Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święcenia diakonatu 2014

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 10 maja 2014 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz udzielił święceń diakonatu 10 alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po 5 latach formacji i studiów filozoficzno-teologicznych, po zbadaniu opinii wiernych i osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie Kościół uznał tych naszych braci za godnych przyjęcia święceń. Bezpośrednim przygotowaniem do diakonatu były rekolekcje, które w domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu poprowadził ojciec duchowny AWSD ks. kan. Janusz Szczepaniak. W piątek przed święceniami, podczas Nieszporów odprawianych w seminarium, kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary oraz zobowiązali się do posłuszeństwa, przestrzegania celibatu i modlitewnej troski o Kościół, która ma się wyrażać w codziennej modlitwie brewiarzowej. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać.

Reklama

Sobotnie święcenia wypełniły po brzegi archikatedrę szczecińską. Rodzice, najbliższa rodzina, wielu kapłanów, przyjaciele i znajomi, parafianie z rodzinnych miejscowości i wspólnota seminaryjna otoczyli modlitwą tych dziesięciu braci, którzy przez święcenia oddali się na wyłączność Panu Bogu i Kościołowi. W homilii bp Marian Błażej Kruszyłowicz wzywał kandydatów, aby nie ustawali w poznawaniu, przybliżaniu się i umiłowaniu Pana Jezusa. „Dzisiejsze święcenia to wielka radość dla Kościoła szczecińsko-kamieńskiego” – powiedział Ksiądz Biskup. Po Mszy św. diakoni otrzymali dokumenty, świadczące o przyjętych święceniach. Przedłużeniem uroczystości w katedrze był wspólny posiłek w seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowo wyświęceni diakoni:

dk. Tomasz Brzuzy z parafii św. Anny w Różanie, diecezja łomżyńska;

dk. Adrian Czarnecki z parafii Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie;

dk. Krystian Dylewski z parafii Narodzenia NMP w Choszcznie;

dk. Piotr Haluch z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Norbert Krawczyk z parafii św. Stanisława BM w Szczecinie;

dk. Daniel Majchrzak z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Grzegorz Medoń z parafii NSPJ w Brzeźnicy, archidiecezja krakowska;

dk. Mateusz Pakuła z parafii św. Andrzeja Boboli w Golczewie;

dk. Damian Rogoża z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Maszewie;

dk. Łukasz Suski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczyć się uległości wobec Ducha Świętego

Nowych diakonów wyświęcił bp Roman Pindel w żywieckiej konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W liturgiczną uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, 8 maja, pasterz diecezji celebrował Mszę św., podczas której ustanowił diakonami sześciu kleryków

Eucharystię razem z Biskupem bielsko-żywieckim sprawowali bp Piotr Greger i bp Tadeusz Rakoczy. Przy ołtarzu stanęli także przełożeni seminarium duchownego oraz kapłani z parafii, z których pochodzą nowi diakoni. W liturgii uczestniczyli rodzice i krewni nowo wyświęconych.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję