Reklama

Niedziela Lubelska

Umocnieni w wierze

W pierwszą sobotę i niedzielę grudnia 2013 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach odbyła się wizytacja kanoniczna. Abp Stanisław Budzik odwiedził kaplicę w Kozicach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Klimusinie, dom zakonny Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa oraz kościół parafialny w Piaskach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacja biskupia jest zawsze okazją do modlitewnego spotkania pasterza z prezbiterami i wiernymi. Mieszkańcy Kozic, przygotowując się do tego spotkania, zadbali nie tylko o wystrój świątyni, ale również otoczenia. Postawili krzyż, zakupili dzwon oraz położyli kostkę brukową przy kaplicy. Te przedsięwzięcia były możliwe dzięki ofiarności ludzi dobrej woli (np. Stanisław Siczek sfinansował krzyż) oraz dotacji władz gminnych. Witając Księdza Arcybiskupa w progach kaplicy, parafianie prosili o poświęcenie krzyża i dzwonnicy. Obiecywali zapamiętać Słowo Boże i jego pasterskie wyjaśnienie, aby w sposób godny żyć i wypełniać chrześcijańskie powołanie. Abp Stanisław Budzik sprawował Mszę św. w kaplicy, podczas której wygłosił homilię. Następnie poświęcił krzyż i dzwonnicę, a na zakończenie spotkania rozdał pamiątkowe obrazki.

Spotkanie z Metropolitą

Reklama

W bogatym programie wizytacji uwzględniono również spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Klimusinie. Zakład powstał w budynku dawnej szkoły podstawowej, w którym niegdyś uczyły się dzieci. Teraz w pięknie wyposażonych salach, przystosowanych do potrzeb osób starszych, mieszkają pensjonariusze, którzy już od rana oczekiwali na przyjazd Gościa. Także kierownictwo zakładu oraz niektórzy mieszkańcy Klimusina przybyli na wspólną modlitwę. Zebrani wraz z Księdzem Arcybiskupem odmówili dziesiątek Różańca oraz zaśpiewali „Barkę”. Pasterz diecezji, zwracając się do chorych, zachęcał do wytrwałości, a później udzielił błogosławieństwa.
Na sobotni wieczór zaplanowano również wizytę w domu Sióstr Kapucynek. Siostry zaprosiły Metropolitę do kaplicy na modlitwę, a później opowiadały o swoich radościach, troskach i kłopotach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fundamentalne pytania

Reklama

Parafianie piaseccy mieli zaszczyt gościć Metropolitę w niedzielę podczas trzech kolejnych Mszy św.
– Cieszymy się bardzo, że Ksiądz Arcybiskup przybył, aby wraz z nami rozpocząć Adwent. Mamy nadzieję, że słowo Pasterza umocni nas – mówił ks. Piotr Stańczak, proboszcz i dziekan piasecki.
Abp Stanisław Budzik, nawiązując w homilii do Adwentu, wyjaśnił, iż jest to czas nadziei i łaski; oczekiwania na przyjście Chrystusa Zbawiciela. – Ku Niemu kierowali swe wołania ludzie od wieków. Tęsknotę za Jezusem wyrażamy w pieśniach adwentowych. Naszym wołaniom towarzyszą prorocy oraz Maryja – mówił. Przywołując słowa: „Wołam, aby dzień przyjścia Pana nas nie zaskoczył”, Ksiądz Arcybiskup wyjaśnił: – Jezus kieruje ostrzeżenie, abyśmy naszego nawrócenia nie odkładali na ostatnią godzinę.
Odwołując się do Ewangelii, abp Budzik postawił pytania odnośnie wiary: dokąd zmierzamy, jaką drogą kroczymy, jaki jest cel tej drogi? – Liturgia wskazuje, że przez dobre uczynki przygotowujemy się na spotkanie z Chrystusem, który jest naszym światłem – podkreślał. Zgromadzonym na Eucharystii życzył, by światło wlało się w serca, a czas Adwentu stworzył kolejną szansę oczekiwania na tajemnicę Bożego Narodzenia, w której smutek zmienia się w radość, a zwątpienie w nadzieję. – Zachęceni słowem proroków, idziemy z radością na spotkanie z Panem; idziemy z darem naszych gorących serc i z naręczem dobrych uczynków – mówił.

Parafia tętniąca życiem

Podczas Sumy ks. kan. Piotr Stańczak złożył sprawozdanie z życia parafii. Poinformował, że parafia w Piaskach została erygowana w 1325 r. W okresie reformacji stanowiła silny ośrodek protestancki. Mieszkali tu arianie i kalwini, czego dowodem są ruiny zboru wybudowanego w latach 1783-85. Obecnie parafia liczy ok. 6000 wiernych, z czego ponad połowa mieszka w Piaskach, a pozostałą część stanowią mieszkańcy aż 25 wiosek. W niedzielnych Mszach św. regularnie uczestniczy ok. 30% wiernych. Dominuje religijność tradycyjna, wzbogacona przez nową ewangelizację podejmowaną przez wikariuszy: ks. Emila Mazura i ks. Andrzeja Gęba. Sprawując opiekę duchową nad wspólnotami, takimi jak: ministranci, lektorzy, KSM, grupa pielgrzymkowa, oaza, schola, pragną oni przyciągnąć do Boga jak najwięcej młodych oraz pomóc im w rozpoznaniu powołania i miejsca w Kościele.

Wiara jako bezcenny dar

Ksiądz Arcybiskup podczas Mszy św. oraz spotkań z wiernymi w sali parafialnej podkreślał, że całe życie jest oczekiwaniem na spotkanie z Chrystusem, w czym pomaga wiara. – Wiara to bezcenny dar, który otrzymaliśmy, by dzielić się z innymi – podkreślał.
W piaseckiej parafii jest wiele wspólnot, które starają się pogłębiać swą wiarę, zdobywając odpowiednią formację. Są to: Legion Maryi, koła różańcowe, Róża modlitwy za dzieci, Domowy Kościół, Rada Duszpasterska, chór parafialny. Przybywając na spotkanie z Metropolitą, członkowie tych wspólnot chcieli dać świadectwo, że sprawy Kościoła i parafii są im bliskie. Ksiądz Proboszcz, przedstawiając poszczególne wspólnoty, podkreślał, iż cieszy się, że istnieje duża grupa ludzi, która modli się i angażuje w życie parafii. – Na nich zawsze mogę liczyć – mówił z dumą.
Wizytacja stała się świętem dla wszystkich, którzy są zatroskani o Kościół Chrystusowy. Te odwiedziny umocniły wiarę parafian i uświadomiły im, iż wszyscy są odpowiedzialni za to, co dzieje się w Kościele.

2013-12-31 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi duchem, dojrzali wiarą

Niedziela lubelska 17/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

wizytacja

Marek Kuś

Bp Mieczysław Cisło, ks. Adam Wełna i katecheci podczas wizytacji kanonicznej

Bp Mieczysław Cisło, ks. Adam Wełna i katecheci
podczas wizytacji kanonicznej

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie została ustanowiona w 1995 r. Jak mówią o niej duszpasterze i wierni, choć jest młoda duchem i wiekiem, to dojrzała wiarą

Niewielki, ale piękny kościół, usytuowany w samym środku parafii, rzeczywiście stanowi centrum życia wspólnoty, tworzonej przez ponad 7 tys. wiernych. Od samego początku opiekę duszpasterską w maryjnej parafii na Czechowie sprawuje ks. Adam Wełna. Pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła związany jest ze wspólnotą od ponad 20 lat. Jak dobry pasterz doskonale zna swoje owce i troszczy się o nie; jest wymagającym ojcem i wypróbowanym przyjacielem. Na zaangażowanie swojego proboszcza w duchowe i materialne sprawy parafii świeccy odpowiadają serdeczną życzliwością i wspólnie z nim budują trwałą wspólnotę, opartą na fundamencie wiary i miłości.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję