Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pielgrzymowali do Pani Łaskawej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragniemy tego wieczoru czcić Matkę Boską Łaskawą, która jest nam tak bliska, przy której dokonało się tak wiele ważnych wydarzeń tutaj, w Lubaczowie. Pamiętamy koronację tego obrazu z 1983 r. przez papieża Jana Pawła II, dzisiaj naszego wielkiego Świętego. Możemy być dumni i zaszczyceni tym, że ten słynny obraz, przed którym król Jan Kazimierz składał pamiętne śluby 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, był czczony także w tej świątyni. Dzisiaj przed tym obrazem modlimy się, by wypraszać potrzebne łaski dla nas, dla Kościoła i Ojczyzny. (…) Tu przed laty modlił się już święty Jan Paweł II. Dziękujemy Bogu, że tej dzisiejszej uroczystości przewodniczy metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki – powiedział 7 maja br. biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, na początku Eucharystii ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Reklama

Na prośbę ówczesnego ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo odpust ten ustanowiła Stolica Apostolska dekretem z 21 kwietnia 2009 r. W to święto pielgrzymują do Pani Łaskawej także samorządowcy województwa podkarpackiego i lubelskiego. – Ten odpust jest także świętem naszych samorządowców, którzy po raz 5. modlą się w tej świątyni. Po przywróceniu w Polsce samorządów w latach 90. ubiegłego wieku, z perspektywy minionych lat możemy powiedzieć, że spełniły one pokładane w nich nadzieje i oczekiwanie społeczne. (…) Życzę, by waszym fundamentem działań była wiara w Boga, wartości ewangeliczne, zasady katolickiej nauki społecznej. Niech naszą dewizą będą słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Lubaczowie: „Nie pozwólmy sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia”– dopowiedział bp Mariusz Leszczyński. Koncelebrowanej Mszy św. z udziałem wielu kapłanów przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii przypomniał historię obrazu Matki Bożej Łaskawej, która od 40 lat czczona jest w Lubaczowie. – Drogi naszego życia przyprowadziły nas do Matki, która nieustannie zapewnia nas o swojej miłości – mówił Metropolita Lwowski. Przypomniał, co powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii na błoniach lubaczowskich 3 czerwca 1991 r. o polskich zwycięstwach z udziałem Maryi, która jest „chlubą naszego Narodu”. Nawiązał też do samorządowców, którzy „dźwigają na swych ramionach brzemię odpowiedzialności za dziś i jutro swoich małych ojczyzn”. – Wzięci zostaliście z ludu mocnego w wierze, który postawił na tej ziemi krzyż – przypomniał. – Nie wstydźcie się jego, brońcie krzyża. Posłani zostaliście do ludzi i macie ich ubogacić. Z wiary rodzi się wrażliwość na potrzeby innych. Siła państwa i jego rozwój zależy od mądrej i sprawnej pracy samorządów tak, aby dla wszystkich starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany – powiedział Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię ubogacił liturgiczny utwór muzyczny „Wielka msza na cześć Jana Pawła II”, skomponowany przez Geralda Spitznera z Wiednia, który miał być zaprezentowany w Watykanie na 85. urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II. W lubaczowskiej konkatedrze wykonali go: Grażyna Zielińska (sopran), prof. Jan Purzycki (skrzypce) i Wojciech Zdzarski (organy). Pod koniec Mszy św. abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II, ofiarowany przez samorządowców. Będzie on umieszczony w ołtarzu św. Jana Pawła II, który powstanie w konkatedrze. Przed wizerunkiem Pani Łaskawej uklękli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, wicestarosta Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, by zawierzyć swoje małe ojczyzny Matce Bożej Łaskawej.

Dalsza część pielgrzymki samorządowców w Lubaczowie odbyła się w podziemiach konkatedry, gdzie otwarto wystawę „Śladami św. Jana Pawła II na Lubaczowskiej Ziemi”, przygotowaną przez Muzeum Kresów. Pielgrzymka przedstawicieli władz samorządowych zakończyła się spotkaniem z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, które poświęcono prezentacji książki pt. „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”. Z okazji tegorocznego odpustu została także wydana publikacja „Lubaczów w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”, autorstwa bp. Mariusza Leszczyńskiego.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50-lecie koronacji obrazu Maryi w Piekoszowie

Niedziela kielecka 39/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

koronacja

TER

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki
W niedzielę drugiego września w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie rozpoczęły się Misje Święte, przygotowujące wspólnotę do obchodzenia wyjątkowego jubileuszu – 50-lecia koronacji cudownego obrazu Maryi przez kard.Stefana Wyszyńskiego. Dniem dziękczynienia za dar koronacji obrazu była kolejna niedziela, kiedy to odbyły się największe uroczystości. Centralnym punktem była uroczysta Suma pontyfikalna odprawiona na ołtarzu polowym, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, pochodzący z diecezji kieleckiej, z parafii Brzeziny. Podczas Mszy św. wprowadzone zostały relikwie św. Joanny Beretty Molli.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję