W homilii zauważył, że słowo „łaskawa” jest nam dobrze znane z Litanii Loretańskiej, w której wzywamy Maryję jako Matkę Łaski Bożej.
– Wiemy, że bezpośrednim sprawcą tej łaski jest sam Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Maryja jednak jest Matką Chrystusa Zbawiciela, sprawcą wszelkiej łaski, jest tym samym Matką Łaski Bożej – mówił o. Sowiński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tłumaczył, że Maryja jest pośredniczką łaski, ponieważ była pomocą Chrystusa w uzyskaniu dla nas największej łaski odkupienia i zbawienia.
Zauważył, że w Polsce w wielu kościołach i sanktuariach znajdują się obrazy Matki Bożej Łaskawej – m.in. w: Kielcach, Krzeszowie, we Wrocławiu na Kruczej. Tutaj odbudowę kościoła po wojnie franciszkanie zaczęli od odrestaurowania małej przykościelnej kapliczki, do której sprowadzono z Krakowa wizerunek Matki Bożej, wtedy zwanej Radosną.
– Po koniecznej konserwacji obraz został intronizowany. Od tego czasu kult wizerunku Maryi, zwanej tutaj Łaskawą, kwitł i rozwijał się – przypominał historię obrazu i miejsca o. Sowiński. 3 maja 1993 r. został wydany dekret ustanawiający kaplicę cudami słynącego obrazu MB Łaskawej sanktuarium. 11 września 1994 r. odbyła się ceremonia koronacyjna.
Reklama
– Dziś, kiedy oddajemy cześć Matce Bożej Łaskawej, Patronce i Opiekunce Małżeństwa i Rodzin, w duchu dojrzałej wiary chcemy zobaczyć siebie, tak jak chce nas widzieć Maryja. Czy wierzymy, że Jezus jest Odkupicielem człowieka? – pytał franciszkanin i tłumaczył, że Jezus chce nas przywrócić Ojcu.
Zachęcał do naśladowania Maryi, która wiernie szła w pielgrzymce wiary aż pod krzyż, ale była też służebnicą Pańską. Maryję Jezus zostawił ludziom za Matkę wśród rodzącego się Kościoła.
– „Oto Matka Twoja!”. I tu zaczęła się kształtować łączność pomiędzy Matką a rodzącym się Kościołem. Rodzący się Kościół jest owocem krzyża i Zmartwychwstania Jezusa, Jej Syna – nauczał kaznodzieja i podkreślał, że Maryja jest dla nas przewodniczką na drogach życia i nauczycielką wiary.
– Miejmy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach i przy kochającym sercu Maryi. Każdego dnia, przez cały rok, wierni tej parafii, ale też przyjezdni goście, modlą się gorąco i wytrwale u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Ale znajduje się tam monstrancja z Najświętszym Sakramentem, która nam przypomina, że Maryja prowadzi nas do swojego Syna, u Niego wstawia się za nami jako najlepsza z Matek. Matko Boża Łaskawa, Pani o pełnym miłości obliczu, wstawiaj się za nami – zakończył o. Sowiński.