Reklama

Priorytety pomocy

Około 60 dyrektorów i wicedyrektorów Caritas diecezjalnych z całej Polski uczestniczyło w trwających od 23 do 24 września br. obradach ogólnopolskiego zjazdu szefów Caritas, który odbył się w Skorzeszycach w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. – Reprezentowanych było ok. 40 diecezji, czyli blisko 100 proc. – podkreśla ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, organizator spotkania. Przez trzy dni dyrektorzy i wicedyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritas debatowali o najpilniejszych wyzwaniach w zakresie m.in. kontraktowania usług medycznych, sprawnej dystrybucji żywności i skutecznej pomocy rodzinom wielodzietnym oraz o obchodach 25-lecia Caritas w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 56

T. D.

Dyrektorzy Caritas modlili się w kieleckiej bazylice

Dyrektorzy Caritas modlili się w kieleckiej bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobra organizacja jubileuszu i przekazanie tą drogą społeczeństwu zwartej informacji o skali pomocy i różnorodności działań podejmowanych przez Caritas przez ostatnie 25 lat, uznajemy za jedno z zadań priorytetowych w 2015 r. – podkreśla ks. Stanisław Słowik. Dyrektorzy ustalili kalendarium rocznych obchodów i zakres tematów eksponowanych w poszczególnych miesiącach. Była także mowa o podręczniku dla Szkolnych Kół Caritas i katechezach tematycznych dla uczniów, co pozwoli na przybliżenie tej tematyki w szkołach.

Jednym z priorytetowych wyzwań stojących przed wszystkimi oddziałami Caritas w Polsce jest, zdaniem dyrektorów, pomoc rodzinom wielodzietnym i dystrybucja żywności dla ubogich. Księża oceniają, że zarówno program Embargo, jak i Fundusz Europejskiej Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) są niedoprecyzowane i wciąż należy się dopasowywać do wymogów i nieraz sprzecznych informacji płynących z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Agencji Rynku Rolnego. Pilną sprawą jest także kwestia zmian w systemie kontraktowania usług medycznych. W obradach dyrektorów nie uczestniczył nikt z NFZ – fakt ten tłumaczono tym, że ustawa dopiero wchodzi w życie, a rok 2015 będzie istotny w tym zakresie, konieczne jest więc śledzenie zmian legislacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W spotkaniu i obradach księży dyrektorów uczestniczył m.in. ks. Przemysław Drąg – dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który prezentował badania nt. kondycji polskiej rodziny, co skłoniło do dyskusji o jej potrzebach.

Księża dyrektorzy i wicedyrektorzy Caritas diecezjalnych gościli także w Kielcach i modlili się wraz z pracownikami na Mszy św. w kieleckiej bazylice. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan, z udziałem bp. Jana Zająca – przewodniczącego Komisji Charytatywnej i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Bp Zając przez trzy dni uczestniczył w obradach księży.

– Caritas nigdy nie traci człowieka z oczu – mówił po Mszy św. w kieleckiej bazylice prezydent Kielc Wojciech Lubawski, dziękując Caritas kieleckiej za wybudowanie pierwszego hospicjum stacjonarnego w mieście i regionie, „bo państwo i samorząd nie dali rady”. Dziękował szefom kieleckiej Caritas za wiele skutecznych przedsięwzięć, nazywając ks. dyrektora Stanisława Słowika „współczesnym kieleckim bratem Albertem, choć z samochodem, laptopem i telefonem”. W ostatnim dniu obrad w Skorzeszycach z księżmi spotkał się i przewodniczył Mszy św. bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

– Dyskutowaliśmy, pracowaliśmy w grupach roboczych i w sześciu komisjach, głosowaliśmy nad wspólnymi decyzjami – powiedział ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas warmińskiej. Ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas świdnickiej, zaznaczył z kolei, że każda diecezja ma swoją specyfikę w zakresie najpilniejszych potrzeb i dyrektorzy starali się te potrzeby zaakcentować.

Reklama

Ks. Czesław Włodarczyk z diecezji legnickiej podkreślił np. fakt zbudowania i funkcjonowania siedmiu jadłodajni (najwięcej w Polsce) i prężny rozwój szkół katolickich w diecezji oraz przebudowę centrum charytatywnego. Ks. Jacek Andrzejczak – dyrektor Caritas w Kaliszu zauważa m.in., że jedną z najpilniejszych potrzeb jest pomoc dla dotkniętych wciąż rosnącym bezrobociem.

Znaczną część obrad poświęcono sytuacji na Ukrainie; zabrakło, niestety, delegata ukraińskiego, w związku z czym trudno było podjąć ustalenia wiążące, dotyczące choćby bariery zaporowej na granicy. Księża twierdzą, że będzie to zapewne pomoc bilateralna, wsparcie diecezji dla diecezji, gdyż łatwiej będzie docierać z pomocą małym konwojom. Chodzi o leki, środki opatrunkowe, odzież – ze strony Caritas diecezjalnych jest dobra wola organizacji tej pomocy.

Księża zgodnie podkreślali, że ogólnopolski zjazd szefów Caritas diecezjalnych służył także bezcennej wymianie doświadczeń między diecezjami i wypracowaniu wspólnych działań pomocowych. Front inicjatyw na jubileuszowy rok 2015 został ustalony.

2014-10-07 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia będzie miejscem, gdzie można rozpalić swoją wiarę

2026-06-22 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

Niech Pan Bóg Was prowadzi przez następne lata tej parafii. Niech ta świątynia będzie tym miejscem, gdzie można uwielbiać Pana, spotykać Go i rozpalać swoją wiarę po to, by potem iść i głosić ją całemu światu - mówił bp Wołkowicz podczas liturgii w Skoszewskim Sanktuarium.

Jak możemy przeczytać w podaniach historycznych - Ordynariusz łódzki biskup Wincenty Tymieniecki ufundował skoszewskiej parafii nowy obraz, który był wierną kopią spalonego obrazu Matki Bożej Skoszewskiej z Dzieciątkiem. Kopia cudownego obrazu została wykonana w Rzymie, a jej autorką jest Maria Mrozińska. Obraz ozdobiony był srebrnymi sukniami i pozłacanymi koronami. Poświęcił go w pałacu watykańskim Ojciec Święty Pius XI w dniu 8 października 1934 roku. Wprowadzenie obrazu do nowej świątyni nastąpiło podczas uroczystości jej konsekracji dnia 20 czerwca 1936 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję