Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Modlitwa za papieża Franciszka

W Święto Katedry Świętego Piotra w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi w Chełmie odbyły się uroczystości odpustowe.

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczornej Eucharystii z udziałem kanoników Kapituły Chełmskiej przewodniczył bp Józef Wróbel. Do grona kanoników gremialnych zostali włączeni ks. kan. Mirosław Bończoszek i ks. kan. Dariusz Tkaczyk. Medalem Lumen Mundi został odznaczony Adam Wójcik, który przez 45 lat był organistą w chełmskiej bazylice.

Wspólnoty na czuwaniu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, główne uroczystości odpustowe zawsze odbywają się we wrześniu. Jednak od czasu gdy świątynię na Górze Chełmskiej podniesiono do godności bazyliki mniejszej, drugi odpust jest obchodzony zimą. 22 lutego. Od tego czasu wierni wspominają też nawiedzenie Chełma przez figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wydarzenie miało miejsce ponad 30 lat temu. Podczas tegorocznych uroczystości, wszyscy zgromadzili się na modlitwie w intencji zdrowia Ojca Świętego Franciszka. Oprócz porannych Mszy świętych, czas modlitwy wypełniła także adoracja Najświętszego Sakramentu. Aż do wieczora, na rozmowę z Panem Jezusem i Jego Matką, przychodzili przedstawiciele wspólnot działających przy Parafii Mariackiej. Swoje troski, radości, problemy oraz trudności na drodze w dążeniu do świętości, przedstawiali członkowie Legionu Maryi, Rodzin Żywego Różańca, Oazy Rodzin, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciele Oblubieńca a także Odnowy w Duchu Świętym oraz dorośli lektorzy. Adorując Najświętszy Sakrament, powierzali Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej cały Kościół, Ojca Świętego Franciszka, wszystkich księży a także wspólnoty parafialne i swoje rodziny z ich problemami, troskami a także radościami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, główną część uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figury Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Św. Apostołów aż do bazyliki NNMP, poprowadził ją proboszcz ks. kan. Jacek Lewicki. Podczas całej trasy procesyjnej, wierni odmawiali różaniec, śpiewali religijne pieśni, rozświetlając jednocześnie płomieniami świec drogę Matce Bożej. Figura Fatimskiej Pani, niesiona na ramionach przez mężczyzn z Bractwa Krzyża Świętego przy parafii Rozesłania Św. Apostołów, weszła do świątyni . Tam rozpoczęła się wieczorna Msza św. odpustowa, której przewodniczył ks. bp Józef Wróbel.

Słowo powitania do uczestników uroczystości wygłosił proboszcz parafii NNMP w Chełmie ks. kan. Andrzej Sternik. – Gromadzi nas dzisiaj wdzięczność Panu Bogu za dar Jubileuszu 2025 lat chrześcijaństwa. Świętuje cały Kościół, ale w tym świętowaniu trzeba pamiętać, że chrześcijaństwo jest dzisiaj prześladowane. Jednak ten Jubileusz wymaga też od nas dawania pięknego świadectwa w wierze. Gromadzi nas dzisiaj wdzięczność za przeżywanie po raz 36 odpustu w dniu święta Katedry Św. Piotra. Przezywamy wdzięczność z obecności wśród nas Pasterza ks. bpa Józefa Wróbla, który będzie nas nauczał w imieniu Chrystusa - mówił ks. Sternik. 

Instalacja nowych kanoników gremialnych

Reklama

Ważnym punktem tej części odpustu była instalacja nowych księży kanoników gremialnych Kapituły Chełmskiej. Urzędujący Dziekan Chełmskiej Kapituły Kolegiackiej, ks. kan. Andrzej Sternik poinformował zebranych, że ks. abp Stanisław Budzik mianował dwóch kapłanów: ks. kan. Mirosława Bończoszka i ks. kan. Dariusza Tkaczyka, kanonikami gremialnymi, odczytał tez stosowne nominacje. Aktu instalacji nowych kanoników gremialnych dokonał ks. bp Józef Wróbel. – Otrzymają oni oznaki godności kanoniczej. Nie chodzi oto, aby dodać im znaczenia, ale przede wszystkim jako wyraz ich własnej świadomości, odpowiedzialności za naszą diecezję i nasz Kościół. W uroczystość Katedry św.. Piotra to tez znak, że czują współodpowiedzialność z papieżem za Kościół powszechny przez swoja modlitwę, posługę i szczególna misję w Kościele Jezusa Chrystusa. W związku z tym chcemy teraz modlić się za nich w intencji, aby ta godność była dla nich zaproszeniem do pełnienia tej zaszczytnej misji ale jakże odpowiedzialnej – mówił Pasterz. W trakcie ceremonii instalacji, nowi kanonicy gremialni otrzymali też dystynktorium czyli krzyż kanonicki będący symbolem jedności z Kapitułą Kolegiacką oraz pierścień.

Do Kapituły Chełmskiej należy obecnie ponad stu kapłanów. Jest wśród nich 12 kanoników gremialnych i ponad dziewięćdziesięciu kanoników honorowych. Jej pierwszym Dziekanem był ks. inf. Kazimierz Bownik, drugim zaś ks. prał. Tadeusz Kądziołka.

Prymat św. Piotra

W homilii odpustowej ks. bp Józef Wróbel mówił o roli św. Piotra w tworzącym się Chrystusowym Kościele i jego posłudze. – Pan Jezus wyróżnia św. Piotra. Nadaje mu szczególny tytuł i miejsce pośród Apostołów i swoim Kościele, ten tytuł który nazywamy prymatem. Bo to wydarzenie, a zwłaszcza tytuł Piotra, jest tak dalekosiężny - mówił. Wspomniał o trosce Jezusa Chrystusa o trwałość Jego Kościoła. –Wyrażała się ona troska o św. Piotra Apostoła- dodał.

Reklama

Przypomniał, ze tytuł prymatu ten nie obejmuje tylko św. Piotra, lecz wszystkich jego następców w osobach biskupów Rzymu. Bp Wróbel nawiązał też do prześladowania Kościoła w dziejach świata. Podał przykłady z czasów rewolucji francuskiej i póżniej Napoleona, gdy prześladując w okrutny sposób Kościół, próbowano go zniszczyć. Przypomniał pontyfikat ówczesnego papieża Piusa VI. – Oto Napoleon otrzymuje polecenie od Dyrektoriatu czyli rewolucyjnego rządu francuskiego, zniszczenia papiestwa. Wysyła swoje wojska, które zajmują Rzym, aresztują papieża i wywożą go z Wiecznego miasta. Zostaje też zniszczona cała Kuria Rzymska. Dyrektoriat ogłosił wówczas, że nastąpił koniec Kościoła. Nie ma Kurii Rzymskiej, nie ma już papieża. Piusa VI wywieźli wówczas i osadzili więzieniu w Walencji. W tej trudnej dla Kościoła sytuacji papież nie stracił wiary, ale dwa dni przed swoja śmiercią, ubrał się w szaty pontyfikalne, wziął do ręki Pismo święte i położył na nie swoja dłoń i złożył na nie swoje wyznanie wiary. Ty jesteś moją opoka i moce piekielne mojego Kościoła nie zwyciężą. I nie zwyciężyły. W swojej wierze wówczas papież Pius VI zdążył wskazać zebranym kardynałom gdzie maja się spotkać i jak mają wybrać jego następcę. Jest to wielkie świadectwo wiary następcy św. Piotra, która budowała i wciąż buduje naszą wiarę- podsumował ks. bp Józef Wróbel.

Na zakończenie odpustowej Liturgii miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Była nim wdzięczność Bogu za 45 lecie muzycznej posługi w parafii NNMP w Chełmie jako organisty pana Adama Wójcika, który w ubiegłym roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Jako szczególny wyraz podziękowania za tak owocną i ofiarną pracę organisty, z rąk ks. bpa Józefa Wróbla pan Adam Wójcik otrzymał specjalny dokument z błogosławieństwem od Ojca Świętego Franciszka. Został tez przez ks. bpa Wróbla udekorowany medalem „Lumen Mundi” archidiecezjalnym odznaczeniem przyznanym mu za szczególne zasługi przez Metropolitę Lubelskiego ks. Abpa Stanisława Budzika. Ten niezwykle bogaty w duchowe przeżycia wieczór odpustu papieskiego na Górze Chełmskiej, zakończył różaniec fatimski.

Fotorelacja na  https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212&locale=pl_PL


2025-03-02 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Z wami chrześcijanin, dla was biskup” – co znaczy pierwsze orędzie Leona XIV?

2025-05-12 08:52

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W pierwszym orędziu po wyborze na Stolicę Piotrową papież Leon XIV przywołał słowa św. Augustyna: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, podkreślając zarazem, że jego posługa wyrasta z chrztu, wspólnoty z wiernymi i hierarchicznego kapłaństwa. To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.

W pierwszym swoim orędziu, wygłoszonym zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, papież Leon XIV, augustianin, przytoczył między innymi słowa swojego ojca – św. Augustyna (+ 430 r.), które Biskup Hippony skierował do swoich diecezjan z okazji rocznicy święceń: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem” (Mowa 340, 1, PL 38, 1483).
CZYTAJ DALEJ

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

2025-05-10 15:54

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Herb Leona XIV to tarcza podzielona ukośnie na dwie części. W górnej części znajduje się błękitne tło, na którym widnieje biała lilia – symbol czystości oraz Maryi. Dolna część ma jasne tło i przedstawia obraz nawiązujący do Zakonu św. Augustyna: zamkniętą księgę, na której spoczywa serce przeszyte strzałą. Ten symbol odnosi się do doświadczenia nawrócenia św. Augustyna, które sam wyjaśnił słowami: „Vulnerasti cor meum verbo tuo” – „Przeszyłeś moje serce swoim słowem”.
CZYTAJ DALEJ

Caritas na pomoc w Jemenie przekaże w tym roku ok.1 mln dolarów

2025-05-12 10:03

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Jemen

1 mln dolarów

PAP/EPA

Dziecko bawiące się na tle graffiti w Jemenie

Dziecko bawiące się na tle graffiti w Jemenie

Caritas Polska rozszerza wsparcie dla ludności Jemenu na prowincję Hadramaut. Opieką medyczną objętych zostanie kolejnych 120 tysięcy pacjentów. Łączna kwota, którą organizacja przeznaczy w br. na pomoc Jemenowi to blisko milion dolarów.

W przekazanym PAP komunikacie, Caritas Polska zwrócił uwagę na coraz trudniejszą sytuację ludności Jemenu, zwłaszcza kobiet i dzieci. Spowodowane jest to eskalacją napięć w północnej i środkowo-zachodniej części kraju oraz pogłębiającym się kryzysem gospodarczym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję