Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 IV 2014 – Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w diecezjach

„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3)

W orędziu na następny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, który odbędzie się w Krakowie w 2016 r., Ojciec Święty Franciszek pisze: „Aby nadać rytm naszej drodze, chciałbym wraz z wami w ciągu najbliższych trzech lat zastanowić się nad ewangelicznymi Błogosławieństwami, które czytamy w Ewangelii św. Mateusza (5, 1-12). W tym roku rozpoczniemy, rozważając pierwsze: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie» (Mt 5,3); na rok 2015 proponuję: «Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą» (Mt 5, 8); i wreszcie w roku 2016 tematem będzie: «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią» (Mt 5,7)”.

Ojciec Święty zwraca uwagę na rewolucyjną siłę błogosławieństw. „Zawsze wielką korzyścią jest czytanie i rozważanie błogosławieństw! Jezus głosił je w swoim pierwszym wielkim kazaniu, na brzegu Jeziora Galilejskiego. Był tam wielki tłum, a On wyszedł na wzgórze, aby nauczyć swoich uczniów, dlatego jest ono nazywane «Kazaniem na Górze». (...)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Błogosławieństwa Jezusa niosą rewolucyjną nowość, wzór szczęścia będącego przeciwieństwem tego, co jest zwykle przekazywane przez media, przez dominującą myśl. Dla mentalności światowej zgorszeniem jest to, że Bóg przyszedł, aby być jednym z nas, że umarł na krzyżu! W logice tego świata ci, których Jezus nazywa błogosławionymi, są uważani za «przegranych», za słabych. Gloryfikuje się natomiast sukces za wszelką cenę, dobrobyt, arogancję władzy, autoafirmację kosztem innych” – czytamy w papieskim orędziu.

Targi Wydawców Katolickich

Spotkania z autorami, rodzinne czytanie książek

Ponad 160 wystawców na przeszło 130 stoiskach prezentowało swoją ofertę w ramach XX Targów Wydawców Katolickich, które odbywały się w dniach 3-6 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Hasłem przewodnim jubileuszowych targów były słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. Wszystkie wydarzenia koncentrowały się przede wszystkim na kanonizacji bł. Jana Pawła II. Ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które co roku jest organizatorem targów, powiedział na konferencji prasowej: – Poprzez spotkania autorskie, debaty i filmy chcemy postać Jana Pawła II przypomnieć, zagłębić się w nią. Kanonizacja Jana Pawła II to nie tylko niedziela 27 kwietnia. Ta kanonizacja przede wszystkim powinna odbić się w nas.

W trakcie targów odbyło się kilkadziesiąt spotkań z autorami. W Arkadach Kubickiego można było spotkać m.in.: o. Jacka Salija OP, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Małgorzatę i Tomasza Terlikowskich, ks. prof. Pawła Bortkiewicza, Grzegorza Polaka, ks. Dariusza Oko, Tomasza Sakiewicza. Gościem honorowym było Wydawnictwo Watykańskie – Libreria Editrice Vaticana. Obok nauczania Papieża Polaka zaproponowało ono czytelnikom publikacje Benedykta XVI i papieża Franciszka. Odbyło się także kilka paneli dyskusyjnych. W ramach targów zaplanowano również rodzinne czytanie książek.

Reklama

Jak co roku, podczas targów wręczono Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. W tegorocznej edycji Nagrody FENIKS do 10 konkursowych kategorii nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn. Więcej o targach na stronie: www.swk.pl.

Wiekowe dzieło ks. Alberione

100 lat Rodziny św. Pawła

Dnia 4 kwietnia br. minęła 130. rocznica urodzin bł. ks. Jakuba Alberione, apostoła mass mediów, założyciela 10 instytutów zakonnych i świeckich. W ramach obchodów 100-lecia założenia Rodziny św. Pawła w Warszawie odbyło się sympozjum pt. „Głosić Jezusa Mistrza – Drogę, Prawdę i Życie współczesnemu światu”.

Rodzina św. Pawła istnieje w Polsce od 1934 r. Działalność ewangelizacyjną realizuje głównie poprzez działalność wydawniczą paulistów (Edycja św. Pawła) i paulistek (Wydawnictwo Paulistki), apostolstwo liturgiczne Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, apostolstwo powołaniowe Sióstr Apostolinek oraz świadectwo życia członków instytutów świeckich.

– W Polsce Rodzina św. Pawła zrzesza 135 osób, właściwie wszyscy się znamy – przyznał ks. Mariusz Krawiec, paulista. – Ten rok jest dla nas szczególny, bo mija sto lat, od kiedy bł. ks. Alberione (1914 r.) we włoskim mieście Alba założył szkołę drukarską, która dała początek najpierw męskiemu zgromadzeniu – Towarzystwu św. Pawła, a kilka lat później – zgromadzeniom żeńskim.

Cudzysłów

Spójrzmy na Polskę autentyczną, taką, jaką ona jest. A przekonamy się, że w rzeczywistości jest pełna nadziei, najwyższej ufności i pomimo wszystko – Polska jest zwycięska.

Trwoga i lęk mogą nas zmaltretować. Wielkim osiągnięciem życiowym jest uwolnienie się od takich stanów przez całkowite zawierzenie i zaufanie Bogu. Nie jest to przejaw lenistwa i bezwoli, ale hartu ducha.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Ojciec Święty powołał kard. Kazimierza Nycza na członka Papieskiej Rady ds. Kultury.

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, zapowiedział złożenie odwołania od decyzji Prokuratury Rejonowej w Kozienicach, która umorzyła śledztwo w sprawie zdejmowania krzyży w komendzie miejskiej w Radomiu na polecenie komendanta Karola Szwalbego.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ustroju sądów, która przywróciła część sądów zlikwidowanych w reformie Jarosława Gowina.

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone o pół roku. Biegli odmawiają bowiem wydania opinii sądowych z powodu braku dostępu do oryginalnych dowodów katastrofy, czyli wraku samolotu i czarnych skrzynek.

Na Ukrainę wysłano 25 tys. paczek w ramach wspólnej akcji Caritas Polska i Poczty Polskiej „Rodzina rodzinie”.

W Polsce wzrasta liczba samobójstw. W 2013 r. życie odebrało sobie 6097 osób. To aż o 1910 osób więcej niż w 2012 r. Samobójstwa najczęściej popełniali bezrobotni mężczyźni z małych miast i wsi.

Dług publiczny Polski na koniec 2013 r. wynosił 880 mld zł. W ciągu 2013 r. nasze zadłużenie wzrosło o blisko 40 mld zł.

Rada Miasta Krakowa uchwaliła, że w dzień wyborów europejskich – 25 maja br. odbędzie się w gminie referendum, w którym mieszkańcy zdecydują, czy chcą mieć w Krakowie zimową olimpiadę w 2022 r.

Pełnomocnicy Moniki Olejnik złożą w sądzie pozew przeciwko redaktorowi naczelnemu oraz wydawcy tygodnika „wSieci”. Dziennikarkę oburzyła okładka, na której znalazła się obok gen. Jaruzelskiego. Wcześniej chciała, aby sąd zakazał tygodnikowi pisania o jej biografii.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-04-08 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł biskup Piotr Turzyński

2025-04-14 19:30

[ TEMATY ]

bp Piotr Turzyński

bp Turzyński

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

Nie żyje bp Piotr Turzyński - biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 61 lat. W marcu br. obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W kapłaństwie przeżył 37 lat.

O śmierci biskupa Piotr poinformował bp Marek Solarczyk:
CZYTAJ DALEJ

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko Zaprowadzenie chrześcijaństwa

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając Polskę w krąg cywilizacji chrześcijańskiej. Niespełna sześć dekad później jego syn, Bolesław Chrobry, koronował się na króla, kładąc podwaliny pod niezależną monarchię. Te dwa wydarzenia stworzyły fundament polskiej tożsamości – religijnej, społecznej i politycznej. Dla swojej córki Bolesław Chrobry założył pierwszy żeński zakon – benedyktynki.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję