Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2014

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rekonstruktorów

W dniach 5-6 lipca br. na Jasną Górę pielgrzymowali przedstawiciele grup historyczno-rekonstrukcyjnych z całej Polski. Modlili się reprezentanci różnych epok, w sumie ok. 100 osób. Miłośnicy przeszłości ubrani byli w stroje z epoki. Występowali pod licznymi sztandarami. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w sobotę 5 lipca, odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski z Łomży.

Grupy rekonstrukcyjne skupiają ludzi, których łączy pasja odtwarzania wydarzeń historycznych i minionych zwyczajów. Dzięki ich inicjatywom kolejnym pokoleniom przekazywana jest historia Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka związana była z 100. rocznicą Czynu Niepodległościowego. W 2014 r. mija bowiem 100 lat od wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, która stała się zalążkiem Legionów J. Piłsudskiego. W tym roku obchodzona jest również 70. rocznica Bitwy Pod Monte Cassino i 70. rocznica Powstania Warszawskiego.

Gwardziści szwajcarscy na Jasnej Górze

Reklama

Żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, czyli papiescy gwardziści, po raz pierwszy w historii odwiedzili Polskę. Pielgrzymka była związana z kanonizacją św. Jana Pawła II i przebiegała jego śladami. Pierwsza z trzech grup dotarła na Jasną Górę 4 lipca br. Towarzyszyli jej kapelan gwardii szwajcarskiej – ks. prał. Markus Heinz z watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz Magdalena Wolińska-Riedi, Polka, żona sierżanta gwardii Marcela Riedi, która przygotowała program pielgrzymki.

– Pomysł na tę pielgrzymkę zrodził się w momencie, kiedy dowiedzieliśmy się, że została potwierdzona kanonizacja Jana Pawła II na ten rok – 2014. Oczywiście, naturalną konsekwencją tego była decyzja, że Polska stanie się kolejnym celem naszego pielgrzymowania, które od lat jest w tradycji gwardii szwajcarskiej – mówiła Magdalena Wolińska-Riedi. – Jasna Góra jest pierwszym przystankiem po wylądowaniu. Gwardziści mają świadomość tego, że Jan Paweł II był bardzo oddany Matce Bożej, i chcieli tu koniecznie przyjechać. Trzeba pamiętać, że to jest rzeczywiście pielgrzymka, oni chcą wszystko duchowo przeżyć i poznać korzenie Jana Pawła II – życie Karola Wojtyły, zanim został papieżem.

Mszę św. dla pielgrzymów odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W programie pielgrzymki gwardzistów szwajcarskich do Polski były także: Kraków, Wadowice, Wieliczka i Oświęcim. Organizacją pobytu grupy w Polsce zajmowało się biuro turystyczne Orlando Travel.

Szwajcarscy gwardziści pielgrzymowali na Jasną Górę również 9 i 11 lipca br. Uczestniczyli m.in. w Apelu Jasnogórskim, któremu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni Długosz. Pielgrzymi jako wotum zostawili na Jasnej Górze plakietkę z napisem: „Pielgrzymka Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, Częstochowa, lipiec 2014”.

Krótko

Reklama

- 2 lipca br. modlili się organizatorzy i uczestnicy IV Warsztatów Chorału Gregoriańskiego, które odbywały się w Łodzi. Celem pielgrzymki było zawierzenie Maryi Królowej Polski dzieła odnowy chorału gregoriańskiego. W pielgrzymce wzięli udział m.in.: o. Hervé Courau – opat Klasztoru Benedyktynów w Triors we Francji oraz o. Simeon Wester, cysters – przeor, kantor i kierownik chóru w klasztorze Świętego Krzyża w Wienerwald w Austrii. Obecny był ks. Grzegorz Kopytowski – dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.

- 5 lipca br. przybyła 49. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych z udziałem ok. 3 tys. osób. Pielgrzymi dziękowali za 85 lat istnienia Apostolstwa Chorych w Polsce oraz za dar kanonizacji Jana Pawła II. Obecny był ks. Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie, członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Kresowa sztafeta pokoleń

Z udziałem ok. tysiąca osób 6 lipca br. odbył się jubileuszowy 20. Światowy Zjazd Kresowian, połączony z Pielgrzymką Kresowian. Przybyli sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego. Zjazd i Pielgrzymka Kresowian są wkomponowane w kalendarz ogólnopolskich obchodów Dnia Pamięci Ludobójstwa OUN-UPA na Polakach. „Kresowa sztafeta pokoleń” – to hasło tegorocznego zjazdu.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego, Kresowianina. Pielgrzymów witał o. Roman Wit, paulin, a homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W sali o. Kordeckiego odbyło się Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, partii politycznych oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata. Obecny był Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian. Na zaproszenie organizatorów w zjeździe wziął udział Zespół Wokalny „Faustyna” z Równego na Ukrainie. Polonijna młodzież przyjechała na letni wypoczynek do Polski – to 17-osobowa grupa dzieci i młodzieży, pochodzących z polskich rodzin z miasta Równe i okolic. Ich przyjazd po raz 21. zorganizował Klub Inteligencji Katolickiej w Opolu Oddział Krapkowice z Krystyną Brzezińską, prezes Klubu.

2014-07-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję