Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Bronisława Predera

[ TEMATY ]

kapłan

pogrzeb

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pochylamy się dzisiaj nad trumną wspaniałego i gorliwego kapłana, który zaznaczył się bardzo mocno w historii naszej archidiecezji” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 6 września przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie w intencji zmarłego 3 września ks. prał. Bronisława Predera, proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i kustosza sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowało blisko 200 kapłanów. W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział delegacje m. in. Stowarzyszenia Szkół Katolickich, NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Bractwa św. Józefa, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, osoby życia konsekrowanego, rodzina zmarłego kapłana i rzesza wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Nowak podkreślił, że „moc wiary w zmartwychwstanie łagodzi ból i cierpienie”. Arcybiskup senior wskazał wiarę zmarłego kapłana - Jako cierpiący trzymał się ołtarza, bo wiedział, że z ołtarza płynie moc. Od ołtarza ziemskiego przeszedł do wiekuistych ołtarzy - mówił arcybiskup senior.

Abp Nowak przybliżył również dzieła, które uczynił zmarły kapłan - Te wielkie i wspaniałe dzieła gorliwości apostolskiej były wyrazem jego wiary i miłości do Chrystusa i Kościoła - mówił abp Nowak i dodał, że dla zmarłego duszpasterza „wielką troską był kult św. Józefa”.

„Wokół świątyni ks. Bronisław wzniósł kaplice boleści i radości św. Józefa, dróżki zmartwychwstania Pańskiego. To wszystko jest znakiem jego wiary i przypomnieniem, że jest męka, ale jest też przede wszystkim zmartwychwstanie” - kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup podkreślił również, ze śp. ks. Preder „miał wielką cześć dla słowa Bożego”. - To był duszpasterz bardzo otwarty dla różnych ruchów, wspólnot, dzieł apostolskich. Jego troską było duszpasterstwo rodzin. Dbał o biednych i bezdomnych. Był gorliwym kapłanem otwartym dla sprawy Bożej - podsumował abp Nowak.

Reklama

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało przewiezione do Wieruszowa, gdzie w kościele Zesłania Ducha Świętego Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Następnie ciało zmarłego spoczęło w grobie na cmentarzu parafialnym.

Również wieczorem 5 września eksporcie i Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślił, że zmarły ks. Bronisław „uczył nas, że wszystkie wydarzenia w naszym życiu tworzy Chrystus i to On kieruje losami świata i ludzi. On ma plany wobec ludzi, a my będąc istotami wolnymi krzyżujemy Jego plany i ponosimy konsekwencje na różnych płaszczyznach naszego życia”. - Te słowa są bardzo aktualne w kontekście naszych trwożliwych czasów i wydarzeń, które zdają się być rozgrywane poza Bogiem - dodał abp Depo.

„Nie ma świata bez Boga. Poza Bogiem jest śmierć”. - przypomniał Metropolita częstochowski słowa zmarłego kapłana i dodał, że „Bóg jest źródłem życia”.

Arcybiskup przypomniał również słowa śp. ks. Predera zapisane w jednej z jego książek, że „Eucharystia jest już dzisiaj niebem na ziemi”. - To bardzo ważne przesłanie, bo wiele osób dzisiejszego świata choruje na paraliż nadziei na życie wieczne - podkreślił arcybiskup.

„Dla naszego brata kapłana Bronisława wszelki dar czasu minął. Przez wiele miesięcy razem z nim rozważaliśmy tajemnicę przechodzenia przez cierpienie. Zmarły kapłan zanurzył się w Chrystusie. Wkroczył w nowe życie, aby już więcej nie umierać” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „śmierć kapłana jest doświadczeniem wiary”. - Za zmarłym kapłanem musimy wierzyć, że dramat Golgoty, w który przez chrzest wszedł każdy z nas stał się wyrazem niezwykłej więzi i solidarności Boga z człowiekiem w Chrystusie - mówił abp Depo i dodał, że „każdy chrześcijanin, a szczególnie kapłan jest naznaczony w sposób niewidzialny naznaczony stygmatem cierpienia nosząc w sobie głęboką ranę losu nie tylko osobistego, ale także losu innych ludzi, których Bóg mu powierza”.

Reklama

„Mówiąc o Chrystusie i Jego ofierze musimy mówić o nadziei wbrew prawu śmierci i musimy mówić również o radości życia z Bogiem. Jezus wszedł w ludzką historię nie tylko dla solidarności z nami, ale żeby życie swoje dać” - zakończył abp Depo.

Ks. prał. Bronisław Preder urodził się 21 lipca 1943 r. w Wieruszowie. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Wieruszowie. W 1961 r., po zdaniu egzaminu dojrzałości. W latach 1961 -1967 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1967 r. z rąk bp. Stefana Bareły w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny.

Po święceniach pracę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął w parafii Ręczno. Następnie był wikariuszem kolejno w parafiach: Kamienica Polska, Pajęczno, św. Wojciecha w Częstochowie, św. Lamberta w Radomsku. Jako wikariusz parafii św. Lamberta w Radomsku, z polecenia bp. S. Bareły, zorganizował w północnej części tej parafii wikariat terenowy pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku - Bartodziejach.

W 1981 r., na fali wydarzeń sierpniowych i powstania „Solidarności”, wikariat ten został podniesiony do rangi parafii, w której pierwszym proboszczem został ks. B. Preder. W tym samym roku rozpoczął on budowę kościoła parafialnego z zapleczem katechetycznym, które obejmowało siedem sal. W 1982 r. rozpoczął budowę plebanii oraz założył nowy cmentarz grzebalny. W 1985 r. budynki zostały ukończone w stanie surowym.

Reklama

W 1985 r. ks. Preder został przeniesiony do Częstochowy na stanowisko budowniczego Domu Katedralnego i kierownika Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Diecezjalnej. W 1987 r. rozpoczął budowę trzech segmentów Domu Katedralnego. W latach 1990 - 1996 był proboszczem parafii katedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Od 1996 r. był proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. Jako proboszcz tej parafii w dzielnicy robotniczej Raków kontynuował dzieło swojego poprzednika ks. Zenona Raczyńskiego, duszpasterza ludzi pracy i kapelana „Solidarności”. Ks. Preder dbał o zachowanie tradycji solidarnościowych i sierpniowych. Kontynuował stałą modlitwę za Ojczyznę. Niestrudzenie propagował kult św. Józefa Rzemieślnika i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W swoich kazaniach często nawiązywał do myśli bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Jego kazania były bardzo często diagnozą czasów współczesnych. Upominał się w nich m. in. o poszanowanie prawa Bożego w Polsce, rodziny i małżeństwa i praw człowieka, szczególnie ludzi bezrobotnych.

W 1980 r. ks. Preder uzyskał stopień doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie na podstawie rozprawy pt. „Problemy literacko-teologiczne Psalmu 104”. W latach 1984 - 2011 był wykładowcą Starego Testamentu w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W 1986 r. otrzymał nominację na krajowego duszpasterza ogrodników.

W 1987 r. bp Stanisław Nowak mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie. W 1994 r. otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Preder był asystentem kościelnym Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli. Był także członkiem Komisji Budownictwa Sakralnego w archidiecezji częstochowskiej.

Opublikował ponad 20 książek z zakresu Pisma Świętego, teologii i duchowości biblijnej oraz duszpasterstwa m. in. „Droga do mądrości. Pięcioksiąg dla zwykłych ludzi”, „Ewangelia na dachach. Ewangelizacja dla zwykłych ludzi”, „Kiedy niebo jest na ziemi. O Eucharystii dla zwykłych ludzi”, „Modlitewnik do św. Józefa”, „Kod miłości. Rozmowa ze św. Faustyną”, „Dokąd idziesz Ojczyzno?”.

Reklama

Współpracował m. in. z Wydawnictwem Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc”. Był laureatem medali „Mater Verbi” (2009) przyznawanego przez redaktora naczelnego i tygodnik katolicki „Niedziela” za promocję ewangelizacji przez środki społecznego przekazu i wspieranie dzieł „Niedzieli”.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 3 września 2014 r. w Częstochowie.

2014-09-07 19:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

Niedziela łowicka 6/2003

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Piotr Drzewiecki

Ostatnio jedna z kobiet zapytała mnie jakby z pewnym wyrzutem: "Proszę księdza, zauważam z niepokojem, że ostatnimi laty coraz modniejsze w ustach duchownych, kleryków, sióstr duchownych jest pozdrowienie: «Szczęść Boże» zamiast «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus». Nawet ksiądz, który przyszedł do mnie po kolędzie, pozdrowił nas słowami «Szczęść Boże». To nie jest przywitanie chwalące Boga. Kiedyś w taki sposób pozdrawiano osoby pracujące: «Szczęść Boże w pracy» i wówczas padała odpowiedź: «Bóg zapłać». Dzisiaj kiedy słyszę «Szczęść Boże», od razu ciśnie mi się na usta pytanie: do czego, skoro nikt nie pracuje w tej chwili? Nie wiem, co o tym myśleć. Według mnie to nie jest w pełni chrześcijańskie pozdrowienie".
No cóż, wydaje się, że powyższa interpretacja pozdrowień chrześcijańskich jest uzasadniona. Ale chyba może za bardzo widać tutaj przyzwyczajenie do tego, co jest tradycją wyniesioną z dziecinnych lat z domu rodzinnego. Pamiętajmy jednak o jednym: to, co jest krótsze, a mam tu na myśli zwrot "Szczęść Boże", niekoniecznie musi być gorsze.
Owszem, pozdrowienie "Szczęść Boże" jest krótsze i z tego powodu częściej stosowane. Ale ono ma swoją głęboką treść, która nie tylko odnosi się do ciężkiej, fizycznej pracy. To w naszej tradycji związano to pozdrowienie z pracą. A przecież życzenie szczęścia jest związane z tak wieloma okolicznościami. Bo jest to ludzkie życzenie skierowane do Boga, stanowiące odpowiedź na całe bogactwo życia człowieka. I jest tu wyznanie wiary w Boga i Jego Opatrzność; wyznanie wiary, że to, co jest ludzkim życzeniem, spełnić może tylko Bóg. To szczęście ma pochodzić od Niego. Mamy tu więc skierowanie uwagi na Boga i naszą od Niego zależność. Zależność, w którą wpisana jest Boża życzliwość dla człowieka. Tak oto odsłania się nam głębia tego skromnego pozdrowienia "Szczęść Boże". Czyż to mało?
Poza tym życzyć szczęścia od Boga, to znaczy życzyć Bożego błogosławieństwa. A jak jest ono cenne, świadczy opisana w Księdze Rodzaju nocna walka patriarchy Jakuba z aniołem, której celem jest m.in. uzyskanie błogosławieństwa w imię Boga: "Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz" (por. Rdz 32, 25-32). I tu znów odsłania się znaczenie naszego pozdrowienia "Szczęść Boże". Jest to prośba o udzielenie przez Boga błogosławieństwa, czyli prośba o uszczęśliwienie człowieka, a więc ogarnięcie go Bożą łaską. Z tym łączy się życzenie osiągnięcia szczęścia wiecznego, którego wszelkie szczęście doczesne jest zapowiedzią i obrazem.
Nie chciałbym jednak być źle zrozumiany. To, że piszę tak wiele o pozdrowieniu "Szczęść Boże", nie znaczy automatycznie, iż chcę przez to podważać pierwszeństwo pozdrowienia "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Moją intencją jest jedynie odkrycie głębokiej wartości wypowiedzenia słów "Szczęść Boże" przy spotkaniu dwóch osób.
A na koniec pragnę przytoczyć - niejako w formie argumentu na poparcie moich rozważań - słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział 10 czerwca 1997 r. w czasie wizyty w Krośnie: "Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie «Szczęść Boże» i «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".

CZYTAJ DALEJ

Marsz za tym, co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana w Olbrachtowie

2024-06-17 09:55

[ TEMATY ]

Angelana

Parafia św. Michała Archanioła w Olbrachtowie

Karolina Krasowska

W tegorocznym festiwalu wzięło udział 20 zespołów i prawie 200 śpiewaków z gminy Żary i terenu powiatu, które swoją pieśnią religijną wychwalały Pana Boga

W tegorocznym festiwalu wzięło udział 20 zespołów i prawie 200 śpiewaków z gminy Żary i terenu powiatu, które swoją pieśnią religijną wychwalały Pana Boga

20 zespołów i prawie 200 śpiewaków pieśnią religijną wychwalało Pana Boga. Za nami XVI edycja Przeglądu Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana.

Kolejna edycja przeglądu odbyła się 15 czerwca przy parafii św. Michała Archanioła w Olbrachtowie. - Inicjatorem festiwalu był śp. ks. Zygmunt Czepirski, dosłownie 18 lat temu. W tym roku odbywa się jego 16. edycja, z tego względu, że przez 2 lata nie było Angelany, bo była pandemia. Podczas pierwszych przeglądów zbieraliśmy pieniądze na budowę żarskiego Hospicjum, na Dom Samotnej Matki, później także na remont kościoła i wymianę dachu i tak z roku na rok – mówi Joanna Lewandowska, dyrektor Przeglądu Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję