„Konsekrowani pielgrzymami nadziei dla Kościoła i świata” pod takim hasłem 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Wzięli w nich w nich udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. - Dziś chcemy podziękować za to ofiarowanie, które dokonało się 2025 lat temu w świątyni jerozolimskiej, ale również za to ofiarowanie, które dokonało się rok, pięć, dziesięć, piętnaście, pięćdziesiąt, a nawet 71 lat temu - mówił biskup. - Za ofiarowanie, które dokonało się poprzez wejście na drogę życia konsekrowanego. Drogie siostry i drodzy bracia, którzy przynależycie poprzez pracę, poprzez modlitwę, poprzez służbę, do Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego pragnę wyrazić wdzięczność za waszą służbę, modlitwę i pracę - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wraz z osobami konsekrowanymi modlił się tego dnia bp senior Paweł Socha, który należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. - Ten dzień dla mnie jest szczególnie święty bo przypominam sobie, że przed 71 laty jako młody alumn składałem śluby w Krakowie na Stradomiu. I to była wielka łaska dla mnie przygotowując się bezpośrednio do święceń kapłańskich - podkreślił biskup.
Reklama
Osoby konsekrowane są świadkami nadziei dla współczesnego świata. - Są takimi znakami dlatego, że żadne środowiska laickie nie prowadzą tyle różnych środków opieki i troski o ludzi potrzebujących co siostry zakonne, czy kapłani życia konsekrowanego - zauważył biskup senior. - Choćby tylko w naszym kraju to kilka tysięcy takich ośrodków. Ta troska o ludzi potrzebujących jest daleko posunięta, a takich osób jest coraz więcej. Zwłaszcza obecnie na Ukrainie, czy w Afryce czy w innych zakątkach świata - dodał.
Mszę św. poprzedziła konferencja ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. Tadeusza Kuźmickiego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Natomiast spotkanie zakończyło się modlitwą różańcową i wspólnym posiłkiem. - Co roku spotykamy się, aby podziękować za dar powołania. W czasie Roku Jubileuszowego chcemy szczególnie zgłębić prawdę o tym, że każda osoba konsekrowana jest znakiem nadziei dla tych, którzy żyją w trudnych warunkach życia - podkreśla ks. Grzegorz Słapek, delegat biskupa diecezjalnego ds. życia konsekrowanego.
Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje 163 sióstr z 17 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 96 zakonników, kapłanów i braci, z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podejmuje również indywidualne życie konsekrowane jako wdowy bądź dziewice. - To taka chwila w której przypominamy sobie co to znaczy, że Bóg mnie wybrał - zauważa s. Marta Matuła ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii, która aktualnie posługuje przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. - Coroczne odnowienie ślubów zakonnych to bardzo ważny moment bo po raz kolejny uświadamiam sobie, że to Bóg daje łaskę, a ja po nią przychodzę - dodaje.