Reklama

Niedziela Świdnicka

Podsumowanie roku 2013

Niedziela świdnicka 3/2014, str. 3

[ TEMATY ]

podsumowanie

Ks. Sławomir Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwyczajem sylwestrowym na Mszy 31 grudnia bp Ignacy Dec podsumował wydarzenia mijającego roku. Do zgromadzonych w katedrze wiernych mówił: – Spoglądamy na rok, który minął, na wydarzenia, jakie w tym roku miały miejsce, które w jakimś stopniu nas dotyczą i obchodzą.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu Kościoła była abdykacja papieża Benedykta XVI i wybór kard. Bergoglio na nowego biskupa Rzymu. To był historyczny dzień, 11 lutego, kiedy na Watykanie zebrali się wokół Papieża kardynałowie i usłyszeli komunikat w języku Kościoła o rezygnacji Jego Świątobliwości z urzędu św. Piotra. Było to wielkie zaskoczenie, bo poprzedni papieże pełnili urząd aż do śmierci. Papież oznajmił, że podjął tę decyzję nie naciskany przez nikogo. Po długiej modlitwie zdobył pewność, że z powodu wieku i coraz mniejszych sił fizycznych powinien odejść.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, nastąpiła inauguracja pontyfikatu nowego Papieża, który, jak wiemy, przyjął imię Franciszek. Od dnia wyboru gromadzi on wielkie tłumy na Placu św. Piotra przy okazji modlitwy „Anioł Pański” czy na środowych audiencjach. Wśród najważniejszych wydarzeń posługi Piotrowej Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na ogłoszoną 5 lipca encyklikę „Lumen fidei”. Jest to dokument ważny i godny dobrego przestudiowania. Warto wspomnieć pierwszą podróż Papieża na Światowe Dni Młodzieży do Brazylii. Posłał młodzież, którą tam spotkał, na wszystkie kontynenty świata z zadaniem świadczenia o Chrystusie. Prosił ich, żeby swoją więź z Panem przeżywali w sposób radosny. Przypomnijmy, że hasłem tych dni spotkania z młodzieżą były słowa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). 24 listopada na zakończenie Roku Wiary Papież ogłosił swoją pierwszą adhortację „Evangelii gaudium”. Jest to pokłosie synodu biskupów, który się odbył przed dwoma laty. Wielu widzi w adhortacji dokument programowy pontyfikatu argentyńskiego biskupa Rzymu. Streszczając tę adhortację jednym zdaniem, można powiedzieć – Wszyscy mamy być misjonarzami. Żeby to było możliwe jest nam potrzebna postawa radości, która bierze się z wiary, że jest z nami Jezus i nas nie zawiedzie.

W drugiej części bp Ignacy Dec wspomniał najważniejsze wydarzenia z Kościoła w Polsce: – Jeśli idzie o Polskę, to Stolica Apostolska wyznaczyła kilku nowych biskupów w tym roku. Drugą istotną sprawą dla Kościoła w naszym kraju to wyznaczenie konkretnej daty kanonizacji bł. Jana Pawła II i od nowego roku będziemy się intensywnie do tego wydarzenia przygotowywać.

Następnym punktem biskupiego słowa były wydarzenia diecezjalne. Ciesząc się z braku dramatycznych wydarzeń w roku mijającym, Ksiądz Biskup przypomniał, że rozpoczęliśmy dziesiąty rok istnienia naszej diecezji i w niedługim czasie rozpoczniemy dziękczynienie za to, co w tym dziesięcioleciu się wydarzyło. Zapowiedział wizytę nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore. W roku 2013 Kościół w Świdnicy wzmocnił się 6 nowymi kapłanami, a 12 akolitów przyjęło święcenia diakonatu. Sakrament bierzmowania z rąk biskupa Ignacego przyjęło 2343 młodych ludzi. Przewodniczył także 18 pogrzebom, odbył 12 pielgrzymek na Jasną Górę, został włączony do Konfraterni św. Pawła i wygłosił 234 kazania.

Podsumowując, Ksiądz Biskup wspomniał także o swojej pracy naukowej i dydaktycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie wypromował jednego doktora i trzech magistrów oraz napisał kilkadziesiąt publikacji o charakterze duszpasterskim.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi”. Za nami 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

4 dni, około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, ponad 800 autorów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych, 900 spotkań, prezentacji, warsztatów, 30 tysięcy widzów TV Targowej – tak w skrócie można podsumować 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Jednak to, co czyni wydarzenie naprawdę wyjątkowym, to nie tylko imponujące liczby, ale przede wszystkim pasja i zaangażowanie ludzi, którzy współtworzą literackie święto – wydawców, autorów, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy i oczywiście… czytelników!

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza był cytat pochodzący z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Wybierając tegoroczne hasło, organizatorzy wysłali jasny sygnał, iż wbrew otaczającej rzeczywistości, powszechnemu szufladkowaniu i stereotypom – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem, w którym miłośnicy literatury – bez względu na wiek, pochodzenie czy światopogląd – mogą swobodnie spotykać się i dzielić swoją pasją. Czterodniowe wydarzenie stanowiło przestrzeń do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformę wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń. Tutaj każdy mógł być sobą i sięgać po interesujące go gatunki literackie. I choć dziś coraz trudniej jednoznacznie określić czym jest autentyczność, to z całą pewnością Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® pokazały, jak bardzo jest ona poszukiwana. – Na targi przyszłam z dużym wyprzedzeniem czasowym i zobaczyłam, że większość z tych osób, które mogłam zaobserwować, sprawia wrażenie, że są tu, bo chcą tu być. W rzeczywistości często jesteśmy w sytuacjach, w których jesteśmy – bo powinność, bo wypada, bo obowiązek szkolny, zawodowy. Tymczasem mam poczucie, że wczoraj patrzyłam na ludzi, którzy po prostu przyjęli zaproszenie na targi, że stoi za tym wybór, a praktykowanie wyboru w rzeczywistości bardzo opresyjnej jest nieprzecenione. Tutaj można być, bo się chce. Ci, którzy przyjmują to zaproszenie, przyjmują zaproszenie do świata kultury – zauważyła Agnieszka Foryś, prowadząca na targach autorskie warsztaty literackie.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję