Reklama

Niedziela Małopolska

Od stu lat na Olczy

Niedziela małopolska 29/2014

[ TEMATY ]

medalik

MARIUSZ DAWID

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedni noszą karmelitański szkaplerz, inni medalik św. Benedykta – mówi ks. Jerzy Grzyb, proboszcz parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. – Cudowny Medalik należy do takich znaków, które stanowią nie tylko sakramentalium, ale motywują człowieka do ufnego zawierzenia Panu Bogu swojego życia poprzez ręce Maryi. To właśnie sprawia, że ten drobny przedmiot wpływa na życie wielu ludzi, którzy doświadczają dzięki jego przesłaniu łask, jakie obiecuje im Matka Boża.

Dlaczego „Cudowny”?

– Medalik Niepokalanej noszony był przez ludzi, którzy zaczęli dzięki niemu otrzymywać wiele łask – wychodzili cało z wypadków, w których nie mieli prawa przeżyć; doznawali uzdrowień duszy i ciała, zmieniało się ich życie – wyjaśnia ks. Jerzy Grzyb. – Zgłaszali się licznie do Sióstr Miłosierdzia ze świadectwami i właśnie w ten sposób Medalik zaczął być nazywany „cudownym”. Sam w sobie medalik, oczywiście, nie czyni cudów, nie jest amuletem przynoszącym szczęście. Ludzie doznają łask, bo, zgodnie z tym, o co prosi Maryja, zwracają się do Jej Niepokalanego Serca – wyjaśnia Kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce pielgrzymowania

Reklama

Olczańska parafia przed niemal 6 laty została ustanowiona przez kard. Stanisława Dziwisza sanktuarium diecezjalnym. – Sanktuarium na Olczy do pewnego momentu żyło niejako w cieniu Krzeptówek, które kojarzono z najbardziej znanym podtatrzańskim sanktuarium – mówi ks. Jerzy. – Dziś jednak Olcza staje się coraz częściej odwiedzanym miejscem na trasie różnych pielgrzymek. Na samej Olczy rozdajemy rocznie ok. 120 tys. medalików. Każdego 27. dnia miesiąca (27 listopada Matka Boża objawiła św. Katarzynie, jak ma wyglądać Medalik – przyp. red.) odprawiana jest tutaj Procesja Różańcowa Światła, którą poprzedza Msza św. Potem w procesji z figurą Matki Bożej idziemy z zapalonymi świecami, śpiewając pieśni i odmawiając Różaniec – opowiada Ksiądz Proboszcz. – Wiele grup odwiedza Olczę każdego roku, wpisując ją jako stałe miejsce na trasie pielgrzymowania.

Jubileusz

Olczańskie Sanktuarium wpisuje się w góralski styl architektoniczny i jest miejscem wyjątkowo przytulnym, choć zbudowanym – może trochę paradoksalnie – z betonu i szkła. Kościół otwarty jest przez cały dzień aż do 21.00 – godziny Apelu Jasnogórskiego. Przez cały dzień przewijają się tu grupy pielgrzymkowe, ale także i indywidualni turyści.
– W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę istnienia parafii, więc przygotowanie do uroczystości odpustowych trwa nieco dłużej, bo przez cały tydzień poprzedzający odpust – mówi ks. Jerzy Grzyb. – Słowo Boże będzie głosił w tych dniach ks. Władysław Zązel, który 26 lat temu przed konsekracją świątyni również przewodniczył tutejszej wspólnocie w ćwiczeniach duchowych. Każdego dnia o godz. 9 oraz 19.30 będzie można uczestniczyć we Mszy św. z kazaniem. Te homilie będą transmitowane przez radio Alex oraz przez portal internetowy watra.pl – dodaje Kapłan.
W dniach 18-19 lipca, w rocznicę pierwszych objawień Maryi na Rue du Bac, odbywać się będzie na Olczy otwarta sesja popularnonaukowa poświęcona 100-leciu parafii i pracy księży misjonarzy w tym miejscu. – Okazuje się, że Olcza była lokowana jeszcze przed Zakopanem, choć nie wszyscy zakopiańczycy się z tym zgadzają – mówi z uśmiechem ks. Proboszcz i zachęca do udziału w sesji, by dowiedzieć się o innych ciekawostkach związanych z Olczą, parafią i Sanktuarium.

Na olczańską nutę

Olcza jest miejscem wyjątkowym. Księża misjonarze do dziś starają się z szacunkiem podchodzić do lokalnej społeczności, do olczańskiej tradycji. W uroczystościach parafialnych zawsze licznie biorą udział przedstawiciele lokalnej społeczności, ubrani w stroje góralskie, są też poczty sztandarowe. – Warto wspomnieć o występach wyjątkowego, bo Parafialnego Zespołu Regionalnego „Giewont”, który od wielu lat towarzyszy i uświetnia wszelkie ważne wydarzenia w tym miejscu – podkreśla ks. Proboszcz. – Co ciekawe, zespół ten w tej formie został założony ponad 30 lat temu przez budowniczego kościoła, ks. Jana Kowalika oraz Franciszka Bachledę Księdzulorza. Przewinęły się przez niego setki osób – od dzieci, po młodzież i dorosłych. Prezentowany przez Zespół repertuar przygotowany jest na olczańską nutę – co wprawniejsze ucho jest w stanie znaleźć różnice między muzyką z Olczy, a z innych miejsc Podhala – wyjaśnia Misjonarz. – Zespołu będzie można także posłuchać podczas głównych uroczystości odpustowych w niedzielę 20 lipca. Będzie im przewodniczyć ks. bp Damian Muskus – zapowiada ks. Grzyb.
Obchody rozpoczną się ok. godz. 9.00 uroczystym przejazdem banderii konnej spod Księżówki na Olczę, będą powozy, poczty sztandarowe, konny wóz strażacki, przedstawiciele lokalnych społeczności w regionalnych strojach. – Kto myśli, że to tylko przebieranie dla gości, jest w błędzie – mówi ks. Proboszcz. – Mieszkańcy Olczy właśnie w ten sposób wyrażają swoją wiarę, szacunek i przywiązanie do tradycji. Właśnie tak składają hołd Panu Bogu i Matce Bożej. Nie ma to nic wspólnego z przebierankami, lecz jest głęboko wpisaną potrzebą serca.
O godz. 11 bp Damian Muskus będzie przewodniczył Sumie odpustowej, po której poświęci 20 kaplic przedstawiających Misterium Różańcowe oraz obraz św. Jana Pawła II. Jest to dar wiernych oraz przyjaciół Sanktuarium na 100-lecie parafii, wykonany z terakoty przez Ceramikę Paradyż.
– Czeka nas wielkie świętowanie i dziękowanie za łaski, których Matka Boża – wedle swoich obietnic – nie szczędzi nikomu. Każdy przechodzień, pielgrzym, turysta jest tu oczekiwany, by czerpać z darów przygotowanych przez Maryję – zaprasza z radością Ksiądz Proboszcz.

2014-07-15 12:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest cudowny medalik i na czym polega jego "cudowność"?

[ TEMATY ]

medalik

Czym jest cudowny medalik i na czym polega jego "cudowność"? Dlaczego jest on cudowny? Wyjaśnia o. Mirosław Kopczewski OFMConv., inicjator Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w Niepokalanowie.

- Matka Boża powiedziała, że każdy, kto będzie z ufnością nosił ten medalik na ciele i z ufnością odmawiał tę modlitwę, będzie doznawał szczególnych jej łask - mówił franciszkanin.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Jego i moje serce – naczynia połączone

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Kto z nas nie doznał w życiu zniewagi, upokorzenia, nie został obrażony, zlekceważony? W świecie przeoranym kosmiczną katastrofą grzechu pierworodnego wyrządzamy sobie najróżniejsze krzywdy i przykrości...

Czasem niechcący, a nieraz w pełni świadomie i z premedytacją. W dawnej polszczyźnie działania, słowa, zachowania, gesty mające na celu obrażenie czy upokorzenie drugiego człowieka opisywano czasownikiem „zelżyć”. Dosłownie znaczy on: uczynić lżejszym, ująć wagi. Dokładnie taki sam źródłosłów ma używane przez nas do dziś „lekceważenie”. Nie chodzi jedynie o niezwracanie na kogoś dostatecznej uwagi. Lekceważę kogoś, to znaczy lekko sobie ważę jego osobę, obecność, godność, znaczenie. Nie mają one dla mnie większego znaczenie, nie odgrywają znaczącej roli w moim myśleniu, decyzjach, postępowaniu. Równie dobrze mogłoby tego kogoś nie być. „Jesteś to jesteś, a jak cię nie ma, to też niewielki kram…” Jednak czasownik „zelżyć” i pochodzący od niego rzeczownik „zelżywość” jest zdecydowanie mocniejszy od „lekceważenia”. Lekceważenie jest bardziej o tym, czego nie robię – e.c. nie słucham, nie zwracam uwagi, nie przejmuję się. Zelżyć kogoś, to podjąć świadome, intencjonalne działanie w celu naruszenia jego „ważności”, godności, znaczenia.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty nie zna ograniczeń

2026-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Życzę przede wszystkim rodzicom, aby dostrzegali potęgę Ducha Świętego, który jest w nas i pomaga także wtedy, gdy nie rozumiemy, dlaczego spotykają nas takie, a nie inne doświadczenia – mówił kard. Konrad Krajewski podczas uroczystości bierzmowania osób z niepełnosprawnościami w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Sakrament bierzmowania przyjęło 17 młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, przygotowywanych przez wiele miesięcy przez katechetów i rodziców. We Mszy św. uczestniczyły rodziny kandydatów, katecheci oraz społeczności dwóch szkół specjalnych: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję