Reklama

Aspekty

Katedralne święto

We wtorek 9 września nasza diecezja obchodziła święto poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie. Ta szczególna uroczystość katedralna od kilku lat jest okazją do uhonorowania diecezjan szczególnie angażujących się w życie Kościoła lokalnego. Święto poświęcenia katedry stanowi znak jedności całej wspólnoty diecezjalnej wokół swojego biskupa nauczającego, uświęcającego i kierującego ludem Bożym sobie powierzonym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katedra gorzowska została wybudowana jako kościół farny pomiędzy 1257 a 1297 r. Nową świątynię poświęcił w 1303 r. biskup kamieński Henryk Wacholtz. W XVI wieku farę przejęli protestanci. W 1945 r. kościół został przywrócony do kultu katolickiego i przeznaczony na katedrę Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej. 9 września 1962 r. sługa Boży bp Wilhelm Pluta uroczyście poświęcił katedrę.

– Wśród wszystkich świątyń były i są te świątynie, które w sposób szczególny się wyróżniały. To były świątynie, gdzie sprawował Eucharystię, głosił słowo Boże i uświęcał wiernych biskup. I ta świątynia od początków chrześcijaństwa była wyróżniania. Mówimy, że jest matką wszystkich kościołów. To kościół katedralny – zaznaczył w homilii bp Stefan Regmunt.

Tego samego dnia grupa diecezjan angażujących się szczególnie aktywnie w służbę na rzecz Kościoła otrzymała odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Stefana Regmunta w gorzowskiej katedrze. – Żywy Kościół to nie tylko Chrystus, który jest Głową Kościoła, to nie tylko kapłani, nie tylko osoby konsekrowane, ale i wierni świeccy. Dlatego jest taki dzień w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, kiedy staramy się podziękować Panu Bogu za tych gorliwych naszych wiernych, którzy wspomagają duszpasterzy, aby można było to, co jest misją każdej świątyni realizować na terenie każdej parafii – powiedział bp Regmunt. W tym roku Biskup Diecezjalny odznaczył: Jana Czaińskiego ze Wschowy z parafii pw. św. Jadwigi Królowej, Józefa Deca z Pławia, Józefa Jałowickiego z Głogowa z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Zbigniewa Jurkowskiego z Jakubowa, Waldemara Hassa z Głogowa z parafii pw. św. Klemensa, Danutę Kostusik ze Szlichtyngowej, Radosława Łotoczkę z Wawrowa, Jana Mazurka z Głogowa z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Alicję Skibę z Gorzowa z parafii pw. św. Antoniego i św. Stanisława oraz Weronikę Szymczak z Maszewa Lubuskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski Rzym w blasku Bożego Miłosierdzia

W miejscu, w którym papież Jan Paweł II przed 12 laty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, 27 kwietnia zebrały się rzesze pielgrzymów. – Takich tłumów jeszcze tu nie widziałem – przyznaje brat Daniel, który w czasie Eucharystii pomagał udzielać Komunii św. Organizatorzy szacują, że w ciągu całego dnia krakowskie sanktuarium nawiedziło blisko 200 tys. wiernych. Obecni byli przedstawiciele z ponad 30 krajów świata, nawet tak odległych jak: Argentyna, Meksyk, Ekwador, Salwador, Zambia, Malezja czy Tajlandia. Przy ołtarzu i w konfesjonale posługiwało ponad 300 kapłanów, którzy rozdali około 50 tys. Komunii św.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka

2026-06-25 12:26

mat. pras

W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję