła Bortkiewicza zatytułowany "Polska woła o ludzi sumienia, ludzi sprzeciwu i solidarności".