Reklama

Niedziela Legnicka

XXI Spotkanie Młodych

Legnickie Pole 2014

Z ks. Januszem Wilkiem, diecezjalnym asystentem KSM, organizatorem Spotkania Młodych, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. PIOTR NOWOSIELSKI: – Księże Januszu. W historii Spotkań Młodych były już m.in. „Wojna Światów”, „Total detox”, a w tym roku czeka młodych ludzi „Apokalipsa”. Co się kryje pod tym hasłem?

KS. JANUSZ WILK: – Rzeczywiście, słowo „apokalipsa” może być różnie odczytywane. Przede wszystkim jest to tytuł nowotestamentalnej Księgi Objawienia. Chcemy zgłębić ją w kontekście przeżywanego Roku Duszpasterskiego, którego hasłem jest: „Wierzę w Syna Bożego”, a księga Objawienia bardzo mocno tę wiarę wspiera i do niej prowadzi. W tej księdze Pan Jezus wielokrotnie siebie przedstawia, a w tym pojawia się wiele – nazwijmy to „świateł” – w których możemy odkrywać, Kim jest Jezus Chrystus. A to prowadzi nas do wiary i wyznania: wierzę w Syna Bożego. To jest właśnie celem tegorocznego Spotkania Młodych.

– Kto został w tym roku zaproszony przez organizatorów do pomocy w przekazaniu tej prawdy z Księgi Objawienia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Podczas Spotkania będziemy opierać się na dwóch filarach: pierwszy – związany z głoszeniem Słowa Bożego, a drugi – ze świadectwem. W tym pierwszym, w odkrywaniu Słowa Bożego pomogą nam bibliści: ks. Ryszard Kępiak, ks. Mariusz Rosik, a także kapłan naszej diecezji ks. Robert Bielawski. W ramach świadectw zapraszam na czwartkowe spotkanie z o. Leonem Knabitem, w piątek z zespołem „Full Power Spirit”, w sobotę będziemy gościć ruch Czystych Serc, a w niedzielę Patrycję Hurlak.

– Przypomnijmy, kiedy rozpoczyna się Spotkanie, do kiedy trzeba się zgłosić…

– XXI Spotkanie Młodych rozpocznie się w Legnickim Polu w czwartek 21 sierpnia. Zapraszam, aby do recepcji zgłaszać się już od godz. 14. Spotkanie będzie trwało do poniedziałku, 25 sierpnia i zakończy się po Mszy św. o godz. 9. Tych, którzy chcieliby śpiewać w scholi, zapraszam już dzień wcześniej, czyli 20 sierpnia. Pierwsze próby zaczniemy o godz. 11.
Prosimy, aby zabrać ze sobą przede wszystkim namiot – to ci, którzy będą chcieli nocować na polu namiotowym – karimatę i śpiwór. Koszt Spotkania to 50 zł. W tej cenie mieszczą się: codzienny obiad, a na śniadanie i kolację herbata i chleb oraz wstępy na wszystkie punkty programu.

– Na poprzednich spotkaniach młodzież miała możliwość na chwilę osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Czy ta możliwość będzie zachowana i w tym roku?

– Rzeczywiście. Równolegle z punktami Spotkania, od wielu już lat wprowadziliśmy najpierw w ramach Diakoni Modlitwy, potem „Namiotu Spotkania”, a obecnie „Ogrodu Eden” możliwość nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu, a także skorzystania z sakramentu pokuty.

– Proszę jeszcze powiedzieć, kto pomaga Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży w organizacji tego spotkania?

– Tak, trzeba wyrazić radość i podziękowanie, że w tym wydarzeniu, obok naszych diecezjalnych struktur, wspiera nas wielu osób i instytucji. Np. Polska Miedź S.A, przyjmująca nas Gmina Legnickie Pole, Gmina Polkowice, a także wielu wolontariuszy wraz z KSM, harcerzami, skautami czy oazą.
Wszystkim dobrodziejom i angażującym się w przebieg tego Spotkania już dziś dziękuję i zapraszam młodzież do udziału w Spotkaniu.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Polaków z Kresów na rumuńskiej Bukowinie

Niedziela wrocławska 29/2014

[ TEMATY ]

spotkanie

Polacy

Janusz Gajdamowicz

Stowarzyszenie Odra-Niemen od kilku lat integruje środowiska Polaków na Kresach i aktywnie działa na rzecz mieszkających poza granicami rodaków. W ostatnim tygodniu czerwca doszło do spotkania naszych rodaków z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Nadniestrza z Polakami zamieszkującymi w Rumunii. Na Bukowinę przybyli także reprezentanci środowisk patriotycznych z Polski, w tym z Wrocławia. Ku wielkiemu zaskoczeniu przybyłych gości, Polonia w Rumunii okazała się świetnie zorganizowana i niezwykle gościnna. Dom Polski w Suczawie – wybudowany w latach 1903-1907, w czasach komunistycznych odebrany Polakom, oddany w ich ręce w 1997 r. – jest dzisiaj siedzibą Związku Polaków w Rumunii. Jego prezesem jest obecnie Gerwazy Longher, także poseł na Sejm w Rumunii. Jak podkreśla w rozmowie, Bukowina może być dzisiaj wzorem do naśladowania dla całej Europy w funkcjonowaniu i rozwijaniu się licznych mniejszości narodowych na terenie przyjaznego dla nich państwa i szanującej ich prawa Rumunii. Redaktor naczelna miesięcznika „Polonus”, Stanisława Jakimowska, chętnie opowiada o historii sztandaru przechowywanego potajemnie w komunistycznych czasach, o odzyskaniu po latach Domu Polskiego i codziennej pracy na rzecz rumuńskiej Polonii. Liczy ona obecnie ok. 3 tys. osób, a większość zamieszkuje w okręgu Suczawa. Niezwykle miłych i gościnnych Polaków znajdziemy w Nowym Sołońcu, Pleszy i Pojana Mikuli. To miejscowości zamieszkane w większości przez potomków górali czadeckich przybyłych na te tereny na początku XIX wieku. Do dzisiaj kultywują nasze tradycje, przekazują język i religię katolicką dla ósmego już pokolenia, i świetnie się organizują wokół Domów Polskich znajdujących się w każdej z tych miejscowości. Na uwagę zasługuje także miejscowość Kaczyka, gdzie znajdziemy kopalnię soli założoną 200 lat temu przez przybyłych tam górników z Wieliczki i Bochni. W pobliżu kopalni na małym wzniesieniu wyróżnia się kościół, który zarazem jest sanktuarium Matki Bożej Kaczyckiej – od 1905 r. przybywają tu liczne pielgrzymki. Przed kościołem znajduje się plac i figura Jana Pawła II, którego kult widoczny jest w Rumunii na każdym kroku. Liczne pomniki, portrety i witraże w kościołach (nawet w stolicy państwa – Bukareszcie) bardzo cieszą turystów z ojczyzny. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy na świecie kościół pod wezwaniem błogosławionego, a teraz świętego Jana Pawła II został konsekrowany 21 maja 2011 r. w Pojanie Mikuli. W takim historycznym miejscu i w otoczeniu przepięknych górskich widoków młodzi Polacy z dawnych Kresów spędzili pracowity czas, uczestnicząc w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Odra-Niemen pod nazwą „Trzeci Sektor w Europie Wschodniej”, a zwieńczeniem wydarzeń był Festiwal Talentów Artystycznych, który odbył się w nowo powstałych Domach Polskich w Pleszy i Nowym Sołońcu. Wizyta u Polaków w Rumunii przyniosła mnóstwo wrażeń, zawiązało się wiele przyjaźni, a w pamięci na długo pozostanie piękno rumuńskiej Bukowiny. Na pożegnanie usłyszeliśmy od gospodarzy: „Pamiętajcie – tu też jest Polska!”.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

AGD, które ułatwia codzienne życie – jakie urządzenia warto mieć w domu?

2026-06-23 12:24

[ TEMATY ]

AGD

ułatwia

codzienne życie

urządzenia

Adobe Stock

Sprzęt AGD do kuchni

Sprzęt AGD do kuchni

Domowe obowiązki zajmują mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na odpoczynek lub pasje. Odpowiednio dobrane urządzenia potrafią ułatwić codzienne funkcjonowanie i przejąć część żmudnych zadań. Jakie małe AGD wybrać, aby cieszyć się wygodą i lepiej zorganizować przestrzeń wokół siebie?

Automatyzacja prac domowych pozwala na sprawne odzyskanie wolnych chwil w ciągu dnia. Małe urządzenia domowe przejmują na siebie powtarzalne, mechaniczne czynności, które zazwyczaj wymagają dużego nakładu sił i uwagi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przygotowywanie posiłków czy codzienne dbanie o czystość przestaje być uciążliwym obowiązkiem. Urządzenia te skracają czas potrzebny na wykonanie rutynowych zadań, co bezpośrednio przekłada się na mniejszy stres i lepsze samopoczucie domowników. Przemyślane wyposażenie wnętrza umożliwia płynne i bezwysiłkowe realizowanie planów dnia, dzięki czemu dom staje się miejscem prawdziwego relaksu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>
REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję