Reklama

Niedziela Rzeszowska

Droga, droga... do Krakowa 2016

Rzym 1984 r. i plac św. Piotra w Watykanie. Wtedy to podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób, a Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: „Ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. w Watykanie na zakończenie Mszy św. grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” swoim rówieśnikom z Polski.

Ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski – w tym przedstawiciele diecezji rzeszowskiej – przejmując krzyż rozpoczęli, jak przypomniał papież Franciszek, „proces przygotowania do kolejnego spotkania światowego, które odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie pod hasłem «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią»” (na zdjęciu powyżej). Franciszek wezwał do modlitwy: „Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, Salus Populi Romani był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa”. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezję poznańską, potem diecezję kaliską i włocławską. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 czerwca do 13 grudnia br. krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia br. i peregrynować będą po kolejnych diecezjach. Znaki obecne będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie w czerwcu 2015 r., jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 r. W diecezji rzeszowskiej krzyż będzie dwukrotnie – oprócz przewidzianego terminu (1-11 czerwca 2015 r.) zostanie wypożyczony na dzień 19 czerwca br. na „Festiwal Wiary” i koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą tarnowska oraz greckokatolicka diecezja przemysko-warszawska.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową w poszczególnych diecezjach, natomiast co dwa-trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym. Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni diecezjalne, jest to czas poświęcony poznawaniu lokalnej kultury i religijności, zaznajomieniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara.

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji rzeszowskiej miał miejsce tradycyjnie w katedrze i rozpoczął się konkursem palm przyniesionych przez młodych. W tym roku zgłoszono ich 18, a każda została zmierzona i opisana. Pierwsze miejsce zajęli młodzi z Medyni Głogowskiej (26,5 m), drugie miejsce młodzież z Borku Wielkiego (14,5 m), trzecie miejsce – parafia Rzeszów-Przybyszówka (12,4 m). Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który mówił do zgromadzonej młodzieży: „(…) w naszym wchodzeniu na szczyty wybierzmy drogę, którą proponuje Jezus. Nie jest to łatwa droga, ale drogowskazem niech będzie Ten, który sam jest Drogą. Od tego, którą drogę wybierzemy: łatwą, czy trudną, zależy nasza wieczność...”. Święto młodych jak zawsze pełne było entuzjazmu, radości, a także poważnych przemyśleń. Zaczęli oni już przygotowania do wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Spotkania takie jak w Rzeszowie odbyły się w Jaśle w kościele Ojców Franciszkanów i w Gorlicach w kościele św. Andrzeja Boboli.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A może wrócić do Panamy?

Niedziela wrocławska 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Panama

ŚDM w Panamie

Panamczycy

Panamczycy wykazali się wielką gościnnością

Panamczycy wykazali się wielką gościnnością

Dwa lata temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Obecni tam byli młodzi z tereny naszej archidiecezji. Zaglądamy do Ameryki Środkowej, aby zobaczyć, jak wygląda życie Panamczyków po ŚDM.

Przygotowania do panamskiej podróży trwały kilka lat. To pozwoliło nie tylko zebrać potrzebne fundusze, aby udać się na drugi koniec świata, ale przede wszystkim wzmocnić się duchowo. Spotkanie z nową kulturą, zobaczenie przeżywania wiary katolickiej w nowej perspektywie, pokazuje piękno Kościoła w świecie. Gdy Polacy przybyli na ziemię panamską, zaskoczeniem była gościnność miejscowych katolików. Jedną ze wspólnot, która przyjmowały pielgrzymów z Wrocławia, była parafia św. Piotra Apostoła w Los Posoz (diecezja Chitre). Jak wspomina proboszcz ks. Carlos Eliecer Rivera Moreno: – To były dni pełne Boga, gdzie bariera językowa nie była przeszkodą w komunikacji i przeżywaniu tego wielkiego doświadczenia. Zapisało się ono w sercach i w pamięci każdego Panamczyka, który uczestniczył w tym wielkim spotkaniu między braćmi. Radość, którą się czuło w czasie tych dni w diecezjach z obecnością pielgrzymów, dotknęła serca każdej osoby z naszej wspólnoty, poruszała nas także do współpracy w każdej aktywności, którą organizowaliśmy. Szczególnie zapamiętane zostały śpiewy, tańce i prostota, z jaką dzieliliśmy życie i wiarę.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję