W plebanii parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej) w Starym Wielisławiu odbyło się otwarte spotkanie pod hasłem „Oni byli tu pierwsi”.
Jesteśmy grupą młodych ludzi z Kudowy-Zdroju i Polanicy Zdroju, która powstała przy tworzeniu projektu „Skąd? Dokąd?” mówią organizatorzy spotkania. Po przeprowadzeniu badań wśród naszych rówieśników i ludzi pracujących z młodzieżą zainteresowaliśmy się problemami poszukiwania własnych korzeni, niskiego zainteresowania sprawami regionu, a jednocześnie dużą potrzebą zdobywania ciekawych informacji o naszej małej ojczyźnie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwotną osią projektu miało być wydanie wspomnień ludzi, którzy byli osiedlani na ziemi kłodzkiej od 1945 r. Młodzi ludzie uznali jednak, że stworzenie wortalu internetowego o tej tematyce będzie większym wyzwaniem i da lepsze efekty na przyszłość, a jednocześnie pozwoli na szersze działania i kontynuacje w przyszłości.
Reklama
Chcieliśmy aby nasz projekt był potrzebny, nowy, podnosił sprawy bliskie i ważne dla społeczności lokalnej, dawał nam szansę na rozwijanie umiejętności i wiedzy. Z pomocą w realizacji zamierzeń przyszło nam Stowarzyszenie Fundus Glacensis z Kudowy-Zdroju mówią uczniowie. To właśnie za pośrednictwem tej organizacji mogliśmy aplikować do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Programu „Równać Szanse”. Nasz pomysł oraz wypracowany przez nas plan działań na okres 15 miesięcy zyskał akceptację i dofinasowanie, więc w sierpniu 2013 r. mogliśmy rozpocząć wspólną przygodę. Prowadzone przez pierwsze 6 miesięcy projektu działania (spotkania tematyczne, wyjazdy integracyjne i sesje warsztatowe z udziałem ekspertów) pozwoliły nam od stycznia 2014 r. uruchomić wortal o nazwie naszehistorie.pl.
Tytułowe „Skąd?” to odnajdowanie śladów przeszłości, poszukiwanie własnych korzeni i swojej lokalnej tożsamości, zaś „Dokąd?” to nasza próba odnalezienia się w przyszłości rozwijania siebie i swojego otoczenia.
W ramach projektu organizowane są również spotkania z mieszkańcami miejscowości pod hasłem „Oni byli tu pierwsi”. W starym Wielisławiu spotkali się najstarsi mieszkańcy tych okolic oraz młodzi ludzie zaciekawieni historią regionu. Nie zabrakło wspomnień tych, którzy przybili tam jako pierwsi, historii o tym, jak wyglądało życie regionu w pierwszych latach po II wojnie, fotografii z dawnych lat, a także opowieści o losach przodków dzisiejszych mieszkańców Starego Wielisławia.