Reklama

OFICJALNE ZAPROSZENIE

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież w Polsce w 2016 r.

Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie zaprosiła papieża Franciszka do odwiedzenia naszego kraju w 2016 r. W liście przesłanym do Ojca Świętego biskupi raz jeszcze podziękowali za wybranie Krakowa na miejsce centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w roku 2016. Jednocześnie przypomnieli, że przypada wtedy także 1050. rocznica chrztu Polski, do której Kościół w naszym kraju pragnie się duchowo wcześniej przygotować. Biskupi zaproponowali też Ojcu Świętemu odwiedzenie w czasie planowanej podróży – oprócz Krakowa – także Poznania, Gniezna, gdzie biorą początek kościelne i państwowe korzenie Polski chrześcijańskiej, a także Częstochowy – stolicy duchowości maryjnej i Warszawy – stolicy kraju, gdzie skupia się życie publiczne.

KRÓTKO

Reklama

- Ojciec Święty uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Do beatyfikacji przyjaciela bł. Jana Pawła II potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożego.
- Watykan odrzucił kolejne odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego i potwierdził, że zasadne było usunięcie go z urzędu proboszcza w Jasienicy. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że ks. Lemański okazał „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. Zauważono także, że poglądy ks. Lemańskiego nie spełniają wymogów prawa kanonicznego i przynoszą poważną szkodę oraz wywołują zamieszanie we wspólnocie Kościoła.
- Opinia Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Mokotowa z 13 grudnia 2013 r., która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego użycia przez niemiecką gazetę „Rheinische Post” określenia „polskie obozy zagłady” i „polskie getta”, stoi w jawnej sprzeczności z faktami historycznymi – podkreślają w swoim oświadczeniu dyrektorzy muzeów i miejsc pamięci utworzonych na terenach byłych niemieckich obozów koncentracyjnych.
- W Polsce przebywał szef MSZ Siergiej Ławrow. Na pytanie strony polskiej o wrak Tu-154 odpowiedział, że do zakończenia śledztwa pozostanie on w Rosji.
- Budżet państwa pokryje straty ambasady Rosji wynikłe po zniszczeniach z 11 listopada 2013 r. Rosjanie wycenili je na 11 tys. dolarów.
- W resorcie zdrowia zamieszanie. Minister Bartosz Arłukowicz zwrócił się do premiera o zdymisjonowanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. Opozycja domaga się z kolei dymisji samego Arłukowicza.
- Ks. Herbert Hlubek, wieloletni duszpasterz akademicki w Zabrzu i Gliwicach, zmarł 20 grudnia 2013 r. Pogrzeb odbył się 23 grudnia
- Gliwicach w parafii Wszystkich Świętych. Ciało ks. Hlubka zostało złożone na cmentarzu w Borucinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bóg szuka człowieka

W swoich świątecznych wypowiedziach biskupi polscy zwracali uwagę, że od człowieka zależy, jakiej odpowiedzi udzieli Bogu przychodzącemu do niego w małej Dziecinie. Wyrażali niepokój związany z zagrożeniem rodziny. Było też w ich słowach wiele nadziei wypływającej z faktu zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w homilii podczas Mszy św. pasterskiej, sprawowanej w noc Bożego Narodzenia w katedrze gnieźnieńskiej, stwierdził: – W dzisiejszym świecie, o którym często mówimy czy myślimy, że zatracił swój sens, trzeba nam na nowo odkrywać filozofię betlejemskiej nocy.
W orędziu bożonarodzeniowym na antenie Telewizji Polskiej abp Józef Michalik powiedział, że Kościołowi i Ojczyźnie potrzeba ludzi świętych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i o godności drugiego człowieka. – Betlejem jest dowodem na to, że nie tylko człowiek szuka Pana Boga, ale i Bóg szuka człowieka, szuka go na sposób ludzki – zauważył abp Michalik. Zwrócił uwagę, że każdy z nas jako człowiek ochrzczony ma misję do spełnienia w Kościele, w rodzinie, w otoczeniu, w narodzie. Ważne jest, aby w swoje życie wziąć Boga.
Wyrażając radość z bliskiej już kanonizacji Papieża Polaka, kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski mówił w katedrze na Wawelu: – Jan Paweł II jest bliski dla milionów chrześcijan i niechrześcijan na całym świecie. Dzisiejszy Kościół żyje jego nauczaniem, jego świadectwem i jego świętością, która będzie miała swój wielki finał za cztery miesiące.
Abp Wacław Depo – metropolita częstochowski w kazaniu podczas Pasterki, sprawowanej w archikatedrze w Częstochowie, transmitowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia, podkreślił, że człowiek trzeciego tysiąclecia wiary „potrzebuje Jezusa, aby wyjść poza pychę rozumu i wolności oraz płytką, światową duchowość pozbawiającą nadziei na życie wieczne”. Odniósł się do ideologii, które uderzają w chrześcijańską tożsamość Europy. – Coraz częściej podważa się Dekalog, katolickie wychowanie, moralność rodzinną czy obecność Kościoła w życiu publicznym – mówił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Podkreślił, że ludzkość wpada w pułapkę mylnego rozumienia postępu i zamykania oczu na filozofie wypaczające naturę człowieka. – Jeśli człowiek odrzuci Boga, prędzej czy później wystąpi przeciwko sobie – przekonywał abp Depo. Wzywał za papieżem Franciszkiem, abyśmy nie dali się okraść z radości Ewangelii.

Ks. Wiesław Szlachetka biskupem pomocniczym

Ks.Wiesław Szlachetka został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Biskup nominat urodził się 21 listopada 1959 r. w Małej Komorzy k. Tucholi, w parafii pw. Świętej Trójcy w Raciążu. Seminarium Duchowne ukończył w Pelplinie, gdzie w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Magisterium, a następnie doktorat z biblistyki uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym samym czasie pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej. W 2000 r. został mianowany proboszczem w nowo powstałej parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika.
Jest wykładowcą egzegezy Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Oliwie i Kolegium Teologicznym w Gdyni. Prowadzi także wykłady z symboliki biblijnej w Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.
2013-12-30 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję